V Španielsku s cieľom udržať sa v hre o pohár

Kategórie

Hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce odcestovali do Španielska z Dunajskej Stredy bez toho, aby bolo rozhodnuté o majstrovi Slovenska. Stredajší duel o titul proti miestnemu HC DAC sa neuskutočnil a bude sa dohrávať až finálovom dvojzápase Európskeho pohár žien 2023/2024, v ktorom bude ich súperom ATTICGO Bm Elche. Prvý súboj je na programe v nedeľu 19. mája od 12.00 h (rozhodujú Slovinci Pukšič a Satler, priamy prenos na Sport1 TV).

Pre oba tímy je to prvá účasť vo finále. Spája ich aj to, že pred rokom obidve družstvá skončili svoje účinkovanie v semifinále. Zemplínčanky postupom do finále o kolo vylepšili svoje maximum v tretej najvýznamnejšej kontinentálnej pohárovej súťaži klubov v hierarchii EHF. Práve Európsky pohár (predtým s názvom Vyzývací pohár) býva záležitosťou španielskych klubov, ktoré v ostatných siedmich sezónach mali v šiestich zastúpenie vo finále a štyrikrát siahli na víťaznú trofej. Iuventa je prvým finalistom tejto súťaže zo SR, v minulosti boli už štyri slovenské ženské tímy vo finále – Inter Bratislava EPM 1980, Štart Bratislava Pohár IHF 1987, Tempo Partizánske Pohár IHF 1993, Banská Bystrica Pohár EHF 1998, ale nikomu sa nepodarilo stať celkovým víťazom. Pred jedenástimi rokmi si na trofej vo Vyzývacom pohári siahol český DHK Baník Most.

Michalovčanky teraz majú šancu ešte posunúť svoj najlepší výsledok v EP. “Doteraz sme sa sústredili na Dunajskú Stredu. Teraz máme dva dni, ktoré potrebujeme naplno využiť, keďže nás čaká vrchol sezóny a najvýznamnejší zápas v doterajšej klubovej histórii. Radšej by sme mali viac času, ale s tým nič nenarobíme,” poznamenal kouč Iuventy Peter Kostka. V aktuálnej edícii začínal slovenský vicemajster len raz na palubovke súpera – v osemfinále so slovinským ŽRK Mlinotest Ajdovščina. “Úprimne, mne osobne na tom nezáleží, je to jedno,” skonštatoval Kostka, ktorého skôr ´trápil” netradičný začiatok duelu na pravé poludnie. “Je to veľmi atypické a z môjho pohľadu nešťastné.” Niektoré hráčky majú menšie zranenia, ale michalovská výprava mala odcestovať v kompletnom zložení s výnimkou Brazílčanky Aline Isabel Biegerovej, ktorá nemá víza. Zemplínčanky leteli z Budapešti a v Alicante by mali byť pred polnocou, domov sa vrátia v pondelok ráno.

Elche ovládlo základnú časť najvyššej španielskej súťaže a teraz je už aj v ligovom finále. “Mali sme možnosť vidieť jeho zápasy. Aj v stredu sme namiesto duelu s DAC sledovali jeho počínanie v semifinále play-off. Prezentuje sa typickou španielskou hádzanou, výborne individuálne vybavené hráčky hrajú rýchlo a variabilne. Nemajú komplikovaný útočný systém, hrajú možno štyri kombinácie, ale ich hra stojí na individuálnych činnostiach hráčok na spojkách. Jeho kvalita spočíva v šírke kádra, do ktorého patrí aj 42-ročná bývalá najlepšia hráčka sveta Alexandra do Nascimentová, ktorá má aj v tomto veku skvelú ruku. V každom prípade je to veľmi dobrý a zaujímavý tím. Pre mňa to bol od začiatku čierny kôň súťaže. My však necháme na palubovke všetko, aby sme mali v odvete o čo hrať,” vyhlásil Kostka. Iuventa nenašla v EP 2023/2024 ešte premožiteľa, Elche už raz prehralo – v osemfinále na pôde portugalskej Madeiry (26:27), ale ostatné zápasy vyhralo s prehľadom.

Európsky pohár v hádzanej žien 2023/24 – finále – prvý zápas (odveta 24. 5. o 18.00 h):
nedeľa 19. mája: o 12.00 h ATTICGO Bm Elche (Šp.) – MŠK Iuventa Michalovce (SR), rozhodujú Žan Pukšič a Miha Satler zo Slovinska

Autor: slovakhandball.sk

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Ženy

Šiesta ligová prehra michalovskej Iuventy

Šiestu ligovú porážku zaznamenali minulú sobotu hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce. Obhajca prvenstva v MOL lige prehral v zápase pätnásteho kola na pôde

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.