Dunajská Streda bez troch reprezentantiek, Most bez Korešovej

Kategórie

Účastníci MOL ligy hádzanárok pri príležitosti žrebu 21. ročníka slovensko-českej súťaže žien v Bratislave prezentovali aj aktuálne novinky z klubovej kuchyne.
Výrazné zmeny sa udiali v tímoch medailistov z uplynulej sezóny. MŠK Iuventa Michalovce sa rozlúčila so siedmimi hráčkami (Trúnková, Rebičová, Bajčiová, Holejová, Dulinová, Godečová, Trifunovičová), z toho šesť zamierilo do zahraničia. Klub zo Zemplína už avizoval príchody Chorvátky Humelovej, Čiernohorky Krivokapičovej, Talianky Gheorgheovej a Brazílčanky Paizinhovej a návrat Ukrajinky Kompaniecovej. „Sezónu sme hodnotili pozitívne. Získali sme tri trofeje na domácej scéne, mali sme sedem hráčok v reprezentácii na MS. Viac sme od seba čakali v európskej pohárovej súťaži, v ktorej nám chýbalo pol sekundy, aby to dopadlo inak. Verím, že družstvo ukáže opäť takú kvalitu ako tento rok,“ uviedol odchádzajúci tréner a športový riaditeľ Ján Beňadik, ktorého nahradia vo funkciách Peter Kostka (tréner) a Helena Aspridu (športová riaditeľka).

Slovenský vicemajster HC DAC Dunajská Streda tiež obmieňa káder. „Opúšťajú nás tri reprezentantky SR – Viki Oguntoye, Emma Hudáková a Boglárka Bíziková. Z Poruby, ktorej ďakujeme a ústretovosť, prichádza Eliška Desortová, najlepšia strelkyňa z kadetských MS 2016 Bernadett Hornyáková, na pravé krídlo Noémi Kovácsová z Vasasu, ešte sme angažovali brazílsku pivotku s menom Ligia Costa Maia da Silvová a mladú brankárku Barbaru Gajdócziovú zo Székesfehérváru,“ prezradil šéf HC DAC Zoltán Horváth a k uplynulému ročníku dodal: „Prvá polovica bola celkom úspešná, v druhej nám akoby došli sily a prišli zranenia kľúčových hráčok. Teší nás, že sme si udržali 3. miesto v MOL lige. Samozrejme, z prehier vo finále play-off i Slovenského pohára nemáme radosť, ale sú odrazom našich reálnych možností a síl. Potešila nás štvrťfinálová účasť v EP, čo je vzhľadom na našu premiéru dobrý výsledok. Urobíme všetko pre to, aby sme o rok mohli hovoriť, že DAC bude štartovať v Európskej lige.“

V HK Slovan Duslo Šaľa sa snažili stabilizovať káder. „S tabuľkovým umiestnením nemôžeme byť spokojní. Som rád, že družstvo zostáva pokope a ďalej budeme dávať šancu mladým slovenským dievčatám. Káder doplníme o Radku Šalatovú a Edinu Pastorekovú,“ informoval šaliansky kouč Peter Pčola.
AHT HC Tatran Stupava má za sebou nováčikovskú sezónu. „Nie sme spokojní. Faktorov bolo viacero, ktoré k tomu prispeli, teda či už hráčsky káder alebo podmienky. Zlepšilo sa to v druhej časti, keď sme posilnili družstvo skúsenými hráčkami a hneď boli zápasy vyrovnanejšie a mali športovejší charakter. Pracujeme poctivo, aby sme sa zlepšovali. Veríme, že budeme dôstojným súperom,“ uviedol prezident stupavského klubu Ján Papaj.

