Novinky z MOL ligy: Šaľa s najlepšou strelkyňou z MS, Řezáč trénerom Plzne, Prešov s Islanďankou

V troch tímoch spoločnej česko-slovenskej MOL logy sa v týchto dňoch udiali zmeny, či už v kádri, alebo v realizačných tímoch. Svoje kádra vystužili dvaja slovenskí účastníci Šaľa a Prešov, realizačný tím zase obmenil nováčik súťaže DHC Plzeň.

Vedenie nováčika MOL ligy v utorok večer oznámilo, že novým kormidelníkom sa stal Richard Řezáč, ktorý v minulosti dlhšie viedol pražskú Slaviu. „Sme radi, že Řezáč prijal našu ponuku. Dohodli sme sa na spolupráci do konca sezóny,“ uviedol predseda DHC Plzeň Jan Šmrha. Plzenské hádzanárky si v sezóne 2018/2019, v ktorej debutujú v MOL lige, počínajú úspešne, keď v doterajších 14 kolách nazbierali 12 bodov (bilancia 6 – 0 – 8). V tabuľke im patrí deviata priečka a  len štyri body štyri body zaostávajú za Slaviou Praha. Plzenčanky dosiahli počas uplynulého víkendu víťazstvo na pôde Sokola Písek už pod vedením Jaroslavy Šmrhovej, od začiatku sezóny bola ich trénerkou Jana Galušková.

Richard Řezáč naposledy viedol Slaviu Praha

Najlepšia strelkyňa kadetiek Slovenska z lanských majstrovstiev sveta v hádzanej hráčok do 18 rokov v poľskom meste Kielce (v 7 dueloch za SR 43 gólov, 15. v konečnom poradí MS, pozn.) sa vrátila na Slovensko. Zuzana Trepáčová sa po letnom šampionáte chystala na študijný pobyt do Dánska. V novom kalendárnom roku prišiel prestup do HK Slovan Duslo Šaľa, v ktorého drese s číslom 22 v sobotu debutovala v stretnutí 14. kola MOL ligy žien proti SHK Veselí nad Moravou (30:21). V dorasteneckej kategórii bude naďalej nastupovať za materský UDHK Nitra. „Som rada, že som sa posunula vyššie a mám možnosť sa zlepšovať v ženskom tíme. Znamená to pre mňa veľký posun vpred,“ povedala pre MY Nitra 17-ročná študentka nitrianskeho gymnázia Trepáčová. V sobotu dostala od trénera Dusla Michala Lukačína príležitosť na poste pravej spojky na približne 20 minút, pričom do streleckej listiny sa ešte nezapísala. „Naskočila narýchlo, ešte sa musí zohrať najmä v obrannej fáze. Verím, že je v nej veľký potenciál. Už v budúcej sezóne z nej môže byť pilier družstva,“ uviedol Lukačín k Trepáčovej debutu a na jej adresu pre mynitra.sme.sk dodal: „Je to talentované dievča. Už dlhé roky sme v Šali nemali ľaváčku na pravej spojke. My omladzujeme družstvo, preto berieme šikovné dievčatá z okolia. Robíme všetko pre to, aby tu o dva – tri roky vyzrel veľmi dobrý kolektív. Zuzka do tejto filozofie zapadá.“ 

Zuzana Trepáčová sa vrátila na Slovensko

V zostave hádzanárok ŠŠK Prešov sa objavilo zaujímavé meno, ktoré už na prvý pohľad naznačilo, že nepôjde o domácu hráčku. Dres družstva z centra Šariša si obliekla Gunnhildur Pétursdóttirová. Islandská akvizícia má za sebou s výberom trénera Maroša Vikartovského dve stretnutia spoločnej slovensko-českej súťaže žien. V premiérovom 18. januára proti českému majstrovi DHK Baník Most (21:31) si pripísala na konto jeden dvojminútový trest. Uplynulú sobotu bola pri víťazstve Prešovčaniek nad HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou (31:24), ku ktorému prispela dvoma gólmi z pokutových hodov a tiež si odsedela jedno dvojminútové vylúčenie. „Vedeli sme o nej už dlhšie. Gunnhildur je študentka, v Košiciach študuje veterinárske lekárstvo a popritom hráva hádzanú za prvoligový tím Bernolákova Košice. Keďže s týmto klubom máme dobré vzťahy, rozhodli sme sa ju vyskúšať, či by jej herné schopnosti stačili aj na vyššiu súťaž. Zatiaľ ešte nie je čo hodnotiť, keďže v spomenutých dvoch dueloch veľa neodohrala. Je však vidieť určité tréningové výpadky. Pre ňu je prioritou štúdium, nebude s nami chodiť ani na zápasy na palubovkách súperov,“ poznamenal na adresu Pétursdóttirovej prezident ŠŠK Prešov Peter Šutran.

Gunnhildur Pétursdóttirová, nová posila ŠŠK Prešov

SITA