Strojca vzostupu Jaroslawu vidí šance päťdesiat na päťdesiat

Kategórie

Hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce stoja pred ďalšou európskou výzvou. Po tom, čo sa im podaril historický postup medzi osem najlepších v EHF Európskom pohári môžu v európskom ťažení pokračovať aj naďalej. Vo štvrťfinále ich totiž čaká ďalší poľský tím Eurobud JKS Jaroslaw. Prvý duel sa hrá už túto sobotu v michalovskej Chemkostav aréne.

Klub z družobného michalovského mesta má bohatú tradíciu ženskej hádzanej. V najvyššej súťaži pôsobil dlhé roky. Bol aj stabilným účastníkom prvých ročníkov michalovského Memoriálu Tomáša Jakubča, ktorý Jaroslaw vyhral trikrát. Prvýkrát sa mu to podarilo v roku 1996, potom aj v 1997 a 2000. V novom miléniu však nastal úpadok ženskej hádzanej v meste, čo spôsobilo, že klub sa zosunul až do tretej najvyššej súťaže. Z nej ho až do Superligy dostal ako tréner Michalovčan Vít Teleky. „Keď som k tímu prichádzal v roku 2017, v meste boli dva kluby. Naším cieľom bolo posunúť ženskú hádzanú v tomto meste vyššie. Hneď v lete prišla šanca dostať sa do prvej ligy a tú sme aj využili. Myslím, že dva, alebo tri tímy pred nami v tabuľke nesplnili všetky náležitosti na postup, my áno, tak sme išli vyššie. Bola to aj moja zásluha, keďže som sa dobre poznal s viceprezidentom zväzu poľskej hádzanej a vedel som, že jeden tím pôjde vyššie. Nakoniec sme splnili všetky náležitosti my a dostali sme sa do prvej ligy administratívnou cestou,“ poznamenal k prvému postupu s tímom Vít Teleky, v súčasnosti tréner bieloruskej Grodničanky Grodno.

 

Odchod po nezhodách

Niekdajší účastník najvyššej poľskej súťaže sa ale neuspokojil iba s prvou ligou. V prvej sezóne obsadil deviate miesto, v druhej celú ligu stále pod vedením Telekyho vyhral a postúpil tak do Superligy. Tú dosiahol Eurobud JKS za dva roky. Od sezóny 2019/20 je stabilným účastníkom najvyššej súťaže až dodnes. „Bolo to po sedemnástich rokoch, kedy sme sa vrátili do Superligy,“ podotkol Vít Teleky. Ani on sa ale s tímom nevyhol problémom. Po nováčikovskej sezóne, kedy Jaroslaw obsadil piate miesto, prišli v lete problémy a nezhody. Tie vyvrcholili až Telekyho odchodom a nástupom nórskeho trénera Reidara Mostada. Pod jeho vedením skončil Jaroslaw najskôr na siedmom mieste, vlani už súperil o medailu, ktorú mu vyfúkli Kobierzyce. Obsadil štvrté miesto. Ani nórsky tréner už ale nie je lodivodom Eurobudu. Mostad skončil po nepresvedčivých výsledkoch v úvode sezóny. Jaroslaw síce na európskej scéne robí poľskej hádzanej dobré meno, v domácej súťaži sa mu ale nedarí a až do posledných týždňov mu patrilo predposledné deviate miesto. Mostada nahradil bývalý poľský reprezentant Michal Kubisztal. „Určite ma to vtedy zamrzelo. Nastali určité nezhody, ktoré nechcem rozoberať. Klub sa vtedy rozhodol pre môj odchod a ja som to rešpektoval,“ pokračuje Teleky, ktorého bývalý tím sa už etabloval v najvyššej Superlige. „Aj v tom boli možno aj trochu nezhody medzi nami. Ja som už vtedy vravel, že klub sa potrebuje etablovať v Superlige. Ďalšie výsledky mi dali v tomto za pravdu,“ predsa niečo prezradil o svojom konci michalovský tréner.

Šance päťdesiat na päťdesiat

Michalovčanky na poľský tím narazili aj v osemfinále EHF Európskeho pohára. V ňom vyradili KPR Gminy Kobierzyce, keď najskôr vyhrali na jeho pôde 22:20 a na postup im stačila aj domáca remíza 25:25. „Ak mám povedať pravdu, vtedy som väčšie šance na postup dával Kobierzyciam. Teraz budem opatrnejší a poviem, že šance vidím päťdesiat na päťdesiat,“ odpovedal odborník na poľskú hádzanú na našu otázku ohľadom postupových šancí oboch tímov. V súčasnosti tréner bieloruského Grodna upozornil na kvality Eurobud JKS.  „Jaroslaw má dobré hráčky prakticky na každom poste. Je tam brankárka Kordowiecká známa z Iuventy, ktorá je v širšom kádri reprezentácie. Na ľavom krídle je Joanna Gadžina, ktorá bola taktiež v reprezentácii. V reprezentácie je aj ľavá spojka Aleksandra Zimny, takisto je tam úderná bieloruská spojka Valiantina Nestarniuk, ktorá zase hrala u majstra v Lubline. Jaroslaw je nebezpečný aj na poste pivota, kde má hneď dve reprezentantky – Sylviu Matusczyk a Aleksandru Dorsz. Na pravej spojke je kvalitná Malgorzata Trawczynska, na pravom krídle zase hráva ukrajinská reprezentantka Volovnyk. Je tam aj Ukrajinka Lesia Smolinh, nedávno sa vrátila aj Brazílčanka Monika Bancilon, ktorá patrila medzi top strelkyne poľskej ligy. Papierovo majú teda zostavu kvalitnú, len neviem, či momentálne dostávajú tréneri z tímu všetko,“ poznamenal Teleky, ktorý v Jaroslawi skončil v septembri 2020. Jaroslawu sa v tejto sezóna na domácej scéne príliš nedarí. To sa ale zrejme mení, keďže po víťazstvách v Elblagu (29:26) a doma s Piotrkowom 31:28 sa družstvo posunulo už siedme miesto. „Nielen ja, ale aj časť verejnosti bola prekvapená, ale aj rozčarovaná z výsledkov v tejto sezóne. Ako spomínam vyššie, káder je tam kvalitný a určite nezodpovedá tomu, aby sa tím pohyboval na posledných miestach v tabuľke. Kvalita kádra rozhodne nezodpovedala daným výsledkom,“ dodal na záver Teleky.

Zdroj: podvihorlatské noviny (peter brendza)

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

MOL Liga

Šesť výhier domácich tímov

Sobotňajšie stretnutia nadnárodnej MOL ligy boli čisto v réžii domácich tímov. Tie si pripísali šesť výhier. Nezaváhal líder súťaže DHK Baník

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.