Ambíciou je najlepšie sa pripraviť na nadstavbu a hrať Európu aj na jar

Kategórie

Suverénne najúspešnejším tímom v dvadsaťjeden ročnej histórii spoločnej súťaže Češiek a Sloveniek v hádzanej žien MOL ligy sú hráčky MŠK Iuventa Michalovce. Tie iba v doterajších štyroch sezónach nezískali medaile, desaťkrát celú súťaž vyhrali.

Zemplínčanky budú mať vysoké ambície aj v tejto sezóne. Vzhľadom ale na to, že sa národné play-off na Slovensku hrať nebude, a body z MOL ligy sa do nadstavby o titul neprenášajú, v Michalovciach si určili iné priority, ako je víťazstvo v tejto súťaži. Práve o tom, ako aj o pohárovej púti v Európe a zmenách v kádri sme sa porozprávali so športovou riaditeľkou klubu Helenou Aspridu.

Michalovčanky neodštartovali sezónu ideálne, keď hneď v prvom kole prehrali na pôde aktuálneho slovenského majstra a víťaza MOL ligy Dunajskej Stredy. Následne ale zvládli sedem duelov v rade, päť ligových, ako aj dva zápasy druhého kola EHF Európskeho pohára. Aká je momentálne spokojnosť v klube s výsledkami?

„Treba povedať, že aj napriek prehre v prvom kole je s doterajšími výsledkami tímu spokojnosť. Tím trénera Petra Kostku prehral iba v prvom kole. Treba podotknúť, že duel nášmu tímu vôbec nevyšiel. Určite sme po letnom posilnení a kvalitnej letnej príprave čakali, že môžeme v Dunajskej Strede uspieť. Ide ale o dlhodobú súťaž a všetko sa počíta až na konci. Aj preto berieme duel v Dunajskej Strede ako normálny duel MOL ligy. Prehrali sme zatiaľ iba raz, preto nemôže byť nespokojnosť. Čo sa týka herného prejavu družstva, tam stále vidíme rezervy. V našej hre je vidno dosť výkyvov. Videli sme ich aj v poslednom zápase s Olomoucom. Takisto v niektorých dueloch máme slabší rozbeh, čo sa nám môže proti silnejším družstvám vypomstiť. Je to určite aj tým, že družstvo si stále na seba zvyká a nové hráčky sa stále adaptujú na nový herný systém.“

Pred štartom sezóny ste veľmi nechceli hovoriť o ambíciách v MOL lige. Jasne sa povedalo, že sa nepozná sila jednotlivých tímov a preto o ambíciách môžete hovoriť po piatich, či šiestich kolách. Tie sú za nami. Aké teda máte ambície v nadnárodnej MOL lige?

„My sme pred sezónou povedali, že MOL liga je pre nás v rebríčku priorít na štvrtom mieste. Tým, že sa nehrá národné play-off, umiestnenie v lige pre nás nehrá žiadnu rolu. Body sa totiž ďalej neprenášajú. MOL ligu tak musíme brať ako prípravu na domácu nadstavbovú časť, v ktorej sa bude rozhodovať o titule. O ten sme minulú sezónu prišli a chceme ho späť. Takisto je pre nás väčšou prioritou Slovenský pohár a naša púť v pohárovej Európe. V nej chceme hrať aj v jarnej časti. Tieto priority sú pred MOL ligou. MOL liga je teda pre nás až na štvrtom mieste, nehovorím ale, že do každého zápasu nejdeme s cieľom ho vyhrať. O prvenstvo v súťaži podľa mňa budú bojovať tri tímy – my, Dunajská Streda a Most. Sezóna je ale dlhá, môže sa stať čokoľvek a do boja o medaily môžu prehovoriť aj ďalšie tímy, napríklad Slavia Praha či Kynžvart. Ak sa ale pýtate na naše ambície, tie sú najlepšie sa pripraviť na nadstavbovú časť, získať slovenský titul, Slovenský pohár, uspieť v Európe a takisto aj to, aby sa nové hráčky čo najlepšie zžili s tímom a na konci sezóny boli pre tím prospešnejšie.“

Práve na nové hráčky smeruje ďalšia naša otázka. V lete váš káder rozšírila šestica posíl – slovenské reprezentantky Veronika Habánková, Marianna Rebičová, Dorota Bačenková, poľská pivotka Aleksandra Dorszová, kridelníčka Emilia Kowaliková a nakoniec aj čiernohorská pivotka Nikoleta Pejovičová. Aká je spokojnosť s nimi?

