Iuventa opäť na slovenskom výslní

Kategórie

Slovenskej ženskej hádzanej stále tróni michalovská Iuventa. Hráčky MŠK sa totiž stali už po trinástykrát majsterkami Slovenska. Zverenky trénera Jana Beňadika to dokázali po desiatykrát v rade. Tentoraz na ich štíte ostala sebavedomá Dunajská Streda, ktorá v sérii na dve víťazstvá ťahala za kratší koniec.

Michalovčanky urobili výrazný krok k trinástemu titulu domácim víťazstvom 27:22, ktorým dostali DAC pod tlak. V stredu následne zlomili prekliatie haly na Žitnom ostrove, kde predtým dvakrát ťahali za kratší koniec. V zápase ani raz neprehrávali a po výhre 33:30 sa tešili po Šali, Partizánskom, či Prešove tentoraz v Dunajskej Strede. Paradoxne iba raz, v sezóne 2013/14, sa tešili zo zisku titulu vo vlastnej Chemkostav aréne. „Som rád, že sme vo finále potvrdili pozíciu favorita. Výhodu sme si vybojovali druhým miestom v MOL lige a potom sme to využili na palubovke. Veľmi dôležité bolo domáce víťazstvo. Tým sme sa dostali na koňa a súpera pod tlak víťazstva. Dôležité bolo, že sme sa aj poučili z chýb. Poučili sme sa zo zlého nástupu, keď sme prehrávali 0:4. V Dunajskej Strede bolo vidno, že dievčatá strašne chcú. Dali do toho veľmi veľa energie. Hoci sme mali niekoľko nepodarených pasáži, duel sme mali celý čas pod kontrolou a zaslúžene sme tam vyhrali,“ poznamenal tréner MŠK Iuventa Michalovce Jan Beňadik.

Rodák z Považskej Bystrice, ktorý v Michalovciach okrem trénerského postu zastáva aj post športového riaditeľa, je v súčasnosti najúspešnejším kormidelníkom v MOL lige. Ani jeden zo súčasných trénerov totiž nemá na svojom konte slovenský a český titul. Beňadik český titul získal ešte v roku 2012 s Porubou, keď jeho zverenky vo finále zdolali favorizované Veselí nad Moravou. S Iuventou sa tešil po ďalších deviatich rokoch. Cestu za titulom začal v novembri minulého roka po odvolaní Petra Dávida najskôr na dva zápasy na skúšku, od decembra ho vedenie klubu menovalo ako hlavného trénera do konca sezóny. S tímom následne obsadil v MOL lige iba vinou horších vzájomných duelov s Mostom druhé miesto a splnil najdôležitejší cieľ sezóny, ktorým bol zisk slovenského titulu. „Od začiatku bol definovaný cieľ vyhrať všetko, čo sa dá. V decembri sme si dali cieľ zisk titulu a Slovenského pohára. Ten vedenie zväzu zrušilo, titul sme získali, ciele sme tak naplnili. Nechýbalo veľa a mohli sme zvládnuť víťazstvom aj MOL ligu. Na druhej strane, dvojzápas s Mostom nám veľmi pomohol. Je len na škodu, že pred týmto dvojzápasom sme na takéhoto protivníka nenarazili. Odohrali sme dosť ťažkých zápasov, no v ani jednom sme neboli nútení hrať plných šesťdesiat minút. S Mostom sme dvakrát museli hrať naplno celý zápas. Raz sa nám to podarilo, raz sme s nimi hrali vyrovnanú partiu len 55 minút, čo sa nám vypomstilo. Práve túto skúsenosť sme ale preniesli do finálovej sérii, ktorú sme zvládli,“ podotýka Beňadik. Oslavy boli samozrejme spontánne. Nechýbalo šampanské, cestou domov sa stálo skoro na každej „benzínke“. „Dievčatá mali obrovskú radosť. Pre veľa z nich to bol prvý slovenský titul. Niektoré zase majú na svojom konte titulov viac, no ten bol prvý, ktorý si uhrali aj na palubovke. Myslím si, že oslavy boli príjemné. Nič závrtného sa neudialo a titul sa oslávil tak, ako sa osláviť mal.“

Michalovský tréner už v decembri avizoval, že zdvojenú funkciu preberá do konca sezóny. Sedieť na dvoch stoličkách, na trénerskej, aj manažérskej, je totiž veľmi náročné. Krátko po úspešnom zavŕšení svojej misie však nechcel byť konkrétnejší, ako to bude vyzerať v budúcej sezóne. „Všetko je to otázka najbližších dní. Teraz odo mňa ešte odpoveď nedostanete,“ nechcel obšírnejšie odpovedať tréner a súčasne aj športový riaditeľ klubu. My len dodajme, že MŠK Iuventa má v pláne určite hrať aj v sezóne 2021/22 európsky pohár. Realizačný tím sa bude riešiť aj podľa slov Beňadika v najbližších dňoch a podobné je to s kádrom. Z neho zrejme odídu dve hráčky (obe legionárky), Iuventa má zase na lane minimálne tri posily (jedna z nich je staronová…). „Je to podobné, ako pri trénerskej otázke. Všetko to budeme riešiť v priebehu nasledujúcich dní, či týždňov. Verejnosť sa dozvie veci týkajúce sa klubu vtedy, keď budú uzavreté. Všetko by malo byť jasné do polovice júla, kedy by mala začať príprava na ďalšiu sezónu. Na nej by už mal byť tím kompletný,“ uzatvára debatu Beňadik.

Zdroj: Noviny Zemplína (Peter Brendza)

Viac na preskúmanie

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.