Slovenky na úvod kvalifikácie neuspeli v Španielsku

Hádzanárska reprezentácia žien Slovenska vstúpila do II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2022 v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore prehrou. Zverenky trénera Pavla Streichera podľahli v stredajšom stretnutí 1. kola 5. skupiny v andalúzskom meste Antequera favorizovaným Španielkam 28:33 (11:17).

Oslabené Slovenky mali nádejný vstup do zápasu (3:1), ale úradujúce vicemajsterky si ešte v prvej štvrťhodine vypracovali šesťgólový náskok, ktorý mali aj pred prestávkou. Po nej však slovenské hráčky pridali na výkone, dotiahli sa na rozdiel jediného gólu a prakticky až do konca duelu držali krok so súperom.
Druhé vystúpenie ich čaká v nedeľu 10. októbra, keď od 18.15 h privítajú v Topoľčanoch Maďarky, ktoré na úvod zdolali v Érde Portugalčanky 34:24.

Výsledky II. fázy kvalifikácie o postup na ME žien 2022 – 5. skupina – 1. kolo – streda:
ÉRD
Maďarsko – Portugalsko 34:24 (17:15)

ANTEQUERA
Španielsko – Slovensko 33:28 (17:11)
Najviac gólov za Španielsko: Gonzálezová Ortegová a Fernándezová Fragová po 6
Zostava a góly SR: Medveďová, Ivanicja, Furgaláková – Trúnková 7, Dulinová, Popovcová 1, Štefaniková 1, R. Bíziková 9/5, Pócsíková, Bujnochová 1, S. Szarková 7, Hudáková, Barbora Lancz 2, Bajčiová, A. Holejová, B. Bízik
pok. hody: 6/5 – 5/5, vylúčené: 5 – 4, rozhodovali: Backovič a Palačkovič (obaja Slovin.)

Skóre duelu otvorila Lancz a aj úvodné minúty vyšli lepšie slovenskému tímu, ktorý po góloch Szarkovej a Trúnkovej išiel v 4. min do vedenia 3:1. Španielky však rýchlo odpovedali – 4:3 v 6. min, vzápätí Trúnková vyrovnala na 4:4, ale to bol poslednýkrát v zápase aspoň vyrovnaný stav. Nasledovala španielska gólová séria, ktorú v 15. min neprerušil ani oddychový čas, hneď po ňom zvýšili domáce už na 10:4. Slovenky sa potom dotiahli na rozdiel troch gólov 7:10, 8:11 i 9:12, ale záver I. polčasu patril vicemajsterkám sveta, ktoré unikli na 17:11.

Streicherove zverenky však dobre začali druhé dejstvo, na konci jeho úvodnej desaťminútovky po dvoch góloch R. Bízikovej znížili na 17:19 a tá istá hráčka na začiatku 47. min strelila z pokutového hodu dokonca už kontaktný gól na 22:23. Španielky však obrat vo vývoji skóre nepripustili, v úvode 51. min mali štvorgólový náskok (27:23). Hostkám sa ešte podarilo skorigovať na tri góly, ale v závere dvakrát inkasovali, a tak bola z toho prehra 28:33.

Hlasy:
Pavol Streicher (tréner SR): „V našej hre bolo príliš veľa výkyvov. Napriek tomu musím dievčatám vysloviť pochvalu za to, ako sme sa dokázali v druhom polčase priblížiť a vrátiť do stretnutia, ktoré bolo potom na vážkach. Práve tam sa však prejavila rutina nášho súpera. V konečnom dôsledku si myslím, že výsledok 28:33 je pre nás príliš krutý. Na druhej strane si myslím, že môžeme byť určitým spôsobom spokojní s tým, ako sme sa prezentovali.“

Nikoleta Trúnková (pivotka SR): „Myslím si, že sme odohrali kvalitný zápas až na zopár zaváhaní v obrane. Miestami sme boli Španielsku aj vyrovnaným súperom. Mali sme domáce už na lopate. Mohli sme sa dotiahnuť, ale urobili sme pár technických chýb, čo nás stálo lepší výsledok.“