„Samozrejme, dievčatá to majú ťažké. Prišli do nového prostredia, musia doň zapadnúť a takisto si musia osvojiť trénerov nový systém. Každá z nových hráčok si našla v tíme svoje miesto a takisto svoju rolu. Nebudem teraz klamať, od niektorých čakáme viac, ako doteraz predviedli. Z hráčskej kariéry ale viem, že adaptácia do nového družstva, do nového systému nejaký čas trvá. Veríme teda, že sa ich výkony budú zlepšovať a každým týždňom bude naša hra stabilnejšia a kompaktnejšia. Čo sa týka nových posíl, pre mňa osobne je najväčším prekvapením, aj najväčším prínosom mladučká Dorota Bačenková. Do našej hry na spojkovom rade priniesla potrebnú mladícku dravosť. Svojimi výkonmi sa navyše prepracovala už aj do slovenskej reprezentácie. Keď na sebe bude ďalej takto pracovať, ukľudní v niektorých fázach zápasov svoju hru a takisto eliminuje počet technických chýb, bude pre náš tím ešte väčšou oporou a takisto bude oporou reprezentácie. Prínos vidím aj v príchode Marianny Rebičovej. Priniesla do našej hry skúsenosti tak z reprezentácie, ako aj zo zahraničia a takisto spevnila našu obranu. S Kompaniecovou vytvorila výbornú obrannú dvojicu, možno aj najlepšiu v lige.“

Cez leto sa do tímu vrátila brazílska stredná spojka Andrezza Paizzinho. Tá sa zranila vlani už v druhom kole a odvtedy pauzovala kvôli operácii kolena. Stále ju ale nevidíme v zápasoch. Aká je s ňou situácia?

„Situácia je taká, že Andrezza v tíme po vzájomnej dohode skončila. Zranila sa vlani v druhom kole v zápase s Kynžvartom. Dlhšie čakala na potrebnú operáciu, následnú rehabilitáciu už absolvovala doma v Brazílii. Vrátila sa v lete, kedy sa chcela dostať do tímu a vrátiť niečo klubu, ktorý jej podal pomocnú ruku. Bohužiaľ, na jednom z tréningov urobila zlý pohyb a operované koleno to nevydržalo. Bude potrebovať ďalšiu operáciu. Mňa osobne jej stav veľmi mrzí, pretože viem, čo je to chcieť hrať a nemôcť. Určite si prechádza ťažkým obdobím, bohužiaľ, po následnej operácii bude pauzovať minimálne ďalších deväť mesiacov, preto sme sa po vzájomnej dohode rozišli. Cieľom bolo, aby si koleno dala dokopy doma v Brazílii. Ide stále o mladú, perspektívnu hráčku, preto verím, že sa dá dokopy a urobí reštart kariéry.“

Budete vzhľadom na jej odchod ešte hľadať alternatívu na spojku, keďže už pred sezónou na tomto poste skončili Bajčiová s Polievkovou?

„Samozrejme, káder by sme radi doplnili, no nie za každú cenu. Keby sa objavila hráčka potrebných kvalít, ktorá by nám okamžite pomohla, rozmýšľali by sme o jej angažovaní. V priebehu rozbehnutej sezóny je ale nájsť vhodný typ hráčky veľmi ťažké. Určite nechceme ísť tou cestou, že káder iba doplníme. Keď by mal niekto prísť, tak to musí byť hráčka s potrebnými skúsenosťami, pri ktorej by nebol problém okamžite zapadnúť do družstva a hneď mu pomôcť.“

Poďme ešte k pohárovej Európe. V treťom kole EHF Európskeho pohára narazíte na kosovský KHF Istogu. Čo môžete povedať o vašom súperovi?

„Ide o tím, ktorý tvoria aj legionárky z Čiernej Hory, dokonca i z Brazília, takže určite pôjde o ťažšieho protivníka, ako bol v druhom kole ŽRK Borac Banja Luka. Získali sme už aj nejaké videá zo zápasov. Ďalšie informácie zháňame. Naším cieľom bude jednoznačne postup do osemfinále pohára. Urobili sme preto maximum. Po rozhovoroch s vedením kosovského klubu a po náročnom rokovaní sme sa dohodli, že oba zápasy odohráme u nás v Chemkostav aréne. Stane sa tak v sobotu osemnásteho a v nedeľu devätnásteho novembra. V sobotu sa bude hrať od 17.30 hod., v nedeľu od 11.30 hod.

Zdroj: Podvihorlatské noviny (Peter Brendza)

Viac na preskúmanie

Ženy

Prvá trojka opäť víťazne

Hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce sú aj po víkendovom desiatom kole MOL ligy na prvom mieste v tabuľke. Zverenky trénera Jana Benadika

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.