Slovenky v kvalifikácii ME aj proti Portugalsku

Kategórie

Hádzanárkam Slovenska pribudol do 5. skupiny II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy žien 2022 v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore posledný súper popri Španielsku a Maďarsku. Podľa očakávania sa ním stalo Portugalsko, ktoré ešte začiatkom júna s prehľadom zvládlo všetky tri súboje v rámci A-skupiny I. fázy kvalifikácie. Portugalčanky v kosovskej Prištine postupne zdolali Luxemburčanky (38:14), Cyperčanky (32:17), Kosovčanky (30:17) a ako suverénne víťazky postúpili ďalej.

„Pre mňa to nie je žiadne prekvapenie. Vedel som, že Portugalčanky majú silný tím i kvalitu na to, aby si vybojovali postup. Prekvapilo ma azda len to, ako jednoznačne si poradili s domácimi Kosovčankami, ktoré predtým podali dobré výkony. Prejavili sa väčšie skúsenosti Portugalčaniek. Pre nás to znamená, že naša skupina bude ešte náročnejšia. O kvalitách Španielok a Maďariek sa nemusíme ani baviť, patria k európskej i svetovej špičke. Pre nás to bude veľká výzva a zápasy s nimi nás môžu posunúť výkonnostne ďalej. To je aj naša hlavná úloha. Musíme sa dobre pripraviť, ísť na hranicu svojich možností a uvidíme, na čo to bude stačiť,“ uviedol pre slovakhandball.sk hlavný kouč žien SR Pavol Streicher, ktorý sa mal so svojimi zverenkami zísť ešte začiatkom júna. „Pôvodne sme plánovali akciu aj s dvoma medzištátnymi stretnutiami proti Angolčankám a Kórejčankám. Žiaľ, tieto tímy si svoj príchod do Európy posunuli na neskôr, takže sa to zrušilo. Najbližšie sa zídeme v septembri od 12. do 14. a v rámci krátkeho zrazu by sme si mali zmerať sily s Češkami. V úvode októbra (4. – 10. 10.) nás čakajú prvé dva zápasy kvalifikácie ME – v stredu proti Španielsku a počas víkendu doma s Maďarskom,“ prezradil Streicher.

Niektoré slovenské hráčky zmenili počas leta klubovú príslušnosť. „Verím, že bez problémov absolvujú kvalitnú prípravu na nadchádzajúcu sezónu, ktorá bude náročná. Existuje teoretická šanca, že by sme sa ešte mohli dostať na tohtoročné MS v Španielsku. Európska hádzanárska federácia (EHF) zverejnila mená náhradníkov pre prípadný štart, prvým je Poľskom a druhým sme my. V príprave sa veľa experimentovať ani nedá. Týždeň pred svetovým šampionátom je asociačný termín, takže ak by sa naskytla príležitosť ísť na MS, naše možnosti prípravy sú obmedzené. Aj preto som apeloval na hráčky, aby v lete na sebe intenzívne pracovali,“ dodal reprezentačný kormidelník Sloveniek.

Konečné poradie na turnajoch I. fázy kvalifikácie ME žien 2022 (3. – 6. 6. 2021, víťazi postúpili do II. fázy):
A-skupina (Priština/Kos.): 1. Portugalsko 6 bodov, 2. Kosovo 4, 3. Cyprus 2, 4. Luxembursko 0
B-skupina (Veria/Gréc.): 1. Grécko 6, 2. Bosna a Hercegovina 4, 3. Taliansko 2, 4. Lotyšsko 0
C-skupina (Tórshavn/Faer. ostr.): 1. Faerské ostrovy 4, 2. Fínsko 2, 3. Izrael 0

Zloženie skupín II. fázy kvalifikácie o postup na ME žien 2022 v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore (4. – 20. 11. 2022):
1. skupina: Rusko, Poľsko, Švajčiarsko, Litva
2. skupina: Dánsko, Rumunsko, Rakúsko, Faerské ostrovy
3. skupina: Holandsko, Nemecko, Bielorusko, Grécko
4. skupina: Francúzsko, Chorvátsko, Česko, Ukrajina
5. skupina: Španielsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko
6. skupina: Švédsko, Srbsko, Island, Turecko

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

MOL Liga

Spoločná MOL liga pokračuje

Radostná správa prišla v stredu z Hodonína, kde sa uskutočnila porada klubov MOL ligy žien a predstaviteľov oboch národných zväzov.

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.