Veľké víťazstvo pre DAC, v Iuvente sklamanie

Víťazstvom nad svojím zrejme najvážnejším konkurentom vykročili hádzanárky HC DAC Dunajská Streda za obhajobou prvenstva v MOL lige žien. V zaujímavom zápase potešili takmer štyri stovky fanúšikov v hľadisku víťazstvom nad Iuventou Michalovce 31:28. Nerodilo sa ľahko. Oba tímy sa prezentovali dynamickou hádzanou, akcie sa snažili zakončovať čo najskôr, pričom striedali v zápase horšie i lepšie fázy, a tak nebola núdza o gólové šnúry na jednej i druhej strane.

Dunajskostredčanky prehrali úvodnú pätnásťminútovku 7:10, ale po oddychovom čase strelili päť gólov za sebou a s výnimkou vyrovnania na 13:13 boli do konca šlágra vo vedení, čo potešilo aj ich trénera Viktora Debreho. Potvrdzujú to jeho slová na klubovej stránke úradujúceho slovenského šampióna. „Proti veľmi dobrému súperovi sme odohrali kvalitné stretnutie. V úvode druhého polčasu bola naša obrana dôslednejšia, vďaka čomu sme v útoku dokázali dávať ľahké góly. Vtedy sme rozhodli o osude zápasu, hoci neskôr sme Iuvente ešte dovolili dotiahnuť sa,” uviedol vo svojom hodnotení Debre, ktorého zverenky vyhrávali v 52. minúte už 27:20, ale ešte ponapínali nervy svojich priaznivcov. „V poslednej desaťminútovke sme urobili množstvo chýb, chýbala nám koncentrácia a z jasne rozhodnutého duelu sme spravili ťažký záver. Odhliadnuc od toho môžem byť s výkonom družstva úplne spokojný. Našťastie sa nám podarilo vyriešiť post pravej spojky a nahradiť Beu Elöovú. Dosiahli sme veľké víťazstvo.”

Mená nerobia tím

Triumf nad kvalitným konkurentom bude pre Dunajskostredčanky pozitívnym impulzom v úvode sezóny, v ktorej obhajujú trofeje. Naopak, Michalovčanky majú väčší potenciál, ako predviedli na Žitnom ostrove. „Niet čo hodnotiť. Len desať minút mala naša hra optimálne tempo a hrali sme druhú vlnu. To však nestačí na to, aby sme vyhrali v Dunajskej Strede. Sklamali sme, zlyhali sme systémovo a na niektorých pozíciách aj individuálne,” sklamane skonštatoval kouč Iuventy Peter Kostka. Zemplínčanky sa pred sezónou posilnili o svoje bývalé hráčky Habánkovú, Paľovú-Rebičovú, Bačenkovú i o legionárky Dorszovú, Kowalikovú či Pejovičovú. V repríze finále národného play-off z uplynulej sezóny však s výnimkou prvej štvrťhodiny ťahali za kratší koniec. „Nevedeli sme sa chytiť, urobili sme viacero individuálnych chýb vpredu i vzadu, navyše hráčky boli príliš nervózne, čo nechápem, keďže sme mali dobrú prípravu i kvalitné zápasy. Žiaľ, nedokázali sme sa optimálne nastaviť na prvý ligový duel. Nevyšla mi úvodná zostava s dvoma praváčkami, s dvoma strednými spojkami. Celé stretnutie sme sa nedostali do optimálneho tempa. Chýbala nám kvalita, absentovala kompaktnosť a emócie, aké od mojich zverenkýň očakávam, preto sme prehrali. Mená ešte nerobia tím. Dunajská Streda ukázala väčší hlad po víťazstve. Jej hráčky nás prevýšili aj v tom, čo nás zdobilo v minulej sezóne, keď sme dreli ako kone. To ma mrzí najviac. DAC vyhral zaslúžene,” priznal michalovský kormidelník.

Memento z minulej sezóny

Hoci Michalovčanky začali v druhom polčase strácať pôdu pod nohami – ich manko narástlo až na sedem gólov (20:27) – zápas „nezabalili“ a štyri pred koncom znížila Rebičová na 27:28. Na opačnej strane sa vzápätí nemýlila kapitánka Juhosová (29:27) a keď Kowaliková svoju šancu nepremenila, bol koniec michalovským nádejam na zavŕšenie obratu. Neúspech musia hodiť za hlavu a dostať sa už najbližšiu sobotu proti Porube na víťaznú vlnu, aby sa nezopakoval scenár z vlaňajška, keď začali ročník dvoma prehrami a v prvých siedmich kolách ťahali až štyrikrát za kratší koniec a potom im tieto body chýbali v boji o medailové pozície v MOL lige.

Zdroj: Denník Šport