Neprepásť šancu na ďalší historický zápis

Kategórie

V Chemkostav aréne sa v sobotu bude znova prepisovať história. Hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce po prvýkrát nastúpia vo štvrťfinále európskeho pohára. Od 16.00 hod. privítajú v prvom zápase EHF Európskeho pohára poľský Eurobud JKS Jaroslaw. A keďže predtým vyradili okrem švédskeho Lugi Dam aj ďalší poľský tím Kobierzyce, ktoré sú aj momentálne v tabuľke vyššie ako Jaroslaw, všetci v klube veria, že je šanca historický zápis ešte zvýrazniť postupom medzi štyroch najlepších.

Michalovčanky síce prepísali históriu už v januári, teraz môžu tento najväčší klubový úspech na európskej scéne ešte zvýšiť. „Keď sme sa dostali takto ďaleko, je úplne jasné, že urobíme maximum preto, aby sme sa dostali ešte ďalej,“ rozhovoril sa tréner MŠK Iuventa Michalovce Peter Kostka. Podľa jeho slov chce tím investovať maximum energie do prvého zápasu, ktorý odohrajú doma v sobotu od 16.00 hod. „Naším cieľom je vyťažiť čo najviac z domáceho prostredia a verím, že aj z plných tribún. Dôležitý bude vstup do zápasu. Ukázali sme, že keď dokážeme v úvode zahrať to, čo chceme, môžeme hrať s každým. Bolo to tak aj v súbojoch s Lugi Dam či Kobierzycami, kde bol favoritom súper. Musíme teda investovať do prvých minút zápasu, získať sebavedomie a získať tribúny na svoju stranu, aby bol divák našim siedmym hráčom,“ pokračuje Peter Kostka.

Poľskému tímu, ktorý v minulosti viedol Michalovčan Vít Teleky a v súčasnosti jeho dres oblieka aj bývalá hráčka MŠK Iuventa brankárka Weronika Kordowiecká, sa v tejto sezóne príliš nedarilo. V Superlige okupoval dokonca aj predposlednú deviatu priečku, na čo doplatil nórsky tréner Reidar Mostad, ktorý v októbri 2021 striedal práve Telekyho. Jeho nástupcom sa stal bývalý poľský reprezentant Michal Kubisztal. Po jeho príchode sa výkony tímu ustálili a aktuálne ťahá Jaroslaw v lige šnúru štyroch víťazstiev v rade. „Poľskú ligu sledujem stále. Jednak je to kvôli hráčkam, ktoré by sme v budúcnosti chceli osloviť a jednak preto, že máme úzku spoluprácu s Lublinom a práve Jaroslawom. Takisto som sledoval zápasy Kobierzýc a jeden z nich odohrali aj proti Jaroslawu. Ak niekto je presvedčený, že Eurobud JKS je slabý tím, nech si pozrie ich zápasy. Je pravdou, že im začiatok sezóny nevyšiel, nevyšiel im ale výsledkovo. Oni herne neprepadli ani raz. Chýbalo im šťastie a to sa k ním prikláňa teraz. Vtedy nastrelili tyčku, či im chýbal zákrok brankárky, teraz to majú a vezú sa tak na víťaznej vlne,“ uviedol Kostka k negatívnym výsledkom svojho súpera vo štvrťfinále EHF Európskeho pohára.

Kým Kobierzyce boli pre Michalovčanky určitou neznámou, s Jaroslawom sa pravidelne stretávajú v príprave. Bolo tak aj v lete, keď sa s ním stretli dokonca dvakrát. Na domácom turnaji ho zdolali 30:25, v Poľsku zase v generálke na ligu prehrali 23:27. „V príprave na súpera som nevychádzal z týchto zápasov, skôr som sa zameral na ich posledných päť duelov. Tie mi ukázali strašne veľa. Veľa sa tam nezmenilo. Áno, vedie ich iný tréner, filozofia tímu ale ostala. Vrátila sa tam Brazílčanka Bancilon, ktorá je špecialistkou na obranu, no v minulosti patrila aj k top strelkyniam v lige. Táto jediná hráčka v lete v tíme nebola. Ak by som to mal porovnať s Kobyerzicami, toto je tím, ktorý potrebuje hrať tempo hádzanú. Potrebuje hrať na tridsať gólov a vtedy je úspešný. Jaroslaw nehrá až také tempo. Má dobrý postupný útok a na tom si zakladajú. Takisto si zakladajú na práci s pivotom. Matusczik je nielen ich najlepšou hráčkou, ale aj najlepšou pivotkou v Poľsku. Keď sa im nedarí, vtedy vytiahnu prihrávku a ona si to vytiahne aj zo šatne. Ich hra je založená práve na hre s pivotom a na križovaní spojok. Ak chceme byť úspešní, musíme tieto ich najväčšie útočné zbrane eliminovať,“ podotýka Peter Kostka a k šanciam oboch tímov dodáva. „Začína sa od 0:0. My sme si v pohári získali rešpekt tým, že sme už dvakrát prešli cez súpera, ktorý bol pred vzájomným dvojzápasom favoritom. Opäť sme v pozícii, že nemáme čo stratiť a môžeme len získať. Určite sa chceme pobiť o postup ďalej. Keď sme už raz prepisovali históriu klubu, bol by hriech nevyužiť šancu prebiť sa do semifinále európskeho pohára, čo tu takisto ešte nebolo.“

Zdroj: Noviny Zemplína (Peter Brendza)

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.