Denník Šport o našej príprave: Chcú dominovať fyzickou hrou

Kategórie

V nedávno skončenej sezóne prišli hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce o vydobené pozície. Nielenže neobhájili prvenstvo v spoločnej súťaži Sloveniek a Češiek MOL lige, ale po dvanástich rokoch nezískali ani slovenský titul, keď ich na oboch pozíciách nahradila Dunajská Streda. Na Zemplíne sa so súčasnou situáciou nechcú zmieriť a vydobené pozície chcú späť. Tomu prispôsobili skladbu kádra, ako aj prípravu na novú sezónu, ktorú odštartovali tento týždeň.

Zápasy za odmenu

Michalovčanky sa najskôr zišli na spoločnej večeri, ktorá de facto odštartovala ich prípravu. Hneď v pondelok ráno sa vydali na kondičné sústredenie na Skalku pri Kremnici. Sústredenie na strednom Slovensku nebude len o naháňaní kondície behom, či chodení po horách. Tréner Peter Kostka to chce využiť aj na vystuženie kolektívu. „Partia je veľmi dôležitá pre úspech tímu. Chceme, aby si dievčatá sadli už na sústredení. Tomu sme prispôsobili aj program. Každý deň máme aj nejakú prezentáciu, či už ofenzívneho systému, obranného systému, ale aj cvičenia v posilňovni, či kondičným cvičeniam, na čo je špecialista môj asistent Boris Aspridis. Máme teda pestrý program,“ zdôraznil tréner tímu Peter Kostka, ktorého družstvo na Skalke pobudne do soboty. Následne sa až do konca mesiaca bude pripravovať v domácich podmienkach, kde Iuventu čakajú v závere júla aj dva prípravné zápasy. „V sobotu 29. júla privítame Šaľu a poľské Gniezno. Zápasy budú odmenou pre dievčatá za to, že zvládnu náročný mesiac,“ doplnil Kostka.

Spoločné tréningy s poľským vicemajstrom

Pestrú prípravu budú mať Zemplínčanky aj čo sa týka herných previerok. V nich ich preveria kluby až zo šiestich krajín. „Začíname ako spomínam dvojzápasom so Šaľou a poľským Gnieznom. V následnom týždni absolvujeme vo Viedni dvojzápas s Hypom a takisto nás čaká aj duel v maďarskej Kisvárde. Potom už príde na rad domáci turnaj, kde nás preveria poľský Lublin, český majster Slavia Praha, či ukrajinská Galyčanka Ľvov. Zaujímavosťou je, že poľský vicemajster bude v Michalovciach celý týždeň a dohodli sme sa na spoločných tréningoch. Generálku absolvujeme na turnaji v poľskom Lubline, kde nás čaká okrem domáceho družstva ešte jeden poľský tím a rumunský Baia Mare,“ informuje o herných previerkách tréner tímu Peter Kostka.

Návrat stratených dcér

Vedenie klubu zapracovalo na zložení kádra. Kostkovi je k dispozícii, keď rátame aj slovenskú juniorskú reprezentantku Dorotu Bačenkovú, až šesť nových hráčok. Po roku sa do tímu vrátili slovenské reprezentantky Marianna Rebičová (Lublin) a Vladimíra Bajčiová (Salerno), po štyroch rokoch v Kisvárde aj Veronika Habánková. Káder vystužili aj poľské pravé krídlo Emilia Kowaliková a pivotka z tejto krajiny Aleksandra Dorsz. Do tímu sa po operácii kolena vracia brazílska stredná spojka Andrezza Paizzinho, naopak, kvôli operácii bude prakticky celú sezónu chýbať najlepšia michalovská strelkyňa z posledného ročníka MOL ligy Alena Dvorščáková. „Okrem podpísaných hráčok ma potešil aj fakt, že nové zmluvy podpísali aj opory z minulej sezóny Wollingerová, Popovcová, Klučková a brankárky Almeidová s Jablonskou.“ Z kádra odišli tri hráčky, no iba reprezentantka Štefaniková patrila k oporám tímu.

Dvadsať rokov v Európe

Michalovčanky budú opäť reprezentovať aj v európskom pohári. Opäť si zvolili EHF Európsky pohár, kde sa vlani dostali až do semifinále. „Európska hádzanárska federácia nás ako víťazov Slovenského pohára najskôr nechcela do tohto pohára zaradiť a chceli, aby sme sa prihlásili do Európskej ligy. Potom ale vyhoveli našej prihláške a zaradili nás do európskeho pohára č.3,“ uviedla k účasti v pohárovej Európe športová riaditeľka klubu Helena Aspridu. Mimochodom, Michalovčanky budú v pohárovej Európe figurovať už dvadsať rokov. Prvý „európsky“ duel odohrali v auguste 2003. Odvtedy mimo sezóny 2016/17 hrajú v Európe každý rok…

Sú na sústredení: Iryna Jablonská, Naira Almeidová – Patrícia Wollingerová, Veronika Habánková, Vladimíra Bajčiová, Lívia Klučková, Marianna Rebičová, Iryna Kompaniecová, Jevgenija Kohučová, Martina Popovcová, Barbora Polievková, Maria Radovičová, Anastassija Krivokapičová, Karin Soskida, Aleksandra Dorsz, Emilia Kowaliková, Andrezza Paizzinho.
Chýbajú: Alena Dvorščáková (rekonvalescencia po operácii kolena), Dorota Bačenková, Barbora Jakubíková, Simona Tomovčíková (majstrovstvá Európy junioriek).

Viac na preskúmanie

MOL Liga

Po dvoch kolách dvojica lídrov

Hádzanárky Iuventy Michalovce po prehre v úvodnom kole na pôde Dunajskej Stredy získali prvé body v sezóne 2023/2024, keď v

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.