DHK Baník Most prišiel o svoju kľúčovú hráčku Ivetu Korešovú, vracia sa Michaela Borovská. „Pre nás bola sezóna úspešná, iba na európskej scéne sme sa nedostali do skupinovej fázy. Ciele budeme mať rovnaké – zisk titulu, v MOL lige do 3. miesta a vyhrať Český pohár. Uvidíme, ako to bude v európskej pohárovej súťaži,“ poznamenala predsedkyňa klubu Pavla Chotěborská. Nečakaný finalista českého play-off bol DHC Plzeň. „Do vyraďovacej časti sme postúpili na poslednú chvíľu a zhostili sme sa toho úspešne, čo by malo byť aj vyústenie pre budúci ročník. Tím zostáva pokope, doplnili sme ho o jednu dorasteneckú reprezentantku,“ povedal tréner Richard Řezáč.

Hádzanárkam DHK Zora Olomouc priniesol uplynulý ročník dôvod na spokojnosť, keď v MOL lige obsadili 6. priečku a podarilo sa im vybojovať bronz v národnom play-off. Pokračujeme v prebudovávaní tímu, do Nemecka odchádza Kašpárková. Pokúsime sa zabojovať o play-off,“ uviedol šéf klubu Vítězslav Růžička. Úspešne si počínal nováčik Házená Kynžvart. „Sezóna bola náročná. V Českom pohári sme sa prebojovali až do finále a veľké zaťaženie hráčok sa potom prejavilo v play-off, kde sa nám ušla zemiaková medaila. Aj to však berieme, veď sme obsadili 4. stupienok v MOL lige, boli sme v základnej časti druhý najlepší z českých tímov a napokon sme skončili v play-off štvrtí, čo je všetko veľký úspech. Chceme obhájiť svoje miesto v semifinále a uhrať pár kôl v EP,“ povedal predseda klubu Vladimír König. Naopak, pre DHC Slavia Praha bola uplynulá sezóna jedna z najhorších, keď neobhájil pozíciu českého vicemajstra. „Piate miesto nám nesluší, ale napokon bolo najlepšie z najhorších, takže ho berieme, hoci nechceme na ňom zotrvať. Chceme opäť bojovať o popredné priečky, minimálne si zaistiť účasť v play-off. A to aj napriek tomu, že sme v existenčnom tlaku, lebo sme prišli o peniaze z ministerstva školstva. V náročnej finančnej situácii nám pomohol Český zväz hádzanej,“ priznal skúsený funkcionár pražského zástupcu Richard Toman.

Sokolu Písek sa nevydaril záver ročníka. „Ten rozhodol o tom, že ho nemôžeme hodnotiť ako úspešný, lebo dovtedy sme sa pohybovali na miestach znamenajúcich účasť v play-off, kam sme napokon nepostúpili. V play-out sme navyše klesli za Slaviu. Štart v pohárovej Európe bol neuveriteľná skúsenosť. V družstve nepokračuje ľaváčka Michaela Pešková, trénerka Kateřina Hromádková bude športová manažérka,“ uviedol zástupca klubu Petr Soušek, ktorý prezradil, že v Písku by do roku 2024 mali mať postavenú novú športovú halu v susedstve tej súčasnej oblúkovej. Ani pre DHC Sokol Poruba nedopadla sezóna podľa očakávaní. Napriek pomerne kvalitnému kádru sa hráčkam nepodarilo splniť predsezónny cieľ. Z Poruby odišli tréner Pupík, hráčky Desortová, Polášková, Mučková, Roháčková, Maiwaelderová, Michalíková a už skôr Tichá. Šancu dostanú mladé odchovankyne, v riešení sú aj príchody skúsenejších. Tím sa pod vedením Jaroslava Hudečka pokúsi zabojovať o play-off, možno nie hneď,“ poznamenal za DHC Tomáš Cáp.
Handball PSG Zlín si účasť v MOL lige v sezóne 2022/2023 zaistil až v baráži. „Úspech v nej proti Kunoviciam bol pre nás povinnosťou. Inak sa sezóna neskončila podľa našich predstáv a plánov. V závere sezóny Iva Vávru na trénerskom poste vystriedal Jiří Řezník. Koniec športovej kariéry ohlásila Iveta Blažková, riešime brankársky post. Do tímu nepribudnú zvučné mená,“ poznamenala Zuzana Juríková.

Autor: slovakhandball.sk

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.