Slovenky prehrali v Portugalsku, päť gólov Adriany Holejovej

Hádzanárky Slovenska prehrali vo štvrtkovom stretnutí v Portugalsku v rámci 3. kola II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2022 v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore. Zverenky trénera Jorgeho Dueňasa, pre ktorého to bola neúspešná premiéra na lavičke SR, podľahli v Paredes domácim reprezentantkám 21:24 (10:13), pričom ešte osem minút pred koncom zaostávali sedemgólovým rozdielom. Slovenky sú po prvej polovici bojov v 5. skupine bez bodu a v tabuľke klesli na 4. miesto.

Portugalským súperkám budú môcť odplatiť prehru a zároveň získať prvé body v kvalifikácii, ktoré by im udržali aspoň teoretickú nádej na obsadenie jednej z dvoch postupových priečok, už v nedeľu 6. marca, keď ich od 15.00 h privítajú v Topoľčanoch.

Portugalsko – Slovensko 24:21 (13:10)
Najviac gólov za Portugalsko: Limová 5
Zostava a góly SR: Medveďová, Furgaláková – Trúnková 4, Györiová, Popovcová 1, Štefaniková 1, R. Bíziková 4, Ratvajská 1, Bujnochová 1, S. Szarková 2, Barbora Lancz 2/1, K. Kostelná, Bajčiová, A. Holejová 5, Rebičová, E. Rajnohová
pok. hody: 3/3 – 3/1, vylúčené: 3 – 3, rozhodovali: R. Thiyagarajah a S. Thiyagarajah (obaja Nem.),

Štefaniková s Holejovou síce otočili na 2:1 v 4. min, ale Portugalčanky otočili po desiatich minútach hry na 6:3. Ani oddychový čas domáce nepribrzdil, keď v 20. min to bolo už 11:6. Slovenky však v záverečnej desaťminútovke úvodného dejstva predsa len mierne skresali náskok súperiek a držali nádej na prípadný obrat. Vstup po zmene strán však Dueňasove zverenky nezvládli. Rýchlo klesli na 12:17 a túžba po úspešnom výsledku dostala vážnu trhlinu. V 52. min Figueiredová upravila na 23:16, ale v zostávajúcom čase Slovenky ešte zabojovali a odvrátili hroziacu jednoznačnú prehru. Záverečnú osemminútovku vyhrali 6:2 a skorigovali na konečných 21:24.

Hlasy:
Peter Pčola (asistent trénera): „Najväčší rozdiel bol v premieňaní šancí. V prvom polčase sme začali v obrane pasívne. Keď sme ju zagresívnili, tak v defenzíve už nebol až taký problém. Vypracovali sme si dosť čistých šancí a tie sme pozahadzovali. Mali sme zbytočne veľa technických chýb, dopúšťali sme sa jednoduchých strát lopty v protiútoku, ako aj pri pri prihrávkach do pivota. Pozitívne je, že dievčatá hrali celých 60 minút a bojovali až do konca, hoci sme už prehrávali o sedem gólov. “

Adriána Holejová (spojka SR): „Tento zápas má z nášho pohľadu svoje pozitíva i negatíva. Medzi pozitíva by som zaradila to, že sme bojovali až do konca a stiahli väčší gólový rozdiel na tri góly. Do odvety musíme zlepšiť obranu, ktorá nám v niektorých fázach nefungovala, a takisto aj premieňanie šancí.“