Svetový šampionát prvýkrát v troch štátoch, titul obhajujú Nórky

Kategórie

V stredu 29. decembra sa začne v poradí 26. svetový šampionát hádzanárok, ktorý sa do 17. decembra 2023 uskutoční v troch krajinách a šiestich rôznych dejiskách:  v dvoch dánskych – v Herningu a Frederikshavne, v dvoch nórskych – v Stavangeri a v Trondheime, v dvoch švédskych – v Helsingborgu a Göteborgu. Finálový víkend bude hostiť Herning. Ženskú svetovú elitu prvýkrát privíta trio organizátorov. Dánsko a Nórsko už usporiadali MS spoločne i samostatne, Švédsko má premiéru.

Na šampionáte sa po premiére pred dvoma rokmi druhýkrát predstaví 32 účastníkov. Slovenky budú medzi nimi chýbať na rozdiel od MS 2021 v Španielsku, kam sa dostali vďaka voľnej karte a pod vedením Pavla Streichera obsadili 26. pozíciu. Zverenky trénera Jorgeho Dueňasa prešli v I. fáze kvalifikácie cez Lotyšky (46:21, 43:17) a potom v dvojzápase play-off II. fázy nestačili na Chorvátky (23:25, 18:31). Na severe Európy však slovenská hádzaná nebude bez zastúpenia. Dôveru dostali arbitri Andrej Budzák – Michal Záhradník, ktorí figurujú medzi 23 nominovanými rozhodcovskými dvojicami. Slováci budú v základnej fáze účinkovať v zápasoch vo švédskych dejiskách.

Základná fáza svetového šampionátu, v ktorej sa stretnú tímy každý s každým, potrvá do 5. decembra. Následne sa nebude pokračovať hneď vyraďovacou časťou. Prvé tri tímy z každej skupiny postúpia do hlavnej fázy, zostávajúce družstvá budú hrať o Prezidentským pohár v dvoch skupinách a potom v dueloch o konečné umiestnenia. Semifinálové duely sú na programe 15. decembra. Turnaj vyvrcholí v nedeľu 17. decembra súbojmi o konečné umiestnenie na 1. – 8. mieste. Tradične sú hlavnými adeptmi na medailové pozície predovšetkým reprezentácie európskych krajín, ktorých sa opäť predstaví až osemnásť. Krajiny zo starého kontinentu pustili z rúk víťaznú trofej zatiaľ iba dvakrát v histórii, v roku 1995 sa radovali Kórejčanky a v roku 2013 Brazílčanky. Ako je už v ostatných rokoch na vrcholných podujatiach tradíciou, k najväčším favoritom patria obhajca Nórsko, ktorý má šancu na rekordný piaty titul, aktuálny olympijský víťaz Francúzsko, ale aj Dánsko, Španielsko. Prekvapiť by mohlo Japonsko, ktoré v príprave rozdrvilo Srbsko a zdolalo aj Španielsko.

Majsterky sveta si automaticky zaistia účasť na svetovom šampionáte 2025 v Nemecku a Holandsku, zároveň získajú miestenku na olympijské hry 2024 v Paríži. Pred dvoma rokmi na MS v Španielsku získalo štvrtý titul Nórsko, keď vo finálovom zápase zdolalo Francúzsko 29:22. Bronz si vybojovali Dánky vďaka víťazstvu nad Španielkami (35:28). Hádzanárski fanúšikovia budú môcť sledovať prenosy z MS 2023 na RTVS :ŠPORT i webe.

Zloženie základných skupín na XXVI. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Dánsku, Nórsku a Švédsku (29. 11. – 17. 12. 2023):

A-skupina (Göteborg): Švédsko, Chorvátsko, Čína, Senegal
B-skupina (Helsingborg): Čierna Hora, Maďarsko, Kamerun, Paraguaj
C-skupina (Stavanger): Nórsko, Kórejská republika, Grónsko, Rakúsko
D-skupina (Stavanger): Francúzsko, Slovinsko, Angola, Island
E-skupina (Herning): Dánsko, Rumunsko, Srbsko, Čile
F-skupina (Herning): Nemecko, Poľsko, Japonsko, Irán
G-skupina (Frederikshavn): Brazília, Španielsko, Ukrajina, Kazachstan
H-skupina (Frederikshavn): Holandsko, Česko, Argentína, Kongo

Program 26. MS žien:
29. 11. – 5. 12. – zápasy v základných skupinách
6. – 11. 12. – zápasy v skupinách hlavnej fázy a v skupinách o 25. – 32. miesto (Prezidentský pohár)
12. – 13. 12. – štvrťfinále, zápasy o konečné umiestnenie na 25. – 32. mieste (Prezidentský pohár)
14. 12. – voľný deň
15. 12. – semifinále a duely o 5. – 8. miesto
16. 12. – voľný deň
17. 12. – finále a zápasy o 3., 5. a 7. miesto

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Ženy

Príďte s nami prepísať históriu!

Hádzanárky našej IUVENTY majú šancu na prvý prienik medzi osem najlepších v európskom pohári. Doteraz bol ich strop osemfinále, ku

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.