Slovenky nestačili na Španielky ani v Michalovciach

Hádzanárky Slovenska neuspeli v II. fáze kvalifikácie o postup na tohtoročný európsky šampionát v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore ani na piaty pokus. Zverenky trénera Jorgeho Dueňasa podľahli v stredajšom stretnutí 5. kola v michalovskej Chemkostav aréne favorizovaným Španielkam 20:29 (8:13) a v tabuľke 5. skupiny sú naďalej bez zisku bodu na 4. mieste. Svojim súperkám neodplatili prehru zo vstupu do kvalifikačného diania (28:33). Svoje účinkovanie v nej Slovenky zavŕšia v nedeľu 24. apríla od 14.45 h v Györi súbojom s maďarskými hráčkami.

Slovenky začali v zostave s Michalovčankami doplnené o Réku Bízikovú a v úvode sa držali. Favorita v prvej desaťminútovke dokonca nepustili ani do vedenia. Keď Bíziková v 9. min z pokutového hodu zvýšila 4:2, málokto predpokladal, že hráčky v bielych dresoch si na ďalších gól počkajú až do 23. min, keďže robili chyby v útoku a ľahko strácali lopty. Vtedy sa opäť presadila zo sedmičky Bíziková, ktorá znížila na 5:12. Následne po 18 minútach dosiahli reprezentanky SR aj gól z hry, strelila ho Holejová. Do prestávky sa Dueňasove zverenky dotiahli na päťgólový rozdiel (8:13).

Slovenským hráčkam vôbec nevyšiel vstup do druhého polčasu, v 38. min prehrávali už 8:17 a tréner si zobral oddychový čas. Po ňom dosiahla Erika Rajnohová prvý gól nielen svoj, ale aj v podaní celého družstva po zmene strán. Španielky ani vlastné oslabenie nepribrzdilo, v 43. min zvýšili svoje vedenie na desať gólov 21:11. Domáce reprezentantky potom trojgólovou šnúrou na 17:24 v 49. min prinútili zobrať si oddychový čas aj španielskeho kormidelníka. Jeho zverenky výraznejšie zdramatizovanie duelu nepripustili. Naopak, v 57. min zvýšili už na 29:18. Trúnková so Štefanikovou v závere ešte skorigovali prehru na 20:29.

Výsledok II. fázy kvalifikácie o postup na ME žien 2022 – 5. skupina – 5. kolo – streda:

MICHALOVCE
Slovensko – Španielsko 20:29 (8:13)
Zostava a góly SR: Medveďová, Furgaláková – Trúnková 6, Györiová 1, Popovcová 1, Štefaniková 3, R. Bíziková 3/3, Ratvajská, Bujnochová, K. Kostelná, Bajčiová, A. Holejová 4, Rebičová, E. Rajnohová 2, Hudáková, Ščípová
Najviac gólov za Španielsko: Rodríguezová, Arcosová a Cabralová Barbosová po 5
pok. hody: 4/3 – 2/0, vylúčené: 3 – 1, rozhodovali: Jovčev a Jončev (obaja Bulh.), 700 divákov

Hlasy:
Jorge Dueňas (tréner SR): „Začali sme dobre, dostávali sme sa do zakončenia a aj sme bránili. Po prvej desaťminútovke sme však stratili koncentráciu a púšťali Španielky do čistých šancí. Tie to využili a získali náskok. V úvode druhého polčasu sme robili hlúpe chyby, s ktorými je náročného čeliť jednému z najlepších tímov sveta. Do budúcnosti sa ich musíme vyvarovať.“

Nikoleta Trúnková (pivotka a najlepšia strelkyňa SR): „Strácali sme lopty a dostávali lacné góly – aj do prázdnej bránky, čo nás zrážalo. Tréner nám prízvukoval, že nemôžeme ľahko strácať lopty. V úvode nám hra vychádzala, obrana bola celkom dobrá, zamerali sme sa v nej na pokrytie pivotky, čo nám aj išlo, ale myslím si, že sme mali viac prerušovať akcie Španielok. Súperky boli lepšie.“

Tesná prehra Sloveniek s vicemajsterkami sveta

Hádzanárky Slovenska počas víkendu odohrali dvojzápas proti vicemajsterkám sveta Španielkam. V Torrevelangu, neďaleko Santanderu, v piatok prehrali 21:32 a v nedeľu tesne 22:24. Proti