Slovenky na MS 2021 v skupine s Nemeckom, Maďarskom a Českom

Kategórie

Hádzanárky Slovenska budú na 25. majstrovstvách sveta žien v Španielsku (2. – 19. decembra 2021) účinkovať v základnej E-skupine spolu s Nemkami, Maďarkami a Češkami. Rozhodol o tom štvrtkový neskorý večerný žreb v Castellóne de la Plana, jednom zo štyroch dejísk šampionátu.

Slovenky sa dostali na MS vďaka voľnej karte od Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF), keď predtým sa nekvalifikovali z II. fázy (play-off), v ktorej neuspeli v dvojzápase so Srbkami. „Som sklamaný, že sa v našej skupine zišli štyri európske tímy. Želali sme si stretnúť sa aj s krajinami s inou hádzanárskou filozofiou. Musíme to však brať tak, ako to je. V každom prípade je to silná skupina. Najvyššie radím z kvalitatívneho hľadiska Maďarsko, ktoré to potvrdilo štvrťfinálovou účasťou aj nedávno na olympijských hrách v Tokiu, kam sa Nemecko nekvalifikovalo. Je úsmevné, že na slovensko-český súboj pocestujeme do Španielska,“ uviedol v prvej reakcii na žreb pre slovakhandball.sk tréner slovenských hádzanárok Pavol Streicher.

Reprezentantky SR, pre ktoré to po roku 1995 (12. miesto) bude len druhý štart na MS v ére samostatnosti, figurovali pred žrebom medzi osmičkou v najslabšom IV. výkonnostnom koši. Kým z prvého koša sa vyhli napríklad čerstvým olympijským víťazkám z Francúzska, holandským úradujúcim majsterkám sveta či nórskym majsterkám Európy alebo aj výberu Ruskej hádzanárskej federácie so slovenským asistentom Tomášom Hlavatým, tak z druhého koša dostali maďarské hádzanárky, ktoré síce na ME 2020 skončili desiate, ale na OH potrápili v boji o semifinále Nórky. Navyše, slovenské hráčky čelili Maďarkám v play-off o MS 2017, po prehre 19:28 na ich palubovke sa v bratislavskej odvete zrodila remíza 24:24. Teraz sa s nimi stretnú aj v kvalifikačnej skupine ME 2022. „Určite boli v druhom koši, z ktorého sa nám ušlo Maďarsko, aj iní súperi… S Maďarkami sa v ostatných rokoch pravidelne stretávame v kvalifikácii. Však už v októbri proti nim odohráme prvé domáce stretnutie v boji o ME 2022,“ poznamenal kormidelník SR.

S Češkami sa v ostatnom čase stretávame v príprave, z dávnejšej minulosti máme s nimi nevyrovnané účty z kvalifikácie. Vzájomné duely zvykli mať špecifický náboj. „Nechcem to nejako zdôrazňovať, aby tento duel nevyvolával zbytočné vášne. Postupom rokov si už musíme zvykať, že sme dva samostatné štáty a je to pre nás zápas ako každý iný,“ s pokojom a rozvahou skúseného stratéga skonštatoval Streicher. Jeho zverenky by však podľa papierových predpokladov mali práve s českými hráčkami zviesť na palubovke rozhodujúcu bitku o postup ďalej.

Z ôsmich základných skupín postupujú do hlavnej fázy prvé tri tímy, ktoré utvoria štyri šesťčlenné skupiny. O účasť medzi 24 najlepšími družstvami sa budú usilovať aj Slovenky. „Samozrejme, keď sme už na majstrovstvách sveta, chceme urobiť všetko pre to, aby sme sa medzi trojicu postupujúcich z našej skupiny dostali a zahrali si aj v hlavnej fáze šampionátu,“ dodal na záver Pavol Streicher, ktorý tak jasne naznačil cieľ slovenského národného tímu. MS 2021 budú prvé na španielskom území a premiérové s 32 účastníkmi. Budú sa konať v štyroch mestách: Granollers, Torrevieja, Llíria a Castellón de la Plana. Finálový víkend bude hostiť Granollers. Slovenky sa predstavia v E-skupina v Llírii.

Viac na preskúmanie

Ženy

S KHF Istogu dvakrát doma

Aj zápasy tretieho kola EHF Európskeho pohára proti kosovskému KHF Istogu odohráme na domácej pôde. Po dohode klubov sa tak

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.