Chemkostav aréna prvýkrát padla, prestížny pohár do Španielska

Kategórie

Prakticky celú sezónu si hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce držali domácu neporaziteľnosť. Hradby ich Chemkostav arény nepadli vo všetkých jedenástich dueloch MOL ligy, jednom nadstavbovom, ako aj v siedmych dueloch EHF Európskeho pohára. V jubilejnom dvadsiatom ale padli. Michalovčanky totiž nedokázali zdolať v odvetnom finálovom zápase EHF Európskeho pohára španielsky Atticgo BM Elche 22:28 a v sumáre s prehrou 20:22 v prvom zápase v Španielsku na víťazstvo v európskom pohári č. 3 nedosiahli.

 Zemplínčanky mali zmazanie dvojgólového náskoku súperiek blízko iba dvakrát. V prvom polčase viedli 2:1, aj 4:3, v ďalších minútach ale ťahali za kratší koniec. V polčase prehrávali 10:15 a keď sa dej duelu nezmenil ani v druhom, výsledkom bolo španielske dobytie Chemkostav arény. „Sme veľmi smutní a veľmi sklamaní, pretože sme snívali svoj sen. Poctivo sme sa pripravovali na súpera, ktorý bol športovo treba priznať lepším. Narazili sme na svoj strop. Mali sme úseky, kedy sme ukázali kvalitu, no nebolo ich toľko, aby sme mohli vyhrať,“ rozhovoril sa tréner MŠK Iuventa Peter Kostka, ktorý pokračoval k zápasu.

„Mali sme plán A. Tým bolo, aby sme napádali pohybom bez lopty ich otvorenú defenzívu. Oni ale bránili fantasticky, ich defenzíva bola na výbornej úrovni. Plán B bol zatiahnúť ich defenzívu útokom siedmych na šesť, tak ako sa nám to darilo na ich pôde. Tentoraz bolo na to ale Elche dobre pripravené. Hneď ako sme to začali hrať, dostali sme tri góly do prázdnej brány a potom sme sa už trápili. Prehrávali sme veľa súbojov v obrane. Dostali sme pätnásť gólov v prvom polčase, čo je strašne veľa. Do druhého sme išli na hrane rizika. Dúfali sme, že to budeme skracovať, čo sa nám aj darilo. Stiahli sme to dvakrát na tri góly, potom ale vždy súperky dokázali odpovedať. Elche si to postrážilo a ako hovorím, vyhralo zaslúžene. Ja som ale na svoj tím hrdý. Išli sme na hranicu svojich možností. Chcel by som sa aj poďakovať ľudom, ktorí boli fantastickí.“

 

Poklona pre kapitánku

Michalovský tréner zložil poklonu aj svojej kapitánke Patrícii Wollingerovej. Tá potiahla svoj tím jedenástimi presnými zásahmi. „Ja to hovorím už dlhodobo, je to najlepšia hráčka na Slovensku. Nehovorím to len preto, že som jej tréner. Ťahá nás už druhý rok a nebyť jej, dnes tu nestojíme. Hádzaná je tímový šport, no v kľúčových fázach rozhodujú individuality. Nie je to len na ihrisku, vie vypomôcť aj v kabíne. Pomáha mi aj s prípravou taktiky na súperov,“ pokračuje michalovský tréner, ktorého tím je po 28 rokoch prvým slovenským, čo si zahral finále európskeho pohára. „Chce sa mi povedať, že Slovensko nebude čakať na ďalšieho finalistu takto dlho, karty sú ale rozdané inak. Špička ženskej hádzanej v Európe je niekde inde. Také úspechy, aký sme dosiahli, sú výnimočné a treba ich doceniť. Ako hovorím, my sme teraz sklamaní a tento úspech doceníme neskôr. Na druhej strane, som rád, že sa nám podarilo tento šport spopularizovať. O ženskej hádzanej sa teraz veľa písalo, zaujímali sa o nás aj televízie,“ dodal Peter Kostka.

Ukončiť sezónu víťazstvom

Ako spomíname vyššie, Zemplínčankám na prekonanie finalistu španielskej ligy nestačil ani fenomenálny výkon ich kapitánky Patrície Wollingerovej, ktorá strelila jedenásť gólov. „Výsledok je pre nás určite sklamaním,“ rozhovorila sa michalovská kapitánka. „V stredu nás ale čaká duel v Dunajskej Strede, ktorý bude opäť nesmierne dôležitý. Preto nemôžeme smútiť dlho. Musíme sa nastaviť mentálne. Verím, že to v stredu zvládneme a sezónu ukončíme víťazstvom,“ pokračuje Wollingerová, ktorá sa zhodla s trénerom, že Elche bolo v odvetnom zápase lepšie. „U nich sa nám darila agresívnejšia obranu. Na tú ale boli tentoraz pripravené. Skúšali sme aj iné veci. Chceli sme nechať na ihrisku všetko, no niekedy to nejde. V druhom polčase sme sa snažili hrať rýchly protiútok, no na obrat v skóre to nestačilo,“ dodal ešte k zápasu s Elche Wollingerová, ktorá v utorok oslávila 33.narodeniny.

Michalovčanky nemôžu smútiť dlho. Už v stredu ich totiž v Dunajskej Strede čaká duel piateho nadstavbového kola, ktorý rozhodne o tom, kto sa stane majstrom. Dunajská Streda si brúsy zuby na druhý titul, Michalovčanky na pätnásty. Duel piateho kola sa mal hrať pred týždňom a pol, no po atentáte na premiéra Róberta Fica bol odložený. Dohrá sa najbližšiu stredu a bude to posledný duel sezóny pre oba tímy. „Bude ťažké preladiť sa na Dunajskú Stredu. Týždeň sme sa na duel tam pripravovali a ja som o tom presvedčený, žeby sme to tam zvládli. Cestou v autobuse sme sa dozvedeli o tom, že zápas je zrušený. My si teraz musíme predovšetkým oddýchnuť. Veľa sme cestovali, veľa sme trénovali, veľa sme hrali. Dievčatá dostanú dva dni voľno. V pondelok máme jeden tréning a potom nás čaká cesta do Dunajskej Stredy. Tá hrá úplne inak ako Elche. Hrá zatvorenú obranu. Súperky budú oddýchnuté. My musíme zabudnúť na prehru s Elche a naladiť sa na Dunajskú Stredu. Víťaznú emóciu, ktorú sme mali doteraz musíme premeniť na víťazstvo tam,“ dodáva Peter Kostka.

Zdroj: Noviny Zemplína (Peter Brendza)

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.