V pondelok 5.4.2021 bol uverejnený článok pod názvom “Ať teče krev, říka nám šéf. Snad bude spokojený, smála se po masakru Mikulčík.” (vyjadrenie kapitánky DHK Baník MOST – počas dňa článok premenovali na ” V Moste tekla při házené krev. Stane se, nej sme baletky, říka Mikulčíková” pôvodná citácia sa nachádza v článku aj po úprave).
Derby zápas medzi šampiónmi Česka a Slovenska sa skončil zaslúženým víťazstvom domácich hráčok Mostu. Bol to zápas, ktorý ako jeden z vrcholov hádzanárskej sezóny mal slúžiť k prezentácii nášho športu. Bohužiaľ počas zápasu došlo k dvom vážnym zraneniam hráčok Michaloviec. Ak by som chcel vyjadriť slušne svoj názor na text článku a myšlienku v ňom obsiahnutú, tak jediné čo môžem povedať je, že v tomto prípade by bolo mlčať zlato. Určite nám to nepomôže mať viac detí, viac sponzorov a viac rešpektu pre náš šport! Takéto vyjadrenia sú neprijateľné!
Vzhľadom k spoločenskému statusu nášho športu sa môžeme definovať ako komunita skôr verná, než silná, čo do počtu aktívne, či pasívne zainteresovaných. Situácie a ich dôsledky negatívne vykresľujúce tento šport majú dopad na nás všetkých. Je to otázka výchovy a pripravenosti všetkých aktérov, príkladu a odkazu aký posielame spoločnosti…
Chcel by som však poukázať na zranenia hráčok, trestanie situácii a veľmi dôležitú vec zabezpečenia ošetrenia pri zranení a zabezpečenia zdravotnej starostlivosti na samotnom zápase. Nechcem hodnotiť výkon rozhodcov. Chcel by som však vyvolať všeobecnú diskusiu v hnutí k posudzovaniu podobných situácii. Svojho času sa uskutočňoval každoročný seminár trénerov s rozhodcami. V súčasnosti nám táto iniciatíva chýba. Toto by mala byť téma práve pre takéto fórum. Jeho výsledok bezpochyby pomôže zlepšiť aj samotné povedomie hráčok a hráčov o dôsledkoch konania v kritických situáciách. Vzhľadom na aktuálnu celospoločenskú situáciu si to dovolím otvoriť takto.
Jednotlivé situácie v zápase, ktoré viedli k zraneniu hráčok.
- Situácia:
52 minúta : faul hráčky Mostu č. 8 Borovskej na hráčku Michaloviec č.7 Popovcovú
Pravidlo 8:5:
Fauly, ktoré zaručujú diskvalifikáciu
8:5 Hráč, ktorý napadne súpera spôsobom ohrozujúcim jeho zdravie, je diskvalifikovaný (16:6a). Špecifické nebezpečenstvo pre zdravie súpera vychádza z vysokej intenzity faulu a zo skutočnosti, že súper nie je na takýto faul vôbec pripravený a preto sa nemôže chrániť (pozri Pravidlo 8:5 Komentár).
Navyše ku kritériám uvedeným v 8:3 a 8:4 sa uplatňujú aj nasledovné rozhodovacie kritériá:
a) aktuálna strata kontroly pohybu v behu alebo vo výskoku alebo počas streľby;
b) obzvlášť agresívny zákrok na tela súpera, predovšetkým tvár, hrdlo alebo krk; (intenzita zákroku);
c) bezohľadná demonštratívna reakcia hráča, ktorý spôsobil faul.
Komentár: Aj faul s malým fyzickým kontaktom môže byť veľmi nebezpečný a viesť k vážnemu zraneniu, ak je spôsobený v situácii, keď je hráč vo výskoku alebo v behu a preto sa nemôže sa chrániť. V takejto situácii je základom rozhodnutia o diskvalifikácii posúdenie nebezpečenstva pre súpera a nie intenzita zákroku na telo.
Posúdenie situácie: hráčka Popovcová – vykĺbené rameno, hráčka Borovská potrestaná okamžitým 2 min trestom (žiadna diskusia rozhodcov). Hráčku Popovcovú čaká v tomto týždni operácia a v lepšom prípade niekoľkotýždňová rekonvalescencia, hráčka Borovská mohla opäť zasiahnuť do stretnutia.
2.Situácia,
40 minúta: zranenie hráčky 21 Godeč po kontakte s hráčkou Mostu 11 Andrýskovou.
Posúdenie situácie: útočný faul… Útočný faul ako taký pravidlá vôbec neriešia, ak to zoberieme z pohľadu len faulu, je tak možné uplatniť vyššie spomínané pravidlo 8:5b agresívny zákrok na telo súpera, predovšetkým tvár, hrdlo alebo krk; (intenzita zákroku);
V spomínanom prípade bol výsledok rozhodnutia IBA útočný faul, ale je potrebné sa zamyslieť nad kontextom celej situácie z dvoch pohľadov, a to:
- ak by táto situácia nastala v obrannej fáze, určite by nasledovala červená karta
- prečo potom rovnaká situácia sa v útočnej fáze zaobíde IBA s rozhodnutím o útočnom faule, ak jej výsledkom je likvidačný zákrok na brániacu hráčku, ktorá skončí v nemocnici(otras mozgu sa po pondelkovom vyšetrení CT vylúčil, ale RTG vyšetrenie ukázalo zlomeninu. Tržná rana bola ošetrená v nedeľu v Mosteckej nemocnici.
Otázka je…
Prečo sa tá istá situácia posudzuje inak ?
Prečo by mal byť v tejto situácii zvýhodnený útočiaci hráč?
V prípade obrancu je to automaticky progresívne trestanie!
Myslím si, že každý hráč na ihrisku bez ohľadu na to, v ktorej fáze hry sa nachádza je zodpovedný za zdravie všetkých zúčastnených!
Pokiaľ ide o túto situáciu, chcel by som poukázať aj na to, že zdravotník, alebo lekár mal byť prítomný na hracej ploche! Bohužiaľ až do tejto situácie prítomný nebol! Na tejto úrovni je to neprípustné. Zdravie hráčov musí byť na prvom mieste!
K zdravotnému zabezpečeniu stretnutia by som chcel ešte spomenúť, že v prípade Popovcovej mi síce neprináleží hodnotiť odbornosť zákroku priamo v hale, ale výsledok pri manipulácii bol len to, že našej hráčke to prinieslo len ďalšiu bolesť pri snahe jej rameno niekoľkokrát vrátiť späť. To sa nakoniec podarilo až po prevoze do nemocnice v Moste slúžiacemu lekárovi.
Skúsme sa prosím zamyslieť ako lepšie chrániť hráčov a hráčky. Ako na to vieme každý zo svojej pozície vplývať. Verím, že väčšina z nás si uvedomuje, že nič nie je pre športovca viac ako jeho zdravie.
Jan Beňadik
Športový riaditeľ
MŠK Iuventa Michalovce