V Európe výborne, na domácej scéne pád

Kategórie

Kým v minulosti platilo, že hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce sú dominantné na domácej scéne, no chýba im výraznejšie slovo v Európe, v nedávno skončenej sezóne sa to úplne obrátilo naruby. Zatiaľ, čo v pohárovej Európe dosiahli postupom do semifinále EHF Európskeho pohára historický úspech, na domácej prišiel pád nielen z česko-slovenského prvenstva v MOL lige, ale po dvanástich rokoch aj zo slovenského trónu, kde ich vystriedala Dunajská Streda.

Tá slávila double, keďže vyhrala aj MOL ligu, neuspela akurát v národnom pohári, kde vo finále podľahla práve Michalovčankám. Mimochodom, zmena na tróne nastala aj v Českej republike, kde po desaťročnej dominancii vystriedala Slavia Praha Baník Most.

Výrazné zmeny počas leta

Príčinu pádu treba hľadať ešte počas minulého leta. Vtedajšie vedenie klubu neustriehlo masívny odchod hráčok, a tak okrem trénera a súčasne aj športového riaditeľa Jana Beňadika skončilo aj osem hráčok z kádra (Bajčiová, Holejová, Rebičová, Godečová, Trifunovičová, Dulinová, Abildová, Trúnková). Bol to riadny škrt v družstve, ktoré v minulej sezóne vyhralo na slovenskej a česko-slovenskej scéne všetko, čo sa dalo. A keď sa neuchytili ani letné posily, ktoré mali byť náhradou za odchádzajúce hráčky, hneď z kraja sezóny prišli problémy. Iuventa síce mala počas leta v príprave solídne výsledky, zrkadlo úspešnosti im ale nastavili úvodné dve kolá MOL ligy, v ktorých jej hráčky prehrali v Prahe so Slaviou a aj doma s Kynžvartom. „Samozrejme, nebol to ideálny vstup do sezóny. Ľudia v meste, či klube si nepamätali, kedy sme mali po dvoch kolách na svojom konte nula bodov. Taká bola ale realita, úvod sezóny nás zaskočil a ukázal nám, v akom stave sú tie hráčky, ktoré prišli nahradiť odchádzajúce,“ uviedol tréner MŠK Iuventa Michalovce Peter Kostka.

Prehra pred Vianocami ich opäť vrátila na zem

Problémy sa riešili za pochodu. Behom septembra v tíme skončili legionárky Cristina Gheorghe a Lucija Hummel, dlhodobo sa zranila tretia letná posila, brazílska spojka Paizzinho, ktorá v lige hrala iba v dvoch zápasoch. Rázom tak zo štyroch posíl ostala iba pivotka Krivokapičová, ktorej sa ale takisto dlho nedarilo presadiť sa. V minulosti by si to po nepresvedčivých výsledkoch odskákal v klube, ktorý má tradične najvyššie ambície, tréner. Vedenie si ale uvedomilo chyby z leta a naďalej dôverovala Petrovi Kostkovi. Ten nakoniec vykľučkoval v jesennej časti k spokojnosti, keď ho zachránila hlavne cesta pohárovou Európou.

V druhom kole Pohára EHF videli diváci v Chemkostav aréne poriadnu drámu. Michalovčanky zdolali švajčiarsky Winterhthur v domácom dvojzápase až cez pokutové hody, keďže zápasy skončili 20:19 a 23:24. Keď videli v Iuvente žreb tretieho kola, ktorý im prisúdil švédsky Lugi Dam, viacerí už zlomili palicu. Tím tréner Kostku ale nie a veľkého favorita vyradil po výsledkoch 33:25 a 26:19. V lige ale naďalej ťahali za kratší koniec. Prišli tesné jednogólové prehry v Olomouci a Šali, a hlavne domáca porážka s Mostom štyri dni pred Vianocami poriadne rozkývali pozíciu obhajcu v MOL lige. „Táto prehra bola asi najneočakávanejšia. Po zmenách v kádri a turbulentnom období sme sa dostali na solídnu hernú vlnu, čo sme dokázali vyradením veľkého favorita v pohári a aj víťazstvom v Šali v semifinále Slovenského pohára. Prišla ale prehra s Mostom, ktorá nás opäť vrátila na zem,“ konštatuje Kostka

