Ján Lajčak: Súčasná Poruba je pre nás trochu neznámou

Po povinnostiach v európskom pohári preladili minulý víkend hráčky Iuventy naplno na ligovú scénu. Remízou 27:27 na pôde silného Olomouca sa dostali v spoločnej MOL lige na tretie miesto. Teraz ich čakajú dve konfrontácie, ktoré veľa napovedia o ich ambíciách v česko-slovenskej súťaži. Túto sobotu 22. septembra o 17.30 hod. privítajú Porubu a po reprezentačnej pauze, v sobotu 6. októbra aktuálneho víťaza MOL ligy DHK Baník Most.

„Budú to dva zápasy, ktoré nám veľa povedia o našich cieľoch a ambíciách. Keďže hráme doma, mali by sme ich zvládnuť k spokojnosti,“ rozhovoril sa Ján Lajčák, v súčasnosti asistent trénera Petra Hatalčíka pri tíme žien. Ten môže o najbližšom súperovi DHC Sokol Poruba povedať asi najviac. Veď v tíme pôsobil štyri roky ako asistent trénera, ktorým bol Jan Beňadik, súčasný športový riaditeľ Iuventy Michalovce. „Spomienky na Porubu mám pozitívne. Podmienky na prácu boli výborné. Bola to dobrá práca s výbornými ľuďmi. Zakaždým sme postavili kvalitný kolektív. Slávili sme tam titul, každý rok sa brala medaila z českej súťaže, občas aj zo spoločnej. Na Porubu teda spomínam veľmi príjemne,“ podotkol Ján Lajčák. Pre neho samotného môže byť sobotňajšia konfrontácia o to špecifickejšia, že DHC Sokol vedie Dušan Daniš, s ktorým roky spolupracoval v Michalovciach či Prešove. „To sú tie trénerské paradoxy života. S Dušanom som roky pracoval v Michalovciach, potom aj v Prešove. Poznáme sa celkom dobre, rozumieme si, preto to bude zaujímavé. Ale inak zápas s Porubou nejako špecificky neberiem. Beriem ho ako normálny zápas, v ktorom potrebujeme zabodovať naplno,“ konštatuje Ján Lajčák.

Celok od Moravy v tejto sezóne ukázal zatiaľ dve tváre. V prvom kole po hladkom priebehu prehral v Olomouci (17:19), no následne sa družstvo vedené trénerom Dušanom Danišom otriaslo a v druhom kole zdolalo doma jedného z ašpirantov na prvenstvo v súťaži Slaviu Praha (22:17). „Aj preto sú pre nás trošku neznámou. V Olomouci sa hrá ťažko každému, o čom sme sa mohli presvedčiť v sobotu aj my. Čo sa týka ich výhry so Slaviou Praha, tá mohla mať dôsledky aj v tom, že sa Slavii zranili kľúčové hráčky, ale aj v tom, že sa sústredili skôr na odvetný duel prvého kola Pohára EHF proti rakúskemu Stockerau. Tým ale nechcem nejako ich víťazstvo nad Slaviou znižovať. V zápase podali dobrý výkon a vyhrali zaslúžene. Ukázali, že s nimi bude treba v súťaži počítať. My sa musíme na zápas zodpovedne pripraviť a sústrediť sa na svoj výkon. O ich reálnej sile sa presvedčíme až v sobotu,“ podotýka Ján Lajčák, ktorý sa na záver zameral na sobotňajšieho súpera Iuventy. „Súčasná Poruba má dosť mladý káder, v ktorom je rad šikovných dievčat. Ich hra je postavená na solídnych spojkách a výbornom pivotovi. V bránke ich posilnila Saša Krebsová, ktorá beztak skvalitnila dvojicu Roháčková – Mučková. Ľahký zápas nás rozhodne nečaká.“