Slovo o našom pohárovom súperovi: Líder portugalskej ligy

Kategórie

Keď športovému priaznivcovi poviete názov klubu Benfica Lisabon, okamžite zareaguje, že je to rekordný portugalský futbalový majster, ktorý vychoval viacero svetových hráčov. Benfica má však v Portugalsku svoje odnože aj v ďalších športoch. Jedným z nich je aj ženská hádzaná, ktorá sa v krajine dvíha hore. Ženy Benfici síce nedosiahli také úspechy, ako futbalisti, no aj ony začínajú mať v krajine a aj v Európe svoje meno, ktoré dokázali zvýšiť aj v tejto sezóne.

Benfica Lisabon postúpila do semifinále cez turecký Armada Praxis Yalikavaspor. Najskôr vyhrala doma 33:29 a uspela aj v odvete na tureckej pôde, kde zvíťazila 30:23. V druhom kole si Portugalčanky poradili s rakúskym SC Witasek Ferlach (41:29 a 26:23), v treťom s tímom Neistin z Faerských ostrovov (34:27 a 33:25). Oba zápasy s Neistinom sa hrali v Lisabone, podobne ako osemfinálové s gréckym AESH Pylea Solún. V prvom Benfica vyhrala 44:26, v odvete utrpela nateraz jedinú prehru v pohári 32:33. Zaujímavosťou je, že v EHF Európskom pohári štartovali jej hráčky aj v minulej sezóne a rovnako ako naša Iuventa nestačili na tureckú Antalyu. Tá ich vyradili v osemfinále a rovnako to bolo ako u nás o jeden gól. Najskôr sa na tureckej pôde zrodila remíza 35:35, Antalya potom vyhrala v Lisabone 33:32.

Ďalšou zaujímavosťou je, že v druhom kole Benfica čelila bosnianskemu ŽRK Borac Banja Luka, ktorý sme vyradili my v tejto sezóne taktiež v druhom kole pohárovej edície. Okrem týchto dvoch ročníkov Benfica štartovala v európskom pohári ešte v sezóne 1993/94. Bolo to v Európskom pohári majstrov (dnešná Liga majstrov), kde v osemfinále Portugalčanky nestačila na ďalšieho nášho starého známe – švédsky IK Savehof. Ten Benficu vyradil po výsledkoch 26:13 a 24:15. Tieto zápasy boli na devätnásť rokov posledne v pohárovej Európe. Do nej sa vrátili až vlani. Pre náš tím to bude prvá konfrontácia s portugalským tímom v Európe.

Benfica je momentálne lídrom portugalskej ligy, v ktorej doteraz prehrala iba jeden zápas. Stalo sa tak ešte v základnej časti, kedy doma podľahla rekordnému majstrovi a dlhoročnému účastníkovi európskeho pohára Madeire 33:34. Tej prehru vrátili v prvom kole nadstavby, keď doma vyhrali 31:27 a na prvom mieste sa tak dostali do trojbodového trháku. V tíme trénera Joa Florencia sú až štyri Brazílčanky (brankárka Isabella Rodrigues Ferrarin, ľavá kridelníčka Ana Claudia Bolzan e Silva, pravá kridelníčka Maria Eduarda Santos a pivotka Sabrine Santos Souza). Okrem nich a domácich hráčok sú v tíme ďalšie štyri legionárky – chorvátska brankárka Lea Zetovič, angolská reprezentačná spojka Alexandra Lutunu Shunu, španielska úderná spojka Irene Alamo Martin a skúsená 38-ročná ukrajinská stredná spojka Viktoria Borščenková, ktorá v minulosti hrala aj na krídle. Práve ona je so 44 strelenými gólmi najlepšou strelkyňou tímu v pohári.

Ako postupovala v EHF Európskom pohári?
2. kolo: SC witasek Ferlach (41:29 a 26:23). 3. kolo: Neistin (34:27 a 33:25 – oba zápasy sa hrali v Lisabone). Osemfinále: AESH Pylea Solún (44:26 a 31:32 – oba zápasy sa hrali v Lisabone). Štvrťfinále: Armada Sport Yalikavaspor (33:29 a 30:23).

Káder Benfici Lisabon
Brankárky: Isabela Rodrigues Ferrarin (Brazília), Ana Ursu, Lea Zetovič (Chorvátsko).
Pivotky: Rita Camposová, Adriana Lage, Iara Rocha Ribeiro, Nadia Rodrigues, Sabryne Santos Souzová (Brazília).
Krídla: Ana Claudia Bolzan Silva (Brazília), Denise Fernandes, Ana Filipa Ferreira da Silva, Margarida Pessoa Oliveira
Spojky: Irene Alamo Martinová (Španielsko), Viktoria Boršenková (Ukrajina), Mariana Costa, Alexandra Lutunu Shunu (Angola), Mihaela Oana Minciuna, Madalena Pereira, Maria Eduarda Santosová (Brazília), Joana Semedo, Constanca Sequeira, Maria Unjanque.

 

Viac na preskúmanie

Galéria

“Tím Iuventy”: Bibiana Štefaníková

V rubrike „Tím Iuventy“ vám tentoraz predstavíme v poradí piatu hráčku, našu odchovankyňu Bibianu Štefaníkovú. Tá sa postupne cez žiačky, dorast predrala

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.