Finálové ambície tria, najväčším favoritom MŠK Iuventa

Kategórie

Po víkendovom skompletizovaní 26 kôl dlhodobej časti MOL ligy hádzanárok 2020/2021, ktorej víťazom sa stal DHK Baník Most pred Iuventou Michalovce, sa už najbližší víkend začne rozhodujúca fáza ženskej klubovej sezóny – národné play-off v SR i ČR. V oboch krajinách sa v ňom predstavia štyri najlepšie tímy, ktoré utvoria semifinálové dvojice (1. – 4., 2. – 3.). Na Slovensku sa prvé duely budú hrať v sobotu 8. mája: HC DAC Dunajská Streda – HK Slovan Duslo Šaľa a v nedeľu 9. 5.: MŠK Iuventa Michalovce – ŠŠK Prešov.

Najväčším favoritom nielen v semifinále, ale i na majstrovský titul je Iuventa Michalovce, ktorú čaká východniarske derby proti ŠŠK Prešov. „Na nedeľu sa musíme zodpovedne pripraviť, aby sme zvládli prvý zápas v domácom prostredí a od toho sa bude potom odvíjať všetko ostatné. Myslím si, že tam je naša jasná povinnosť odohrať to na dva zápasy, k tomu budeme všetko smerovať. Musíme byť čo najlepšie pripravení na záver sezóny, kde je naša ambícia jednoznačná. Potom môžeme hodnotiť, či to bolo dobré alebo nie,“ uviedol kouč Iuventy Ján Beňadik.

Obe družstvá si sily zmerali ešte na jeseň. Michalovce vyhrali doma 31:23 a v Prešove 30:24. „Na jeseň sme uhrali s favoritom prijateľné výsledky, ale teraz sme v inej situácii. Odvtedy sme sa oslabili o niektoré hráčky. Nemôžeme počítať s Vencurikovou, ktorá bola platná v obrane i útoku, dokázala podržať loptu i usmerniť mladšie dievčatá. Rozlúčili sme sa s Vagaskou. Máme najmladšie družstvo v lige, niektoré hráčky čaká vôbec prvé play-off. Skúsenosti teda nemáme na rozdávanie. Verím, že moje zverenky nepodľahnú strachu a zápasy s kvalitným kádrom Iuventy odohráme so cťou. Nám posledný duel dlhodobej časti MOL ligy proti Šali nevyšiel, takže začíname prakticky od nuly,“ skonštatoval tréner ŠŠK Maroš Vikartovský.

HC DAC Dunajská Streda po letnom výraznom posilnení kádra potvrdil kvalitu obsadením 3. miesta v spoločnej slovensko-českej súťaži. Bronzové medaily za umiestnenie v MOL lige si hádzanárky DAC prevezmú po sobotňajšom prvom semifinálovom stretnutí proti HK Slovan Duslo Šaľa. „Pokiaľ ide o naše ambície, tak by sme sa chceli prepracovať minimálne do finále a potom uvidíme. Z výsledkov vzájomných súbojov s Duslom v základnej časti sa nedajú vyvodzovať závery, play-off je úplne iná súťaž. Máme rešpekt a ctíme si nášho súpera. Šaľa má vynikajúce družstvo s fantastickým trénerom, je to klub s bohatou históriou. Tešíme sa na dobrú hádzanú a férový boj, nech postúpi momentálne lepší tím, ktorý bude potom vo finále reprezentovať región južného Slovenska. Žiaľ, stále nemôžeme počítať so zranenou Monikou Rajnohovou. Je to ťažko nahraditeľná hráčka, ale ostatné dievčatá urobia všetko pre to, aby zabojovali aj za ňu,“ tvrdí prezident HC DAC Zoltán Horváth.

Šalianky majú svojmu súperovi čo vracať, keďže v dlhodobej časti nad ním nezvíťazili. Na dunajskostredskej palubovke remizovali v úvode sezóne 24:24 a doma potom prehrali 24:30. „Play-off berieme ako novú súťaž, v ktorej pôjdeme od zápasu k zápasu. Prvý cieľ je postúpiť do finále. K tomu potrebujeme dve víťazstvá proti Dunajskej Strede, a tak sa aj mentálne nastavujeme, nepripúšťame si inú možnosť. Prvý tohtosezónny súboj s DAC bol po letnej príprave a druhý počas ročníka ovplyvneného koronou, keď sme boli po karanténe. Dunajská Streda má výhodu domáceho prostredia, v kádri sú hráčky so skúsenosťami z maďarskej ligy, my však máme širšiu lavičku,“ vyjadril sa kormidelník Dusla Peter Pčola, ktorý nemôže rátať s dlhodobo zraneným duom Novotná – J. Vargová.

Na Slovensku prišlo oproti minulosti k zmene a vo vyraďovacej časti bude hrať na dve víťazstvá, pričom prvý a prípadne tretí zápas bude u lepšie umiestneného tímu v dlhodobej časti. Platí to pre semifinále, finále aj duely o 3. miesto. V Česku zostal pohárový systém doma – vonku, pričom v prvom stretnutí bude mať výhodu domáceho prostredia horšie umiestnený tím v základnej časti. V skupine o 5. – 8. miesto, tzv. play-out, sa štyri české družstvá stretnú každý s každým doma – vonku, pričom si preniesli z dlhodobej časti. Majstri krajín budú známi najneskôr 30. mája 2021 v ČR i v SR.

MOL liga – národné play-off o majstra SR 2020/2021 – program semifinále (hrá sa na dve víťazstvá):
1. zápasy:
sobota (8. 5.): 18.00 h HC DAC Dunajská Streda (2. spomedzi slovenských družstiev po základnej časti) – HK Slovan Duslo Šaľa (3).
nedeľa (9. 5.): 17.30 h MŠK Iuventa Michalovce (1.) – ŠŠK Prešov (4.)

2. zápasy:
streda (12. 5.): 18.00 h HK Slovan Duslo Šaľa – HC DAC Dunajská Streda, 18.00 h ŠŠK Prešov – MŠK Iuventa Michalovce

prípadné 3. zápasy:
sobota (15. 5.): 16.00 h HC DAC Dunajská Streda – HK Slovan Duslo Šaľa, 17.30 h MŠK Iuventa Michalovce – ŠŠK Prešov

národné play-off o majstra ČR 2020/2021 – program semifinále (hrá sa na odvetu):
1. zápasy:
sobota (8. 5.): 17.00 h DHC Slavia Praha – DHK Zora Olomouc, 18.00 h DHC Sokol Poruba – DHK Baník Most

odvety:
sobota (15. 5.): 17.30 h DHK Zora Olomouc – DHC Slavia Praha, 18.00 h DHK Baník Most – DHC Sokol Poruba

Play-out (o 5. – 8. miesto v ČR) – 2. kolo:
sobota (8. 5.): 16.00 h HK Hodonín – DHC Plzeň, 17.00 h Handball PSG Zlín – Sokol Písek

Zdroj: slovakhandball.sk

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.