Slovenky na úvod kvalifikácie neuspeli v Španielsku

Hádzanárska reprezentácia žien Slovenska vstúpila do II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2022 v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore prehrou. Zverenky trénera Pavla Streichera podľahli v stredajšom stretnutí 1. kola 5. skupiny v andalúzskom meste Antequera favorizovaným Španielkam 28:33 (11:17).

Oslabené Slovenky mali nádejný vstup do zápasu (3:1), ale úradujúce vicemajsterky si ešte v prvej štvrťhodine vypracovali šesťgólový náskok, ktorý mali aj pred prestávkou. Po nej však slovenské hráčky pridali na výkone, dotiahli sa na rozdiel jediného gólu a prakticky až do konca duelu držali krok so súperom.
Druhé vystúpenie ich čaká v nedeľu 10. októbra, keď od 18.15 h privítajú v Topoľčanoch Maďarky, ktoré na úvod zdolali v Érde Portugalčanky 34:24.

Výsledky II. fázy kvalifikácie o postup na ME žien 2022 – 5. skupina – 1. kolo – streda:
ÉRD
Maďarsko – Portugalsko 34:24 (17:15)

ANTEQUERA
Španielsko – Slovensko 33:28 (17:11)
Najviac gólov za Španielsko: Gonzálezová Ortegová a Fernándezová Fragová po 6
Zostava a góly SR: Medveďová, Ivanicja, Furgaláková – Trúnková 7, Dulinová, Popovcová 1, Štefaniková 1, R. Bíziková 9/5, Pócsíková, Bujnochová 1, S. Szarková 7, Hudáková, Barbora Lancz 2, Bajčiová, A. Holejová, B. Bízik
pok. hody: 6/5 – 5/5, vylúčené: 5 – 4, rozhodovali: Backovič a Palačkovič (obaja Slovin.)

Skóre duelu otvorila Lancz a aj úvodné minúty vyšli lepšie slovenskému tímu, ktorý po góloch Szarkovej a Trúnkovej išiel v 4. min do vedenia 3:1. Španielky však rýchlo odpovedali – 4:3 v 6. min, vzápätí Trúnková vyrovnala na 4:4, ale to bol poslednýkrát v zápase aspoň vyrovnaný stav. Nasledovala španielska gólová séria, ktorú v 15. min neprerušil ani oddychový čas, hneď po ňom zvýšili domáce už na 10:4. Slovenky sa potom dotiahli na rozdiel troch gólov 7:10, 8:11 i 9:12, ale záver I. polčasu patril vicemajsterkám sveta, ktoré unikli na 17:11.

Streicherove zverenky však dobre začali druhé dejstvo, na konci jeho úvodnej desaťminútovky po dvoch góloch R. Bízikovej znížili na 17:19 a tá istá hráčka na začiatku 47. min strelila z pokutového hodu dokonca už kontaktný gól na 22:23. Španielky však obrat vo vývoji skóre nepripustili, v úvode 51. min mali štvorgólový náskok (27:23). Hostkám sa ešte podarilo skorigovať na tri góly, ale v závere dvakrát inkasovali, a tak bola z toho prehra 28:33.

Hlasy:
Pavol Streicher (tréner SR): „V našej hre bolo príliš veľa výkyvov. Napriek tomu musím dievčatám vysloviť pochvalu za to, ako sme sa dokázali v druhom polčase priblížiť a vrátiť do stretnutia, ktoré bolo potom na vážkach. Práve tam sa však prejavila rutina nášho súpera. V konečnom dôsledku si myslím, že výsledok 28:33 je pre nás príliš krutý. Na druhej strane si myslím, že môžeme byť určitým spôsobom spokojní s tým, ako sme sa prezentovali.“

Nikoleta Trúnková (pivotka SR): „Myslím si, že sme odohrali kvalitný zápas až na zopár zaváhaní v obrane. Miestami sme boli Španielsku aj vyrovnaným súperom. Mali sme domáce už na lopate. Mohli sme sa dotiahnuť, ale urobili sme pár technických chýb, čo nás stálo lepší výsledok.“

Desať zápasov žiačok vo Vranove

Svoju jarnú časť ligovej sezóny odštartujú v nedeľu vo Vranove nad Topľou naše žiačky tímy. Tých čaká až desať zápasov,