Zastaviť porážky a vyplniť káder kvalitou

Oproti minulým sezónam nastala v nadnárodnej hádzanárskej MOL lige zmena. V posledných rokoch sme si zvykli, že na čele je aj slovenský tím. Tak je to aj teraz, lenže to nie je michalovská Iuventa, ktorá vyhrala súťaž minulú sezónu po desiatykrát. Na čele tabuľky je po siedmych odohraných kolách HK Slovan Duslo Šaľa a Michalovčanky na „chemičky“ strácajú po minulotýždňovej prehre 29:30 už osem bodov.

Zatiaľ, čo Šalianky sú doteraz stopercentným tímom, Michalovčanky prehrali už štyrikrát a v tabuľke im patrí až siedme miesto. Prakticky v každom jednom zápase sa pohrávajú s nervovou sústavou svojich fanúšikov. Veď posledných päť duelov zo šiestich skončilo iba rozdielom jedného gólu, čo pri minulosezónnych zbúraniach tímov už v prvom polčase nebolo v Michalovciach zvykom…

Tak tomu bolo aj minulý víkend v Šali, kde Michalovčanky premrhali prvý polčas. Absolútne nezachytili úvod zápasu. V pätnástej minúte prehrávali 3:10, polčas prehrali 10:17. V druhom sa obraz hry zmenil. Zemplínčanky skvalitnili obranu a rázom začali sťahovať náskok súpera. Stačilo im iba desať minút a bolo iba o gól. Zápas nakoniec ale nezvrátili. Prehrali o gól 29:30, čo je ich už štvrtá prehra v sezóne… „Až to zle znie, keď sa povie štvrtá prehra zo siedmych zápasov,“ rozhovoril sa tréner MŠK Iuventa Peter Kostka a na margo víkendovej prehry v Šali dodal. „Duel sme stratili v prvom polčase. Ten rozhodol. Šaľa nás ničím neprekvapila, hrala to, čo sme čakali. V prvom polčase sme boli veľmi mäkkí v obrane. Vedeli sme, odkiaľ hrozí od súpera najväčšie nebezpečenstvo, no nedokázali sme to ubrániť. Za prvých desať minút druhého polčasu sme mali viac prerušení, ako za celý prvý polčas. S tým súvisí aj výkon brankárok. Tie mali v prvom dejstve len tri zákroky… Vtedy je ťažko pomýšľať na úspech. Prvý polčas bol z našej strany veľmi slabý a ja si dovolím povedať, že aj dehonestujúci k menu klubu. V prestávke som urobil v šatni poriadny vietor. Dostali sme sa do zápasu, na bodovanie to ale žiaľ nestačilo. Musím ale povedať, že keby sme hrali tak, ako v druhom polčase, na svojom konte nemáme štyri, ale možno ani jednu prehru.“

Štyri porážky z úvodných siedmych kôl. Na takúto bilanciu v Iuvente rozhodne zvyknutí nie sú. A to nielen vedenie klubu, ale aj diváci, ktorí si v minulých sezónach zvykli, že sa v druhom polčase hralo už iba o skóre. V lete sa ale niečo zmenilo. Z kádra Zemplínčaniek odišlo osem nosných hráčok, náhrady, ktoré prišli, si buď ešte nezvykli, alebo tu už nie sú. Hra stojí na niekoľkých skúsenejších hráčkach, ktorým, keď sa nedarí, nie je momentálne kto ich nahradiť. Klub stavil na mladé dievčatá, no tie ešte nedorástli na to, aby boli lídrami tímu v MOL lige, nie to ešte na medzinárodnej úrovni. „Všetci si uvedomuje, že sa tu v minulosti neprehrávalo často,“ reaguje na našu otázku Peter Kostka. „Ja možno najviac. Taký začiatok sezóny, ako máme, taký tu nikdy nebol. Zodpovednosť pociťujem obrovskú. Každého môžem uistiť, že sám sebe som najväčším kritikom. Má to však svoju genézu. Niektoré veci počas tréningu dokážeme ovplyvniť, niektoré ale nie. Šport je spravodlivý, vždy vám to vráti. To, čo sme ukázali v Šali v druhom polčase je náš momentálne výkonnostný strop. Treba si uvedomiť, že z minulosti sa žiť nedá. Keď si porovnáme kádre Iuventy po minulé roky a teraz, je to obrovský rozdiel. Terajší káder je určite perspektívny, no treba mu dať čas. Vedenie klubu si uvedomuje, že budujeme nový tím a má trpezlivosť. Skôr je to ťažké pre hádzanárske podhubie, ktoré má v Michalovciach tradíciu. Ľudia neboli zvyknutí na to, že sa hrá do posledných sekúnd a že sa už v polčase nevyhráva o desať gólov. Nevidia to, že tu budujeme nový tím založený na neskúsených hráčkach a vidia len prehry, z čoho sú zhrození. Ja ich aj chápem,“ dodáva k tejto téme Peter Kostka.

