Francúzky olympijskými víťazkami, Hlavatý so striebrom

Hádzanárky Francúzska sa premiérovo v histórii stali olympijskými víťazkami. V nedeľnom finále OH 2020 v Tokiu zdolali tím Ruského olympijského výboru (ROC) 30:25. Rusky obhajovali titul z Ria de Janeiro, kde vo finále zdolali práve Francúzsko.

Francúzi sa v Tokiu tešia z oboch titulov v hádzanej, vo finále mužského turnaja “Les Bleus” vyhrali nad Dánskom 25:23. Naposledy sa zlaté double podarilo Juhoslávii na OH 1984 v Los Angeles. Bronz medzi ženami získali Nórky, ktoré v súboji o tretiu priečku prevalcovali Švédky 36:19. V úlohe asistenta trénera v striebornom tíme ROC pôsobil Slovák Tomáš Hlavatý.

Allison Pineaová a Pauletta Poppaová pomohli francúzskemuu tímu k zlatu zhodne siedmimi finálovými gólmi. Na ruskej strane sa rovnakým počtom presných zásahov prezentovala Polina Vedechinová. Rusky vo finále naposledy viedli 7:6, ich súper si do polčasovej prestávky vypracoval dvojgólový náskok. Ešte v 39. minúte bol stav vyrovnaný 16:16, nasledovala však šesťgólová šnúra Francúzok, ktorou rozhodli o svojom triumfe. Ich výraznou oporou bola brankárka Cleopatre Darleuxová. “Je to neuveriteľné. Tento tím vediem už dlho, ale olympijské zlato nám do zbierky chýbalo. Je to najviac, čo môžeme v hádzanej získať,” povedal kouč Francúzska Olivier Krumbholz, ktorý priviedol svoje zverenky k titulu majsteriek sveta 2017 i k európskemu titulu o rok neskôr. “Je to úžasná odmena pre všetkých, ktorí na tom tvrdo pracovali.” Najlepšia strelkyňa Pineauová uviedla: “Boli sme pod tlakom, pretože sme chceli zopakovať včerajší úspech našej mužskej reprezentácie. Bola to pre nás výzva a my sme na ňu správne odpovedali. Teraz všetky prežívame krásne emócie.”

Finále:
ROC – Francúzsko 25:30 (13:15)
Najviac gólov: Vedechinová 7, Dmitrievová 6, Vjachirevová 4 – Foppaová 7, Pineauová 7, Valentiniová 4.

O 3. miesto:
Nórsko – Švédsko 36:19 (19:7)
Najviac gólov: N. Mörková 8, Daleová 8, Kristiansenová 3 – Westbergová 4, Carlsonová 4, Strömbergová 3.