Už budúcu sobotu uzrie svetlo sveta nová knižná publikácia Iuventa – 20 rokov pod krídlami Chemkostavu. Pri tejto príležitosti sme oslovili na rozhovor jej autora – Jaroslava Čúrneho. Ten pôsobil ako novinár v regionálnom denníku a šesť rokov aj viedol klub z pozície športového riaditeľa. Pripomíname vám, že krst knihy sa uskutoční budúcu sobotu pred zápasom s Pískom (začiatok o 17.30 hod., krst sa uskutoční dvadsať minút predtým).
Na úvod sa vás opýtame, ako kniha vznikala?
„Nápad vytvoriť knihu o michalovskej ženskej hádzanej je starý už pár rokov. Ja si pamätám aspoň tri pokusy z minulosti, ktoré však, žiaľ, nepriniesli želaný pokrok a záver. V polovici januára minulého roka ma oslovil prezident klubu Patrik Sabov a povedal mi o snahe dať históriu na papier. Vedel, že mám množstvo materiálov, ale aj spomienok a že ako bývalý novinár nemám s písaním problémy. Požiadal ma, aby som vytvoril akýsi koncept, čiže obsahovú osnovu. Ja som mal presnú predstavu a môžem povedať, že na 90 percent sa aj odrazila na knihe, ktorá je na svete. Zanedlho mi zavolal znovu a povedal, že môj návrh bol vyhodnotený ako najlepší. Samozrejme, museli sme všetko naplánovať a prepočítať. Do práce som sa pustil v druhej polovici marca a rukopis som odovzdal deň pred začiatkom letných prázdnin 30. júna 2021. Potom prišli na rad grafici, korektori, pripomienky vydavateľa, kde som tiež pôsobil ako most prepojenia, ale aktívne som už do prác na knihe nezasahoval. Ja som mal na starosti výlučne obsah.“
S akými problémami ste sa museli boriť?
„Základom je kvalitný plán a ľudia, ktorými sa obklopíte. My sme si vytvorili akýsi redakčný tím, v ktorom okrem mňa figurovali aj generálny riaditeľ Chemkostav Michalovce, a.s., Tibor Mačuga a prezident MŠK Iuventa Michalovce Patrik Sabov. Pravidelne sme sa stretávali, priebežne vyhodnocovali výsledky a jednotlivé texty, ktoré som im posielal k náhľadu. Musím povedať, že obaja moji kolegovia boli správne „nažhavení“ a veľmi dobre a ochotne spolupracovali, za čo im chcem poďakovať. Aj preto sme nemali žiadne problémy s prácou na knihe. Pokiaľ ide o získavanie informácií, mnoho som ich mal už dávnejšie. Výsledkový archív pána Petra Piskaya vytvoril približne polovičný základ pre tvorbu štatistík a zvyšok som mal, alebo si vyhľadal v knižniciach či archívoch. Respondenti pre príbehy boli taktiež veľmi ochotní, každý z nich si zaslúži pochvalu za spoluprácu. Skutočne sa nemám na čo sťažovať, alebo hovoriť o problémoch. Všetci vedeli, že sa chystá niečo veľké a patrí im moja vďaka.“
Na čo sa môže čitateľ tešiť? Čo všetko kniha obsahuje?
„Kniha je vo formáte A4, má tvrdý obal, je farebná, ale aj s čiernobielymi fotkami z histórie. Má 264 strán a je v nej podrobne zmapovaných 31 sezón od vstupu klubu do republikových súťaží. Nechýba ani jeden výsledok, zostava, gól či tabuľka. Všetko je to po každej sezóne podrobne štatisticky vyhodnotené a na záver sú všetky štatistiky zrátane podľa jednotlivých súťaží a napokon aj celkovo. Zvláštnou kapitolou sú európske pohárové súťaže, ktoré sú takisto rozobraté do podrobne. Svoje vlastné štatistiky s počtom víťazných zápasov, získaných bodov či postupov a dokonca dní strávených na lavičke klubu majú aj tréneri. Nechýba historická tabuľka MOL ligy, kde jasne Iuventa vedie, nuž a ozdobou sú dve tematické monostrany, prvá je venovaná zisku prvého majstrovského titulu v roku 2003 a druhá sa vracia k výstavbe Chemkostav arény v roku 2009. Okrem toho sa v knihe objavuje 27 ľudských a športových príbehov osobností z radov hráčok, trénerov či funkcionárov, ktorí paralelne s obdobím, v akom sú v rámci knihy umiestnení, spomínajú na svoje éry v klubových farbách.“
Nebolo to pre vás špecifické, že ste boli najprv 11 rokov novinárom, ktorý o Iuvente písal a potom ste ju 6 rokov viedli?
„Bola to moja výhoda, pretože ako novinár by som asi nikdy poriadne nepochopil, čo všetko práca na riadení klubu obnáša. Pre knihu to však nebolo podstatné, pretože ja si myslím, že ešte dôležitejší bol čas, ktorý som mohol v rámci života klubu stráviť. Keď si vezmeme do úvahy, že podrobne mapujeme 31 sezón a ja som 11 rokov o hádzanej písal a ďalších 6 strávil na čele klubu, tak je jasné, že viac než polovicu tohto obdobia som mal možnosť zažívať mnoho udalostí na vlastnej koži. A práve z toho som ťažil, mnohé veci uvádzam ako vlastné zážitky, respektíve si osobne pamätám. Špecifické to bolo pre mňa v roku 2011, keď som počas jedného týždňa ešte robil s hráčkami rozhovory a na ďalší už som bol ich nadriadený. „
Čo podľa vás spôsobilo, že Iuventa sa od roku 2002 drala na vrchol a ktoré obdobie je najúspešnejšie?
„Už z kontextu vašej otázky je zrejmé, že oným spúšťačom zlatej éry bol predovšetkým silný a stabilný partner klubu, ktorý vytvoril z poloprofesionálneho oddielu špičkový a sebavedomý tím. Okrem toho vytvoril skvelé podmienky, ale hlavne bol zárukou úspešného napredovania. Dôležité je aj samotné vedenie klubu a to všetko chlapi z Chemkostavu zvládli. Ono aj pri čítaní samotnej knihy si čitateľ uvedomí, že tá cesta z asfaltového ihriska z areálu odevnej fabriky až do modernej Chemkostav arény bola kľukatá. Aj preto si všetci, ktorí sa podieľali na rozvoji klubu, zaslúžia absolutórium.“
Súčasťou knihy je aj darčekové USB, čo je jeho obsahom?
„Dielo Majstrovská trinástka som vytvoril s cieľom pripomenúť zisky všetkých trinástich majstrovských titulov v ére klubu. Nechýbajú rozhovory, archívne zábery, majstrovské oslavy, ale aj snímky zo zákulisia. Je to 54 minút spomienok na zlaté chvíle. Nechýba základná štatistika, vhodná hudba a všetko je to zaznamenané na USB nosiči v tvare kreditnej karty. Kto si bude čítať knihu a súčasne púšťať jeho obsah, môže si paralelne porovnávať to, čo je v knihe s obrazom a zvukom z videa. Obe diela sa vhodne dopĺňajú a vytvárajú homogénny celok.“