Odstrelenie dvoch Poliek = historický úspech

Rok 2023 zachytil Zemplínčanky opäť na priaznivej vlne. V januári prepisovali históriu klubu, keď po výhre 24:22 v poľských Kobierzyciach im na postup medzi osem najlepších v EHF Európskom pohári stačila aj domáca remíza 22:22. Išlo o prvý postup do štvrťfinále európskeho pohára v histórii klubu. Ani to ale nebol tohtosezónny strop Michalovčaniek. V ďalšom kole totiž odstrelili ďalší poľský klub Eurobud JKS Jaroslaw. Ten doma zdolali 37:25 a na postup im v pohode stačila aj prehra 25:29 z pôdy súpera. Nebolo to ale vôbec ľahké, keďže v prvom polčase prehrávali Zemplínčanky aj o deväť gólov… „Boli to fakt nervy. V Európskom pohári sme treba povedať mali aj šťastie. Stálo pri nás pri sedmičkách s Wintertrhurom i v Jaroslawe. Som o tom presvedčený, že keby Poľky svoj náskok v prvom polčase ešte natiahli, mali by sme problém. Tma nám vyšiel úvod druhého polčasu, ktorý nás upokojil,“ zdôraznil Peter Kostka, tréner tímu.

 

Dvakrát chýbal jeden gól

Tak ako Michalovčankám prialo šťastie v predchádzajúcich kolách EHF Európskeho pohára, to sa od nich odklonilo v semifinále. Tureckej Antalyia Konyaalti BSK podľahli v prvom zápase 24:31. V druhom stiahli sedemgólové manko súpera, no nakoniec vyhrali „iba“ 32:27, čo im na prienik proti neskoršiemu víťazovi pohára nestačilo. Duel sa mohol dostať opäť do pokutových hodov, v poslednej sekunde ale Kompaniecová nepremenila sedmičku… To už Michalovčanky mali v lige na svojom konte šiestu prehru v Dunajskej Strede, ktoré rozhodla, že obhajca prvenstva nemá nárok na obhajobu titulu. Aj napriek tomu sa Michalovčanky držali v hre o medailu, kde ich držali zakopnutia súperov. Tie spôsobili, že Iuventa bola v hre o bronz až do posledného kola. V Moste ale prehrala 25:27 a po tretíkrát v histórii MOL ligy skončila mimo medailového umiestnenia. Navyše, Zemplínčanky išli do play-off až z tretieho miesta, čo znamenalo, že v sériách začínali vonku. V semifinále ešte stihli otočiť so Šaľou z 0:1 na 2:1, vo finále už ale nestačili na Dunajskú Stredu Mimochodom, opäť rozhodol jeden gól, keď rozhodujúci duel na Žitnom ostrove prehrali 23:24… „Tak, ako nám šťastie prialo v pohári, v závere sezóny sa od nás odklonilo. Treba ale pogratulovať Dunajskej Strede. Poháre vyhrala zaslúžene a je naším cieľom v budúcej sezóne im ich zobrať, a vrátiť ich do Michaloviec,“ skonštatoval Peter Kostka.

Verí v objavenie ďalších lídrov

Vedenie klubu sa poučilo z neúspechu a už v priebehu sezóny pracovalo na to, aby tá nasledujúca bola lepšia. Podarilo sa im znova podpísať kľúčové hráčky z tejto sezóny, brankárky Nairu Almeidovú i Irynu Jablonskú, ako aj kapitánku Patríciu Wollingerovú, lídra v play-off Líviu Klučkovú a slovenskú reprezentačnú kridelníčku Martinu Popovcovú. Novú zmluvu podpísala aj najlepšia strelkyňa Alena Dvorščáková, ktorá sa ale v play-off zranila a po operácii kolena bude tímu chýbať prakticky celú ďalšiu sezónu. V nej už bude Kostkovi chýbať ďalšia reprezentantka Bibiana Štefaniková, ktorá sa upísala rumunskému Buzau. Ako náhrada na pravé krídlo v lete príde Poľka Emilia Kowalik. Tá ale vonkoncom nie je jedinou posilou tímu. Doň sa totiž vracajú tri reprezentantky Slovenska. Z maďarskej Kisvárdy sa po štyroch rokoch vracia ľaváčka Veronika Habánková a po roku v Poľsku respektíve v Taliansku sa do tímu vracajú aj odchovankyne Marianna Rebičová a Vladimíra Bajčiová. „Aj z tohto dôvodu sa na nasledujúcu sezónu veľmi teším. Tentoraz sme to nepodcenili a na kádri pracovali už v polovici sezóny. Výsledkom je návrat troch výborných hráčok, od ktorých si ja osobne veľa sľubujem. Verím, že nájdeme nových lídrov, takých, akým boli brankárky, či Wollingerová s Klučkovou,“ reaguje na zmeny v kádri tréner MŠK Iuventa, podľa ktorého slov ešte s posilňovaním kádra nie je koniec. Vedenie klubu sa totiž obzerá ešte po jednej spojke, keďže sa zranila Dvorščáková a takisto potrebuje vystužiť post pivota, kde podľa našich informácii príde jedná z hráčok, ktorá bola protivníkom Michalovčaniek v európskom pohári…

Zdroj: Podvihorlatské noviny (Peter Brendza)

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.