Neuveriteľné je, že až päť z posledných šiestich duelov Michalovčaniek skončilo rozdielom jedného gólu. Po výhre 21:20 nad Dunajskou Stredu vo štvrtom kole MOL ligy, prišla prehra 23:24 v Olomouci a následne aj postupový nervák so švajčiarskym Winterthurom, ktorý vyvrcholil pokutovými hodmi (23:22 a 20:21). V zahrávaní sa s nervovou sústavou svojich fanúšikov pokračovali Michalovčanky aj v Šali. „Na jednej strane je to dôkaz toho, že nie sme tak dominantní a máme výkyvy vo výkonnosti.  Keď musíme striedať skúsenejšie hráčky, hneď sa to prejaví. Prídu úseky, ktoré nám nevyjdú a tie nás pripravujú o body. Keď sa ale hrá o každý gól, pre trénera či divákov to môže byť na infarkt, no hráčkam to dá oveľa viac, ako zápas, keď vyhráte o dvadsať gólov.  Také skúsenosti, ako v týchto zápasoch nenatrénujete, musíte ich získať. Keď si to naše mladé dievčatá prežijú, budú silnejšie a odolnejšie. Som o tom presvedčený, že to zúročia v ďalších zápasoch,“ podotýka tréner Michalovčaniek.

Keďže v hádzanárskych súťažiach teraz prichádza trojtýždňová reprezentačná pauza, je čas na to, aby sa niečo zmenilo. V Michalovciach sa zmeny udiali v hráčskom kádri už skôr. Skončilo v ňou duo legionárok Lucija Humelová a Cristina Gheorghe, naopak, pribudla osemnásťročná macedónska pivotka Aleksandra Kolovská a o štyri roky staršia pivotka z Islandu  Jónina Hlín Hansdottir. Hovorí sa aj o ďalších zmenách a to hlavne smerom do kádra štrnásťnásobného slovenského majstra. Ten sa obzerá minimálne po jednej údernej spojke a posilniť sa chce aj na strednej spojke, keďže mu do konca sezóny vypadla kvôli zraneniu kolena Brazílčanka Paizzinho. „S vedením klubu to rozoberáme prakticky každý deň, no momentálne na trhu nie je dostupná hráčka, ktorá by nám okamžite pomohla. Poučili sme sa a jasne sme si povedali, že pokiaľ sem nepríde rozdielová hráčka, ktorá dokáže streliť sedem, či osem gólov a okamžite by nám pomohla, tak budeme pracovať s našimi mladými babami. Samozrejme, potrebujeme posilniť, no potrebujeme posilniť hlavne kvalitou. Hľadáme rozdielovú spojku. Ostáva nám buď sa na to vyhovárať, alebo čo najskôr pripraviť naše mladé dievčatá Dvorščákovú, Kohučovú a Soskydovú, aby boli čím skôr pevnou súčasťou tímu a hráčkami, ktoré dokážu rozhodovať zápasy. Určite som to v lete nečakal, že v októbri, či novembri budem riešiť takéto veci, no musíme sa adaptovať a pracovať na tom, aby sme sa herne a výsledkovo posúvali ďalej,“ dodal k zmenám v kádri Peter Kostka.

My len doplňme že po trojtýždňovej pauze príde na rad ďalšia hustá porcia zápasov vyplnená bojom na dvoch frontoch. Michalovčanky čaká dvojzápas tretieho kola Európskeho pohára so švédskym Lugi Dam (doma 3.-4. december, vonku 10.-11. december) a medzitým aj štyri zápasy MOL ligy, v ktorých sa predstavia v Plzni, doma so Zlínom, v Písku a v šlágri šlágrov doma s Mostom. Ten by sa mal odohrať medzi dvojzápasom so švédskym tímom

Zdroj: Noviny Zemplína (Peter Brendza)