Prepíše Iuventa históriu?

Kategórie

Ešte ani jednému tímu zo Slovenska sa v dvadsiatom prvom storočí nepodarilo postúpiť do finále európskeho pohára žien. Blízko k tomu mal v roku 2008 bratislavský ŠKP, ktorý vypadol v semifinále vtedajšieho Challengu Cupu. Bratislavčanky vyrovnali v tejto sezóne hráčky Iuventy Michalovce, ktoré sa predrali do semifinále EHF Európskeho pohára. Finálový sen sa im minulú sobotu po sedemgólovej prehre 24:31 na pôde tureckého Antalya Konyaalti BSK trochu vzdialil, no zverenky trénera Petra Kostku ho môžu premeniť stále na realitu. Rozhodne sa totiž v nedeľu od 16.00 hod. v ich aréne, kde už dokázali dvojciferným rozdielom zdolať švédsky Lugi Dam, ako aj poľský Jaroslaw…

Už postupom do semifinále Michalovčanky prekonali všetky očakávania a dosiahli historický úspech. Ešte viac ho môžu navýšiť v nedeľu postupom do finále, na ktoré ale budú potrebovať… „Štyri až päť hráčok z môjho kádra sa musí doslova zblázniť a podať najlepší výkon v sezóne. Iba vtedy máme šancu zmazať manko tureckého tímu. Potrebujeme dobre brániť, mať oporu v bránke a hlavne byť efektívni v útoku. Na druhej strane sa ale nemôžeme zblázniť a rýchlo naháňať gólové manko. Musíme na to ísť postupne,“ uviedol možný spôsob obratu tréner Michalovčaniek Peter Kostka.

Michalovčanky v semifinále narazili na poriadne silného protivníka. Antalya má vo svojom rade niekoľko skúsených hráčok a ťahajú ju aj viaceré legionárky. Jednou z nich je aj čiernohorská pravá spojka Sanja Premovič, ktorá v sezónach 2019/20 a 2020/21 pôsobila v Michalovciach a patrila medzi líderky tímu. „Je to tím, ktorý za posledný rok prehral iba raz, aj to s pravidelným účastníkom Ligy majstrov Kastamonom. My sme už viackrát ale ukázali, že v domácom prostredí sme silní. Postúpili sme cez štyroch silných protivníkov a verím, že máme aj na toho piateho,“ zdôrazňuje Peter Kostka, podľa ktorého je postup do finále motiváciou pre každého v klube. „Máme síce náročný program, keď aj veľa cestujeme, no poháňa nás dopredu historický úspech pre klub. Verím, že nám pomôže plná hala. Divák bude dôležitý, aby nás pohnal k víťazstvu.“ Sedem gólov sa v hádzanej dá dohnať, no tím, ktorý chce zmazať toto manko musí ísť od úvodu na sto percent. „Zažili sme to aj na vlastnej koži v súboji v Jaroslawe. Dokedy súper naháňal náš vysoký náskok, jeho hráčky hrali s ľahkosťou. Keď sa ale priblížil a viedol o osem gólov, zrazu sa ľahkosť stratila. Cítili šancu a znervóznili. Určite ale musíme ísť do rizika a v úvode na súpera vybehnúť. Musíme naštartovať divákov. Dosiahnuť to, aby si naše hráčky začali veriť. To, že súper rok prehral iba raz môže byť aj naša výhoda. Nepozná totiž pocit prehry a do jeho radov sa môže vkrádať nervozita. Musíme ho ale do toho stavu dostať a to dosiahneme len tak, že od úvodu pôjdeme do rizika, budeme efektívni vpredu, pomôžeme v obrane brankárkam, ktoré nám to určite vrátia svojim zákrokmi,“ dodal na záver Peter Kostka.

Zdroj: Noviny Zemplína (Peter Brendza)

Viac na preskúmanie

Ženy

Druhý pokus o víťazstvo

Nie je zvykom, že náš ženský tím prehrá v prvom kole MOL ligy. Minulú sobotu sa tak ale na pôde pražskej

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.