Urbanova misia v Prahe pokračuje, mal aj pivnú exkurziu

Hádzanársky tréner František Urban vlani v lete opustil michalovskú Iuventu, v ktorej strávil dlhých sedem rokov. Pri Laborci už v mladom veku dosiahol veľké úspechy, keď počas svojho trojročného pôsobenia na poste hlavného trénera žien vyhral trikrát nadnárodnú ligu, slovenský titul aj pohár. Po konci v Michalovciach zamieril do konkurenčného klubu DHC Slavia Praha, v ktorom takisto ukázal svoj potenciál.

V čase, keď bola kvôli koronavírusu ukončená MOL liga, figurovalo jeho družstvo v tabuľke na treťom mieste. S klubom z českej metropoly mal podpísaný kontrakt na jeden rok, avšak obe strany využili opciu a dohodli sa na spolupráci aj na ďalšiu sezónu.

Zastavila ich až koronakríza
Rodák zo Sečoviec teda bude pokračovať v Slavii aj naďalej. Ako Korzáru prezradil, s prvým rokom u červeno-bielych bol spokojný. „Funkcionári klubu vždy plnili všetko, na čom sme sa dohodli. Som rád, že sme opäť našli spoločnú reč a predĺžili spoluprácu. Teším sa na ďalšiu robotu v klube,“ skonštatoval František Urban. Aj po športovej stránke mohol hodnotiť premiérovú sezónu za hranicami pozitívne. V Českom pohári síce s družstvom nepostúpil medzi najlepšie kvarteto, ale v interlige rúbali vysoko. „Mali sme kvalitnú letnú prípravu. Ligu sme však nezačali najšťastnejšie, keďže sme viackrát nečakane postrácali body. Trápili nás hlavne prehra v Hodoníne a domáca remíza s Pískom. V tom čase nás však sužovali zranenia viacerých dievčat a okrem toho sme mali aj nahustený program. Účinkovali sme totiž aj v Pohári EHF, kde sme si zmerali sily so severomacedónskym Kumanovom a dánskym Odense. Druhá časť sezóny ma už veľmi potešila,“ uviedol Urban. „Zošívané“ od nového roku neokúsili trpkosť prehry, o body ich obrali iba Dunajská Streda a Poruba, s ktorými remizovali. „S výnimkou zranenej brankárky Pusztaiovej sme už hrali v plnom zložení, čo sa aj odzrkadlilo na našich výsledkoch. Nakoniec nás zastavila až koronakríza.“

Najlepších troch mohli oceniť
Aj keď boli Pražanky skvele rozbehnuté, Urban sa so správou o predčasnom ukončení sezóny vyrovnal veľmi rýchlo. Tvrdí, že nepostihla iba jeho tím, ale aj ostatné. Jedna vec ho však zamrzela. To, že dve kolá pred koncom anulovali celý ročník. „O medailových pozíciách už bolo rozhodnuté, takže najlepších troch mohli oceniť. Veď Most bol jasne prvý, Michalovce druhé a my tretí. Na tom by sa už nič nezmenilo. Keby sa malo hrať ešte trebárs šesť kôl, bol by som ticho. Neviem, kto o tom rozhodoval, preto ani nechcem nikoho kritizovať.“ Urban roky trénoval v najlepšom ženskom hádzanárskom klube na Slovensku, teraz si vyskúšal prácu v poprednom Českom. Ako by ich porovnal? „Oba majú spoločné to, že sú to veľké značky. Kým Slavia bola úspešná v minulosti, Iuvente patrí súčasnosť. V čase, keď som v Michalovciach viedol ženy, skoro všetky hráčky boli profesionálky. V Slavii to funguje na poloamatérskej báze, pretože väčšina hráčok sú študentky, jediná s profesionálnou zmluvou bola Maďarka Pusztaiová a ďalšie tri či štyri dievčatá mali civilné zamestnanie. Podmienky na trénovanie však máme porovnateľné s Iuventou. K dispozícii máme vlastnú halu a posilňovňu, hneď vedľa je atletický štadión a plaváreň. Tiež aj regeneračná linka je na vysokej úrovni.“

Mesto neobmedzených možností
Urban bol počas pandémie v rodných Sečovciach, kde si dobre oddýchol pri prácach okolo domu. Aktuálne je však už opäť v Prahe, kde sa vrátil presne po dvoch mesiacoch. „Začali sme znovu trénovať a budeme až do 4. júna. Potom dostanú dievčatá voľno a letnú prípravu odštartujeme 13. júla. Pripravovať sa môžeme už aj v hale, striedame ju s posilňovňou či výbehmi v teréne. V týchto dňoch čakajú dievčatá rôzne testovania, s ktorými nám pomôže Vysokoškolské športové centrum Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy. Práve tam aj väčšina hráčok študuje,“ uviedol 34-ročný kormidelník. Na život v Prahe si zvykol rýchlo a počas voľného času objavoval jej zákutia. „Je to mesto neobmedzených možností. Nechýba tam obrovská zoo, mnoho parkov či kameňolom. Človek sa v Prahe nemá kedy nudiť, každý deň to tam žije. Pred vypuknutím epidémie ju navštevovalo plno turistov, neraz sa mi stalo, že som v meste nepočul češtinu.“ Krátko po príchode do hlavného mesta Čiech si ho do „parády“ zobral šéf klubu Richard Toman, s ktorým absolvoval nezvyčajnú exkurziu. „On je vášnivý pivár, a keďže ja pivo tiež obľubujem, tak mi poukazoval najstaršie krčmy v Prahe a porozprával o histórii,“ usmial sa Urban.

Zdroj: Denník Korzár (Róbert Andrejov, foto: Peter Brendza a Róbert Andrejov)