Slovenky tesne podľahli Maďarkám

Hádzanárky Slovenska boli vo svojom druhom vystúpení v II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2022 v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore dlho vyrovnaným súperom veľkému favoritovi, ale v nedeľňajšom stretnutí 2. kola 5. skupiny napokon podľahli vo vynovenej Mestskej športovej hale v Topoľčanoch družstvu Maďarska tesne 28:30 (14:13). Do zápasu zasiahlo aj šesť hráčok našej Iuventy. Najviac sa darilo osemgólovej pivotke Nikolete Trúnkovej.

Zverenky trénera Pavla Streichera s výnimkou samotného úvodu pustili súperky do vedenia až v priebehu druhého polčasu a až do konca boli v hre o prekvapenie. Maďarky si poistili vedenie v tabuľke pred Španielkami, ktoré vyhrali nad Portugalčankami 23:22 (14:11). Slovenským hráčkam patrí 3. priečka. Kvalifikácia bude mať päťmesačnú prestávku. Ďalšie stretnutia sú na programe až 2. marca 2022, keď Slovenky pocestujú do Portugalska a Maďarky privítajú Španielky.

Prvé dva góly dali Maďarky, ale potom prišli chvíle slovenského tímu, ktorý štvorgólovou šnúrou otočil v 7. min na 4:2. Streicherove zverenky vychádzali z pevnej defenzívy so spoľahlivými brankárkami Medveďovou i Ivanicjovou a darilo sa im aj v útoku, a tak po štvrťhodine hry svietil na ukazovateli skóre priaznivý stav 8:6.
Slovenky ani v ďalšom priebehu I. polčasu nepustili svoje súperky do vedenia. V 29. min Trúnková po chybe Maďariek strelou do prázdnej bránky zvýšila na 14:12. Hostky do prestávky ešte stav skorigovali na 13:14.

Maďarské hráčky naklonili skóre na svoju stranu po vyše polhodine hry, keď sa v 37. min počas presilovky presadila krídelníčka Lukácsová. Na druhej strane však vzápätí Trúnková vyrovnala na 17:17. V týchto fázach zápasu sa od Streicherových zvereniek trochu odklonilo aj šťastie pri zakončení, čo súperky využili a odskočili na 20:17. Kouč SR si zobral v 41. min oddychový čas v snahe zastaviť rozbehnutého súpera, ktorý sa v útoku presadzoval čoraz ľahšie. V 47. min Vámosová zvýšila na 24:19 pre hostky. Domáce sa však nevzdávali, znížili na 21:24 a mali aj tutovku na ďalšie skorigovanie rozdielu. Nepremenili ju a Maďarky kontrovali dvoma gólmi. Slovenky sa do posledných minút snažili urobiť niečo s výsledkom. Po góloch Szarkovej a Trúnkovej sa v 57. min dotiahli na 25:27 a potom aj 26:28, keď z pokutového hodu Szarková dosiahla jubilejný desiaty presný zásah. Väčšia dráma už neprišla, keďže Maďarky dokázali odpovedať a napokon si z Topoľčian odniesli výhru 30:28.

Výsledky II. fázy kvalifikácie o postup na ME žien 2022 – 5. skupina – 2. kolo – nedeľa:
PAREDES
Portugalsko – Španielsko 22:23 (11:14)

TOPOĽČANY
Slovensko – Maďarsko 28:30 (14:13)
Zostava a góly SR: Medveďová, Ivanicja, Furgaláková – Trúnková 8, Dulinová, Popovcová, Štefaniková, R. Bíziková 4, Pócsíková 1, Bujnochová, S. Szarková 10/4, Hudáková 1, Barbora Lancz 3, Bajčiová, A. Holejová 1, B. Bízik
Najviac gólov za Maďarsko: Lukácsová 6, Vámosová 5/1
pok. hody: 4/4 – 2/1, vylúčené: 2 – 3, rozhodovali: Novikov a Rožkov (obaja Ukr.), 600 divákov

Hlasy:
Pavol Streicher (tréner SR): „V konečnom dôsledku rozhodlo niekoľko maličkostí. Opäť sa potvrdilo, že v stretnutí s takýmto kvalitným súperom je potrebné zvládnuť tzv. rozhodujúce okamihy, aby sme dokázali aj bodovať. Naša hra bola dnes konštantná s výnimkou jednej pasáže v druhom polčase, keď nám Maďarky ušli na päť gólov. Bol to však len päťminútový úsek, takže 55 minút sme odohrali absolútne vyrovnanú partiu.“

Simona Szarková (spojka SR, autorka 10 gólov): „Určite nás dnešný výsledok mrzí ako každá prehra. Boli sme blízko k dosť dobrému výsledku a v podstate aj prekvapeniu. Dnes sme ukázali, že vieme hrať aj proti tak hádzanársky kvalitným súperkám, ako sú Maďarky.“

Nikoleta Trúnková (pivotka SR, autorka 8 gólov): „Škoda, lebo stretnutie sme mali rozohrané nádejne. V prvom polčase sme mali dobrú obranu a vďaka tomu sme počas neho prakticky stále vyhrávali. V prospech súpera sa to zlomilo v druhom polčase, keď sme inkasovali niekoľko lacných gólov. Myslím si však, že sme proti favoritovi odohrali kvalitný zápas.“