Slovenky do Španielska bez Veroniky Habánkovej

Kategórie

Kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2022 v hádzanej žien v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore vstúpi v stredu do svojej druhej fázy. Do tej sa zapojí 24 tímov v šiestich štvorčlenných skupinách. Medzi nimi bude aj reprezentácia Slovenska, ktorú žreb zaradil do 5. skupiny spolu s úradujúcimi vicemajsterkami sveta Španielkami, Maďarkami a Portugalčankami ako víťazkami 1. skupiny I. fázy kvalifikácie.

Boje sú rozdelené do troch tzv. dvojkôl – prvé teraz na jeseň, ďalšie dve na jar budúceho roka (2. a 5. 3., resp. 20. – 23. 4. 2022). Zverenky trénera Pavla Streichera čaká náročný úvod, keď si v najbližších dňoch zmerajú sily s dvoma najväčšími favoritmi skupiny. Najskôr v stredu 6. októbra od 20.45 h nastúpia v andalúzskom meste Antequera proti španielskym hádzanárkam a potom v nedeľu 10. 10. od 18.15 h privítajú v Topoľčanoch maďarské hráčky.

Hlavnému kormidelníkovi SR chýba pre zranenie šesť stabilných hráčok základného kádra (Oguntoyová, E. Rajnohová, N. Némethová, Pastorková, Rebičová, Habánková). Najčerstvejšou absenciou je ľavoruká Veronika Habánková, ktorá si nešťastne zranila koleno na nedeľňajšom tréningu a v utorok neodletela s výpravou do Španielska. „Bude dôležité neurobiť chybu ako pred predchádzajúcim play-off so Srbskom, keď sme sa do poslednej chvíle orientovali na toho, koho nemáme k dispozícii. Príliš sme sa zaoberali našimi absenciami. To teraz nechceme, budem hrať s tým kádrom, ktorý máme. Sme v zostave, v akej sme, ale som presvedčený, že stále má svoju kvalitu. Svoju energiu sústredíme na konkrétneho súpera,“ uviedol kouč SR Streicher, ktorý stihol so svojimi zverenkami počas bratislavského zrazu tri tréningy i videoanalýzu: „Vieme, na čo sa máme pripraviť a čo chceme hrať. Dôležité to bude, aby sme to dokázali uplatniť počas zápasu. Všetky dievčatá sú odhodlané dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Vieme, proti komu hráme. Stretneme sa s dvoma účastníkmi nedávnych olympijských hier. Naším cieľom musí byť výkon na hranici našich možností a urobiť všetko pre dosiahnutie dobrých výsledkov. Dôležité bude, aby sme sa zomkli ako tím. Nejdeme do zápasov s tým, že súperkám odovzdáme dva body. Naopak, pobijeme sa o každú loptu.“

Slovenky sa so Španielkami stretli vlani v novembri v rámci prípravy v medzištátnom dvojzápase v Torrelavege, kde najskôr podľahli 21:32, ale v odvete boli rovnocenným protivníkom (22:24). Pred blížiacim sa decembrovým vrcholom práve v krajine z Pyrenejského ostrova je každá konfrontácia s družstvom tejto výkonnostnej úrovne vítaná. „Sme radi, že ideme na svetový šampionát a toto je prakticky prvý blok prípravy na MS 2021, ale nezabúdajme, že bojujeme o účasť na ME. Pre nás je to optimálna príležitosť otestovať si v oficiálnych zápasoch momentálnu výkonnosť a zistiť, či sme schopní konkurovať takýmto špičkovým tímom. Veľa o našich najbližších súperoch netreba hovoriť. Španielsko je stále aktuálny vicemajster sveta, na OH nešťastne nepostúpilo do štvrťfinále, keď nezvládlo rozhodujúci súboj s Ruskom. Maďarsko má jednu z najlepších ligových súťaží v Európe a jeho reprezentantky hrali s Nórkami v boji o olympijské semifinále 45 minút vyrovnanú partiu,“ poznamenal Streicher. V hre o ME 2022 je 12 miesteniek z kvalifikácie, kvarteto – Nórsko ako obhajca, Slovinsko, Severné Macedónsko a Čierna Hora ako usporiadatelia – má istú účasť automaticky. V II. kvalifikačnej fáze sa predstaví 24 družstiev (21 priamo nasadených krajín podľa renkingu reprezentácií a víťazi troch skupín I. fázy), z každej zo šiestich skupín pôjdu na šampionát dva najlepšie tímy.

Nominácia hádzanárskej reprezentácie žien Slovenska na stredajší zápas II. fázy kvalifikácie ME 2022 proti Španielsku (6. 10. o 20.45 h):
brankárky: Adriana Medveďová (MGA Fivers Viedeň/Rak.), Alexandra Ivanicja (Mlyny Stoislaw Koszalin/Poľ.), Soňa Furgaláková (HK Slovan Duslo Šaľa)
pivotka: Nikoleta Trúnková, Valéria Dulinová (obe MŠK Iuventa Michalovce)
krídelníčky: Martina Popovcová, Bibiana Štefaniková (obe MŠK Iuventa Michalovce), Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa)
spojky: Karin Bujnochová (Achenheim Truchtersheim Handball/Fr.), Simona Szarková (Siófok KC/Maď.), Anette Emma Hudáková (Alba Fehérvár KC/Maď.), Barbora Lancz (Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Vladimíra Bajčiová, Adriána Holejová (obe MŠK Iuventa Michalovce), Boglárka Bízik (HC DAC Dunajská Streda)

Zloženie skupín II. fázy kvalifikácie o postup na ME žien 2022 v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore (4. – 20. 11. 2022):
1. skupina: Rusko, Poľsko, Švajčiarsko, Litva
2. skupina: Dánsko, Rumunsko, Rakúsko, Faerské ostrovy
3. skupina: Holandsko, Nemecko, Bielorusko, Grécko
4. skupina: Francúzsko, Chorvátsko, Česko, Ukrajina
5. skupina: Španielsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko
6. skupina: Švédsko, Srbsko, Island, Turecko

Program 1. kola 5. skupiny – streda 6. 10.:
ÉRD
18.00 h Maďarsko – Portugalsko
ANTEQUERA
20.45 h Španielsko – Slovensko

Foto: Róbert Andrejov

Zdroj: slovakhandball.sk

Viac na preskúmanie

MOL Liga

Po prestávke päť duelov MOL ligy

Po reprezentačnej prestávke sa opäť rozkrúti kolotoč duelov MOL ligy. Aj keď už poznáme celkového víťaza, zvyšné kolá budú takisto

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.