Slovenky v kvalifikácii aj s Ukrajinkami. Dôjde opäť na súboj hráčok Iuventy?

Kategórie

Slovenské hádzanárske reprezentantky si v boji o účasť na svetovom šampionáte žien, ktorý sa v roku 2021 uskutoční v Španielsku, zopakujú súboje s dvoma súpermi z predchádzajúcej kvalifikácie MS. Slovenky sa opäť stretnú s Ukrajinkami a Izraelčankami, stredajší žreb vo Viedni im do 1. skupiny navyše doplnil aj Luxemburčanky. Opäť teda môže prísť na súboj hráčok Iuventy. Dres ukrajinskej reprezentácie totiž pravidelne obliekajú naše hráčky Iryna Kompaniecová a Iryna Jablonská – Bobal.

Hrať sa bude turnajovým spôsobom, právo zorganizovať skupinu získalo žrebom ako prvé v poradí Luxembursko. Ak by túto možnosť nevyužilo, prišlo by na rad Slovensko, ktoré hostilo turnaj I. fázy už pri dvoch predošlých kvalifikačných bojoch o MS. Zhodou okolností sa v oboch prípadoch hralo v Šali a hádzanárky SR využili domáce prostredie na postup do play-off. „Ja som celkom spokojný. Všetkým nám je jasné, že o prvenstve v skupine sa rozhodne hneď v úvodnom dueli na turnaji. Na ten sa musíme veľmi dobre pripraviť. Ukrajinky za ostatné dva roky urobili veľký pokrok. V zápasoch kvalifikácie ME 20202 prehrali v Rumunsku len 24:27 a doma nešťastne s Poľkami o jediný gól 26:27, čo potvrdzuje ich kvality. Ďalší dvaja účastníci sú outsidermi skupiny. Do zápasov s nimi pôjdeme s vysokými nárokmi na kvalitu našej hry. O Izraeli potrebujeme získať nejaké informácie. V súbojoch s družstvami tejto kategórie však býva najväčším súperom nekoncentrovanosť a podcenenie, čomu sa musíme vyvarovať. Uvidíme, či sa bude hrať v Luxembursku, pre popularizáciu ženskej hádzanej v tamojšej krajine by to bola dobrá alternatíva a s domácim publikom za chrbtom rastie aj sila organizátorskej reprezentácie. Ak by Luxemburčania možnosť usporiadať kvalifikáciu odmietli, tak by bolo vhodné, keby sme turnaj zorganizovali my. Záujemcov a alternatív, kde by to mohlo byť, je niekoľko, ale zatiaľ si počkajme. Teraz je však našou najdôležitejšou úlohou sa dobre pripraviť a potvrdiť naše nasadenie do najsilnejšieho koša,“ uviedol hlavný kouč žien SR Pavol Streicher, ktorého zverenky figurovali medzi päticou družstiev nasadených do 1. koša.

Slovenky majú z ostatných dvoch kvalifikácii v Šali s Ukrajinkami vyrovnanú bilanciu. V novembri 2016 podľahli tesne 20:21 a vtedy skončili v 1. skupine ako ešte postupujúce druhé, ale o dva roky neskôr odplatili svojim súperkám túto prehru, keď zvíťazili 36:32 a vybojovali si tiež v 1. skupine prvenstvo pred ukrajinskými hráčkami a Izraelčankami, nad ktorými vyhrali iba 24:20. V I. fáze kvalifikácie o postup na 25. MS žien v Španielsku (1. – 19. 12. 2021), ktorú absolvuje 17 tímov rozdelených do piatich – dvoch štvorčlenných a troch trojčlenných – skupín, prichádzajú do úvahy dva možné termíny: 27. – 29. novembra alebo 4. – 6. decembra 2020 (v oboch prípadoch piatok – nedeľa, pozn.). Účastníci jednotlivých skupín majú právo si vybrať jednu z možností, pričom rozhoduje väčšina (pomer hlasov 3:1, 2:1, pozn.). Prví dvaja z každej z piatich skupín postúpia do II. kvalifikačnej fázy, v ktorej doplnia desiatku z ME 2020 (Chorvátsko, Česko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Čierna Hora, Nórsko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko – z nich sa ešte 4 kvalifikujú priamo, pozn.). Zápasy play-off sa budú hrať medzi 16. a 21. aprílom 2021. Pre Európu je určených 14 miesteniek na MS 2021, pričom obhajca titulu Holandsko a organizátor Španielsko sa sem nerátajú. Kvarteto najlepších na ME 2020 v Dánsku a Nórsko si vybojuje priamo postup na svetový šampionát. O zostávajúcich 10 miestenkach sa rozhodne v dvoch fázach európskej kvalifikácie.

Žreb skupín I. fázy európskej kvalifikácie MS 2021 v hádzanej žien (do II. fázy postupujú prvé dva tímy z každej skupiny):

  1. skupina: Slovensko, Ukrajina, Izrael, Luxembursko
  2. skupina: Severné Macedónsko, Island, Litva, Grécko
  3. skupina: Turecko, Portugalsko, Fínsko
  4. skupina: Rakúsko, Taliansko, Kosovo
  5. skupina: Bielorusko, Švajčiarsko, Faerské ostrovy     Zdroj: slovakhandball, foto: TASR.

Viac na preskúmanie

Ženy

Aj v ďalšej sezóne pod vedením Petra Kostku

Hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce povedie aj v nasledujúcej sezóne Peter Kostka. Štyridsaťročný rodák z Bratislavy sa dohodol s aktuálnym víťazom MOL ligy a semifinalistom

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.