Slovenky začnú boj o majstrovstvá sveta v prvej fáze

Kategórie

Hádzanárky Slovenska štartovali na majstrovstvách sveta 2021 v Španielsku vďaka voľnej karte. Ak si chcú po dvoch rokoch zopakovať účasť na svetovom šampionáte musia prejsť dvoma fázami európskej kvalifikácie.

Ako vyplýva z informácie Európskej hádzanárskej federácie (EHF), v boji o postup na 28. MS v Dánsku, Nórsku a Švédsku (budú v novembri/decembri 2023) sú zaradené do I. kvalifikačnej fázy spolu s ďalšími 17 tímami, ktoré sa nedostali na EHF EURO 2022. Táto osemnástka utvorí na základe žrebu, ktorý je na programe v stredu 29. júna predpoludním vo viedenskom sídle EHF, deväť dvojíc. Tie sa stretnú v dvojzápase play-off (doma – vonku) o postup do II. fázy. Slovenky figurujú medzi deviatkou nasadených tímov do I. koša spolu s družstvami Rakúska, Islandu, Turecka, Ukrajiny, Faerských ostrovov, Portugalska, Grécka a Talianska. Súperky zvereniek trénera Jorgeho Dueňasa vzídu z deviatich družstiev v II. koši: Kosovo, Izrael, Fínsko, Luxembursko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Veľká Británia a Lotyšsko. Prvé stretnutia sa budú hrať 2. – 3. novembra, odvety hneď počas víkendu 5. – 6. 11. 2022. Víťazi postúpia do II. fázy, ktorú vyžrebujú počas finálového víkendu na ženských ME 2022 v slovinskej Ľubľane (sobota 19. 11.).

Istú účasť na majstrovstvách sveta majú istú Dánsko, Švédsko (organizátori), Nórsko (obhajca a zároveň organizátor). Z 32 účastníckych miest je 13 určených pre Európu s výnimkou už spomenutej severskej trojice organizátorov. Tri získajú tri najlepšie umiestnené tímy na tohtoročnom európskom šampionáte v Slovinsku, Severskom Macedónsku a Čiernej Hore. O držiteľoch zostávajúcich desiatich miesteniek sa rozhodne v II. fáze kvalifikácie, do ktorej sa zapojí desať zostávajúcich účastníkov ME 2022 (z trinástky: Chorvátsko, Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Macedónsko, Čierna Hora, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko, Švajčiarsko ešte ubudnú tri priamo kvalifikované) a navyše Česko na základe aktuálneho postavenia v renkingu národných tímov. K nim treba pridať ešte deväť postupujúcich z I. fázy.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Viac na preskúmanie

Žiačky

Desať zápasov žiačok vo Vranove

Svoju jarnú časť ligovej sezóny odštartujú v nedeľu vo Vranove nad Topľou naše žiačky tímy. Tých čaká až desať zápasov,

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.