Vo štvrťfinále EHF Európskeho pohára proti poľskému Jaroslawu

Kategórie

Naším súperom vo štvrťfinále EHF Európskeho pohára bude ďalší poľský tím Eurobud JKS Jaroslaw. Prvý zápas by sa mal hrať v termíne 11.-12. február u nás, odveta o týždeň neskôr v Poľsku. Rozhodol o tom žreb v sídle EHF vo Viedni. Dres Eurobud JKS oblieka aj naša bývalá brankárka Weronika Kordowiecká, v minulosti ho viedol aj Michalovčan Vít Teleky.

Viedenský žreb, v ktorom už nebol nik nasadený a losovalo sa z jedného osudia, v utorok v rámci štvrťfinále spojil aj dva tímy z jednej krajiny. Vo štvrťfinále proti sebe nastúpia španielsky Aticgo BM Elche s Motive co.Gijon a turecký Antalya Konyaalti BSK s Izmir BSB SK. Práve z víťaza tureckej dvojice vyjde aj súper v semifinále pre dvojicu MŠK Iuventa Michalovce a Eurobud JKS Jaroslaw. Štvrtú štvrťfinálovú dvojicu vytvoria portugalský Madeira Andebol SAD a tretí španielsky účastník Club Balonmán Atletico Guardes.

Jaroslaw je naším tradičným súperom v príprave, stretli sme sa s ním aj dvakrát v lete. U nás na turnaji O pohár mesta Michalovce sme ho zdolali 30:26, v odvete sme prehrali na jeho pôde 22:27. Na pôde nášho štvrťfinálového súpera sme vyhrali v decembri 2021 turnaj. Vtedy sme okrem domáceho tímu (26:25) porazili aj ďalší poľský tím Koronu Kielce a takisto aj nášho súpera v MOL lige DHC Sokol Poruba. Jaroslawu v poľskej Superlige aktuálne patrí až deviate miesto. V doterajších jedenástich dueloch získal Eurobud JKS len osem bodov. Zvíťazil akurát v Gniezne (31:24), ktorému patrí posledné miesto a na ihrisku vlaňajšieho účastníka MOL ligy Ruchu Chorzów (25:24). Jaroslaw bodoval ešte aj pri prehrách po pokutových s Koszalinom a Lublinom. Naposledy v nedeľu siedmeho januára prehral na ihrisku Zaglebie Lubin 22:26.  Do nášho vzájomného merania síl na poľský tím čakajú ešte tri ligové zápasy – v Elblagu, doma s Piotrcoviou  a takisto aj Ruchom Chorzów.

Naša Iuventa má s poľským tímom čerstvú skúsenosť. V osemfinále totiž vyradila KPR Gminy Kobierzyce, ktorý najskôr zdolala na ich pôde 22:20 a na postup jej stačila aj domáca remíza 25:25. Predtým si naše dievčatá v druhom kole poradili so švajčiarskym Yellow Winterthur, ktorý v domácom dvojzápase vyradili až po strelách zo značky pokutového hody. V prvom zápase vyhrali 23:22, v druhom prehrali 24:25. V treťom kole preskočili favorizovaný švédsky Lugi Dam, ktorý vyradili po výsledkoch 33:25 a 26:19.  Jaroslaw, pre ktorého je to prvá účasť v európskom pohári vôbec, si v druhom kole poradil s holandským Cabooter Handball Venlo, s ktorým síce doma prehral 27:29, no potom vonku vyhral 36:30. V treťom kole Eurobud JKS vyradil v domácom dvojzápase portugalský Alavarium Love Tiles (36:26 a 44:21), v osemfinále zase zvládol dvojzápase na pôde HC Gjorche Petrov WHC Skopje (26:27 a 30:22).

„ S týmto tímom sa poznáme, keďže tu boli v lete na turnaji a aj my sme hrali u nich generálku na ligu. Očakávam vyrovnaný dvojzápas. Teraz je ťažké tipovať favorita. V lete bol náš tím trošku v inom zložení. Takisto aj u nich došlo k zmenám, ktoré sa dotkli aj zmeny trénera. Pre nás je to dobré, že sme získali súpera, ktorý nie je až tak ďaleko. Nečaká nás teda náročné cestovanie, čomu sa teším, keďže už aj tak sa nacestujeme viac ako dosť. Na druhej strane, možno by bolo pre nás zaujímavejšie získať súpera zo Španielska, alebo Turecka,“ uviedla k žrebu športová riaditeľka Helena Aspridu a tréner Peter Kostka dodal. „Zo športového hľadiska je úplne jedno, koho sme dostali. V tejto fáze má každý zo súperov veľkú kvalitu. My sme šťastní, že sa môžeme s nimi konfrontovať medzi ôsmimi najlepšími. Urobíme všetko preto, aby sme boli úspešní. Čo sa týka samotného Jaroslawu, vonkoncom nesúhlasím s tvrdením, že sme dostali najslabšieho súpera. Keď sme sa pripravovali na Kobierzyce, videli sme aj zápasy s Jaroslawou. To môže byť takisto našou výhodou. Nechceme pozerať na ich výsledky v lige, ani nám sa v nej nedarí podľa predstáv. Sme na tom teda podobne. Kto sleduje poľskú Superligu, musí uznať, že ide o nesmierne vyrovnanú a náročnú súťaž. Môže sa stať, že druhý tím tabuľky prehra s ôsmim. Akýkoľvek tým z tejto súťaži medzi ôsmimi najlepšími v Európe musí byť kvalitný. Aj keď uznávam, že Eurobud JKS má slabšiu sezónu, sledujúc ale pravidelne zápasy poľskej ligy viem, že to nie je tím, ktorý prehráva o desať, pätnásť gólov. Jedinú výhodu vidím v tom, že nemusíme cestovať ďaleko. Cesta tam je kratšia, ako skoro ku každému nášmu protivníkovi v MOL lige. Súpera poznáme, dvakrát sme spolu hrali v lete. Majú veľmi dobrú pivotku, asi najlepšiu v Poľsku a takisto aj rýchle krídla. Máme šancu na postup, musíme ale podať stopercentný výkon. Som rád, že prvý zápas hráme doma. Investujeme maximum do toho, aby sme do Jaroslawu cestovali s nádejou na postup.“

Viac na preskúmanie

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.