Juniorky SR po prehre s Ruskami o deviate až pätnáste miesto

Hádzanárky Slovenska ťahali za kratší koniec na majstrovstvách Európy hráčok do 19 rokov v slovinskom Celje (8. – 18. 7. 2021) aj vo svojom druhom vystúpení. Po štvrtkovej prehre 29:37 so Švédkami prehrali osemgólovým rozdielom aj v piatok, keď nestačili na Rusky výsledkom 27:35. Zverenky trénera Michala Lukačína obsadili po dvoch prehrách v rámci základnej B-skupiny 3. miesto a nepostúpili do hlavnej fázy turnaja medzi najlepšiu osmičku. Keďže Portugalsko sa z ME odhlásilo, mladé Slovenky budú mať v najbližších dňoch voľno a na šampionáte budú pokračovať v bojoch o 9. – 15. priečku.

Takisto ako proti Švédkam sa Slovenkám nevydaril I. polčas. V 5. min ich síce poslala prvý a zároveň jedinýkrát svoj tím do vedenia Dulinová (2:1), ale Rusky hneď otočili na 5:2 a v ďalšom priebehu úvodného dejstva pokračovali vo zvyšovaní svojho náskoku. Ten bol v 29. min už dvojciferný (17:7). Slovenské juniorky ho po zmene strán skresali na polovicu (16:21, 17:22, 18:23 a 21:26), ale ruské súperky v závere opäť výraznejšie odskočili.

Výsledok – ME hráčok do 19 rokov – B-skupina – 2. kolo – piatok:
Slovensko – Rusko 27:35 (9:18)
Zostava a góly SR: Voržáčková, P. Kakaščíková – Györiová 3, Dulinová 1, P. Pálová 4/4, N. K. Sedláčková, Pénzes 6, Polievková, Timková, Barbora Lancz 8/1, Zsákovics 1, K. Paulínyová 1, Bírová, Ščípová, D. M. Vargová 1, Dvorščáková 2
pok. hody: 5/5 – 6/6, vylúčené: 4 – 4, rozhodovali: Božinovski a V. Načevski (obaja Sev. Maced.)

Hlas:
Michal Lukačín (tréner junioriek SR): „Zápas mal podobný scenár ako vo štvrtok. V úvode sme sa držali, potom nám súper odskočil. Rusky nám v útoku hrozili z každého postu, v obrane i výkonom brankárky získavali sebavedomie. My sme sa len ťažko presadzovali. V druhom polčase sme však opäť zabrali, stiahli sme rozdiel, ale v závere nás súper opäť potrestal. Stretnutia so Švédkami a Ruskami musíme brať ako realitu, čelili sme dvom špičkovým tímom. Nechcem, aby to vyznelo ako alibi, ale spravili sme maximum, čo bolo v našich slovenských možnostiach. Som vďačný dievčatám za to, že bojovali počas celých 60 minút, nevzdávali sa a stále sa snažili dať do toho všetko. Kde sú naše hranice, je zatiaľ otázne, ale stále máme o čo bojovať. Pred nami sú tri dni voľna, pripravíme sa na ďalších dvoch súperov, ktorí budú bližšie k našej výkonnostnej úrovni. Máme o čo hrať, chceme sa dostať do najlepšej dvanástky a vlastnými silami na MS. Je len na nás, čo si z týchto dvoch prehier odnesieme. Či to bude frustrácia, alebo sa odrazíme od toho, že sme dokázali hrať aj proti kvalitným družstvám. Do ďalšieho priebehu ME chceme ísť so sebavedomím a chceme, aby už prišlo aj prvé víťazstvo.“

Tabuľka B-skupiny:
1. Švédsko 1 1 0 0 37:29 2
2. Rusko 1 1 0 0 35:27 2
3. Slovensko 2 0 0 2 56:72 0
Portugalsko sa z ME odhlásilo.

Zostávajúci program zápasov v B-skupine na ME hráčok do 19 rokov v slovinskom Celje:
nedeľa 11. 7.: 15.00 h Švédsko – Rusko