Francúzky olympijskými víťazkami, Hlavatý so striebrom

Kategórie

Hádzanárky Francúzska sa premiérovo v histórii stali olympijskými víťazkami. V nedeľnom finále OH 2020 v Tokiu zdolali tím Ruského olympijského výboru (ROC) 30:25. Rusky obhajovali titul z Ria de Janeiro, kde vo finále zdolali práve Francúzsko.

Francúzi sa v Tokiu tešia z oboch titulov v hádzanej, vo finále mužského turnaja “Les Bleus” vyhrali nad Dánskom 25:23. Naposledy sa zlaté double podarilo Juhoslávii na OH 1984 v Los Angeles. Bronz medzi ženami získali Nórky, ktoré v súboji o tretiu priečku prevalcovali Švédky 36:19. V úlohe asistenta trénera v striebornom tíme ROC pôsobil Slovák Tomáš Hlavatý.

Allison Pineaová a Pauletta Poppaová pomohli francúzskemuu tímu k zlatu zhodne siedmimi finálovými gólmi. Na ruskej strane sa rovnakým počtom presných zásahov prezentovala Polina Vedechinová. Rusky vo finále naposledy viedli 7:6, ich súper si do polčasovej prestávky vypracoval dvojgólový náskok. Ešte v 39. minúte bol stav vyrovnaný 16:16, nasledovala však šesťgólová šnúra Francúzok, ktorou rozhodli o svojom triumfe. Ich výraznou oporou bola brankárka Cleopatre Darleuxová. “Je to neuveriteľné. Tento tím vediem už dlho, ale olympijské zlato nám do zbierky chýbalo. Je to najviac, čo môžeme v hádzanej získať,” povedal kouč Francúzska Olivier Krumbholz, ktorý priviedol svoje zverenky k titulu majsteriek sveta 2017 i k európskemu titulu o rok neskôr. “Je to úžasná odmena pre všetkých, ktorí na tom tvrdo pracovali.” Najlepšia strelkyňa Pineauová uviedla: “Boli sme pod tlakom, pretože sme chceli zopakovať včerajší úspech našej mužskej reprezentácie. Bola to pre nás výzva a my sme na ňu správne odpovedali. Teraz všetky prežívame krásne emócie.”

Finále:
ROC – Francúzsko 25:30 (13:15)
Najviac gólov: Vedechinová 7, Dmitrievová 6, Vjachirevová 4 – Foppaová 7, Pineauová 7, Valentiniová 4.

O 3. miesto:
Nórsko – Švédsko 36:19 (19:7)
Najviac gólov: N. Mörková 8, Daleová 8, Kristiansenová 3 – Westbergová 4, Carlsonová 4, Strömbergová 3.

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Dorastenky

Po remíze postupová radosť Poľska

Kadetské reprezentantky Slovenska siahali na turnaji majstrovstiev EHF v hádzanej hráčok do 17 rokov v tureckej Ankare po postupe do

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.