Do Kosova aj päť hráčok MŠK Iuventa

Kategórie

Seriál letných mládežníckych šampionátov sa začne už počas nadchádzajúce víkendu. V kosovskej Prištine sa od soboty 8. júla do nedele 16. júla 2023 bude hrať jeden z dvoch turnajov majstrovstiev EHF (nižšia kategória ME) hráčok do 19 rokov, na ktorom sa predstaví dovedna deväť tímov. V nominácii je aj päť hráčok našej Iuventy. Ide o brankárky Sionu Tomovčíkovú a Barboru Jakubikovú, a hráčky Emmu Lukáčovú, Lujzu Čižmarikovú a Dorotu Bačenkovú.

Do Kosova v piatok zamierili aj slovenské juniorské reprezentantky, ktoré absolvovali záverečnú časť prípravy v Bratislave. “Venovali sme sa opakovaniu systému hry v obrane i v útoku. Žiaľ, v nominácii prišlo k niekoľkým zmenám. Počas zrazu sme museli pre problémy s kolenom poslať domov Radku Šalatovú. Katku Mydlovú zase trápi chrbát. Nebola na sto percent fit, preto sme sa rozhodli, že tiež nepocestuje. Absencia týchto dvoch hráčok je pre nás veľká strata. Verím, že ostatné hráčky ju svojimi výkonmi vykompenzujú tak, že to nebude citeľné oslabenie,” uviedla trénera junioriek SR Lýdia Jakubisová.

Slovenky predtým absolvovali sústredenie v Bytči, kde si zmerali sily s Českom (20:27). Do Kosova, kde budú ich súperkami v základnej A-skupine postupne hráčky Kosova, Veľkej Británie, Fínska a Talianska, idú s jednoznačným cieľom. “Dúfame, že stretnutia zvládneme v súlade s očakávaniami a zdoláme všetkých súperov. Keď chceme slovenskú hádzanú niekam posunúť, tak je nutné, aby sme zo skupiny postúpili. Nemôžeme si dovoliť nikoho podceniť. Tak musíme nastaviť aj dievčatá,” tvrdí Jakubisová, ktorá verí, že so svojimi zverenkami dosiahnu finálovú účasť. Prvé dva tímy z oboch skupín postúpia do semifinále, potom sa bude hrať ešte o konečné umiestnenie. Víťaz majstrovstiev EHF v Prištine a víťaz rovnakého turnaja v litovskej Klaipede (10. – 16. 7.) potom budú mať v novembri 2023 šancu ešte zabojovať o postup na MS hráčok do 20 rokov, ktoré budú v roku 2024 v Severnom Macedónsku. O zostávajúcu štrnástu európsku miestenku budú bojovať s dvoma najhoršími z ME “19” v Rumunsku (6. – 16. 7. 2023), odkiaľ sa na svetový šampionát kvalifikuje 13 tímov.

Nominácia junioriek Slovenska:
brankárky: Petra Mruškovičová (HK AS Trenčín), Simona Tomovčíková, Barbora Jakubíková (obe MŠK Iuventa Michalovce)
hráčky: Timea Susiková, Ema Rendvanská (obe HK Slovan Duslo Šaľa), Nikola Leštinová (MHK Bytča), Panna Hornyák, Dóra Csernyánszky, Rebeka Kucsera (všetky HC DAC Dunajská Streda), Nina Palušová, Kristína Karkušová (obe HC Tatran Stupava), Natália Tomaškovičová (Strojár Malacky), Emma Lukáčová, Lujza Čižmáriková, Dorota Bačenková (všetky MŠK Iuventa Michalovce), Chiara Ferenyiová (HK AS Trenčín)

Realizačný tím:
Lýdia Jakubisová, Pavol Streicher, Marianna Gubová (tréneri), Martina Halásová (manažérka tímu), Adam Pál (fyzioterapeut)

Zloženie skupín na majstrovstvách EHF do 19 rokov (8. – 16. 7., Priština/Kos.):
A-skupina: Slovensko, Taliansko, Fínsko, Kosovo, Veľká Británia
B-skupina: Rakúsko, Poľsko, Lotyšsko, Izrael

Program A-skupiny:
sobota 8. 7.: 12.15 h Fínsko – Veľká Británia, 19.30 h Slovensko – Kosovo
nedeľa 9. 7.: 16.45 h Veľká Británia – Slovensko, 19.00 h Kosovo – Taliansko
pondelok 10. 7.: 16.45 h Taliansko – Fínsko, 19.00 h Kosovo – Veľká Británia
utorok 11. 7.: voľný deň
streda 12. 7.: 16.45 h Taliansko – Veľká Británia, 19.00 h Fínsko – Slovensko
štvrtok 13. 7.: 14.30 h Slovensko – Taliansko, 19.00 h Fínsko – Kosovo

Zloženie skupín na majstrovstvách EHF do 19 rokov (10. – 16. 7., Klaipeda/Lit.)
A-skupina: Španielsko, Faerské ostrovy, Turecko, Bulharsko
B-skupina: Slovinsko, Estónsko, Litva, Bosna a Hercegovina

Viac na preskúmanie

Žiačky

Žiačky s Trebišovom a vo Vranove

Cez víkend odohrajú naše žiacke tímy šesť zápasov. V sobotu sa predstavia doma s Trebišovom a vo Vranove nad Topľou.

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.