V Gyori víťazstvo Maďariek na záver kvalifikácie ME

Hádzanárske reprezentantky Slovenska sa rozlúčili s účinkovaním v II. fáze kvalifikácie o postup na tohtoročné majstrovstvá Európy v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore prehrou. Zverenky trénera Jorgeho Dueňasa nestačili v nedeľňajšom dueli záverečného 6. kola na maďarské líderky, ktorým v Györi podľahli 19:25 (9:16). Slovenky si na konto pripísali šiesty nezdar, čím len spečatili neúspešné kvalifikačné vystúpenie, keď v tabuľke skupiny obsadili bez zisku bodu posledné 4. miesto. Postup na európsky šampionát si vybojovali spolu s Maďarkami aj Španielky, ktoré v nedeľu večer zdolali Portugalčanky 31:21 (14:11).

Slovenkám opäť vyšiel začiatok, viedli 1:0, 2:1 a do 12. min, keď Holejová vyrovnala na 5:5 držali krok s favoritom. Maďarky potom predviedli päťgólovú šnúru, keď opäť trestali ľahké straty lôpt súpera v útoku. Dueňas si v 17. min za stavu 5:10 zobral oddychový čas, ale jeho zverenky sa v ďalšom priebehu I. polčasu už nedokázali dotiahnuť. Domáce pokryli nebezpečnú pivotku Trúnkovú, a tak Slovenky dávali góly z postu krídla najmä vďaka Popovcovej, prípadne sa presadila spojka Holejová. Nebyť úspešných zákrokov Medveďovej v bránke, bol by gólový rozdiel väčší ako na ukazovateli skóre po 30 minútach hry (16:9). Prvá desaťminútovka druhej časti priniesla len dva góly a obe v podaní slovenských hráčok. Trúnková upravila v 35. min na 10:16 a Holejová v 40. znížila na 11:16. Maďarkám sa v druhom polčase prvýkrát podarilo skórovať až v 41. min počas presilovky. V 52. min však vyhrávali už deväťgólovým rozdielom 23:14, ale záver lepšie zvládli Slovenky. E. Rajnohová v 59. min skorigovala na 19:24, posledné slovo mala domáca Kácsorová.

Výsledky II. fázy kvalifikácie o postup na ME žien 2022 – 5. skupina – 6. kolo – nedeľa:

IRUN
Španielsko – Portugalsko 31:21 (14:11)

GYÖR
Maďarsko – Slovensko 25:19 (16:9)
Najviac gólov za Maďarsko: Kuczorová 5/2, Lukácsová 4
Zostava a góly SR: Medveďová, Voržáčková – Trúnková 3, Györiová, Popovcová 4/1, Štefaniková 1, R. Bíziková 1/1, Ratvajská, Bujnochová 1, K. Kostelná, Bajčiová, A. Holejová 4, Rebičová, E. Rajnohová 4, Hudáková 1, Ščípová
pok. hody: 2/2 – 5/2, vylúčené: 4 – 3, rozhodovali: Kijauskaite a Žaliene (obe Lit.), 2200 divákov

Hlas:
Jorge Dueňas (tréner SR): „Odohrali sme dobrý zápas, ale v prvom polčase sme trochu stratili koncentráciu v niektorých situáciách v obrane a urobili hlúpe chyby v útoku. V druhom polčase sme sa zlepšili v defenzíve, desať minút sme nedostali gól. Škoda, že sme zahodili niekoľko čistých šancí, keď sme sa mohli na súpera ešte viac dotiahnuť. Celkovo si však myslím, že to bol dobrý výkon proti kvalitnému súperovi.“