Vysoké víťazstvo nad Indiou neznamenalo postup do hlavnej fázy

Slovenské reprezentantky sa na 23. majstrovstvách sveta hráčok do 20 rokov v Slovinsku (22. 6. – 3. 7. 2022) tešili v sobotu z prvého víťazstva, ale večer prišlo sklamanie. Zverenky trénera Jána Beňadika dosiahli v Celje rekordnú výhru, keď si s hráčkami Indie poradili 59:12 (29:4), čím splnili svoju úlohu na uchovanie nádeje na postup. Na vysokom víťazstve sa gólovo podieľali aj naše hráčky. Alena Dvorščáková strelila osem gólov, Natália Dmytrenková pridala sedem.

Potrebovali vyhrať aspoň 40-gólovým rozdielom, aby si vylepšili skóre a v prípade prehry Holandska s Japonskom ho mali pri rovnosti bodov lepšie. Japonky však vo večernom záverečnom dueli A-skupiny nezvíťazili, hoci nad Holanďankami v priebehu druhého dejstva viedli aj o štyri góly (21:17), a tak Slovenky nepostúpili do hlavnej fázy. V konečnej tabuľke obsadili 3. priečku so ziskom 3 bodov a v ďalšom priebehu šampionátu ich čakajú boje medzi nepostupujúcimi tímami o Prezidentský pohár. Už v nedeľu 26. júna si zmerajú sily s rovesníčkami z Guiney.

Od začiatku bol vidieť výrazný rozdiel v kvalite družstiev. Slovenky hneď od úvodných minút spustili gólostroj a už do prestávky získali 25-gólový náskok nielen vďaka premieňaniu šancí, ale zásluhou len štyroch inkasovaných gólov. Po zmene strán pokračovali v toto trende. Vytúžený 40-gólový rozdiel dosiahli v 51. min, keď sa na 49:9 presadila Zsákovics. Svoje vedenie zvyšovali aj v poslednej desaťminútovke, ale jubilejný šesťdesiaty gól už nestihli pridať. Pri chuti bola najmä pivotka Györiová, ktorá zo 17 pokusov strelila 16 gólov a mala 94-percentnú úspešnosť streľby.

Výsledky – MSJ – A-skupina (Celje) – 3. kolo – sobota:
Holandsko – Japonsko 32:29 (16:16)
Slovensko – India 59:12 (29:4)
Zostava a góly SR: Voržáčková, Kusyová, Bronišová – Györiová 16/1, P. Pálová 4, Pénzes 5, Lukáčová 1, Dmytrenko 7, Kucserová 3, Dvorščáková 8/1, Ščípová 4, Zlatinská, D. M. Vargová , Hornyák, Bačenková 7/1, Zsákovics 4
pok. hody: 6/3 – 2/2, vylúčené: 2 – 2, rozhodovali: Alzayyat a Awwad (obaja Jord.), 100 divákov

Hlas:
Ján Beňadik (tréner junioriek SR): „Podstatné pre úspech v dnešnom stretnutí bolo, že sme odohrali 60 minút v maximálnej koncentrácii. Vedeli sme, že bez nej by sa to nepodarilo. Potrebovali sme hrať ofenzívne, ale zároveň aj dobre brániť a nedostávať góly, lebo 40-gólov je obrovský rozdiel. Keď dostanete 15 – 20 gólov, tak počet útokov v dueli vás nepustí a nie je jednoduché vyhrať takým rozdielom. Dievčatá však boli správne nastavené. Hovorili sme si, že keď vyhráme I. polčas o 15 gólov, budeme spokojní, lebo indickým súperkám v predchádzajúcich dueloch dochádzali sily skôr v druhej časti zápasov. Nechceli sme sa plašiť, ale ísť gól za gólom. Rozdiel o 25 bol nad náš plán a potom sme už verili, že to dokážeme.“