Slovenky začnú boj o majstrovstvá sveta v prvej fáze

Kategórie

Hádzanárky Slovenska štartovali na majstrovstvách sveta 2021 v Španielsku vďaka voľnej karte. Ak si chcú po dvoch rokoch zopakovať účasť na svetovom šampionáte musia prejsť dvoma fázami európskej kvalifikácie.

Ako vyplýva z informácie Európskej hádzanárskej federácie (EHF), v boji o postup na 28. MS v Dánsku, Nórsku a Švédsku (budú v novembri/decembri 2023) sú zaradené do I. kvalifikačnej fázy spolu s ďalšími 17 tímami, ktoré sa nedostali na EHF EURO 2022. Táto osemnástka utvorí na základe žrebu, ktorý je na programe v stredu 29. júna predpoludním vo viedenskom sídle EHF, deväť dvojíc. Tie sa stretnú v dvojzápase play-off (doma – vonku) o postup do II. fázy. Slovenky figurujú medzi deviatkou nasadených tímov do I. koša spolu s družstvami Rakúska, Islandu, Turecka, Ukrajiny, Faerských ostrovov, Portugalska, Grécka a Talianska. Súperky zvereniek trénera Jorgeho Dueňasa vzídu z deviatich družstiev v II. koši: Kosovo, Izrael, Fínsko, Luxembursko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Veľká Británia a Lotyšsko. Prvé stretnutia sa budú hrať 2. – 3. novembra, odvety hneď počas víkendu 5. – 6. 11. 2022. Víťazi postúpia do II. fázy, ktorú vyžrebujú počas finálového víkendu na ženských ME 2022 v slovinskej Ľubľane (sobota 19. 11.).

Istú účasť na majstrovstvách sveta majú istú Dánsko, Švédsko (organizátori), Nórsko (obhajca a zároveň organizátor). Z 32 účastníckych miest je 13 určených pre Európu s výnimkou už spomenutej severskej trojice organizátorov. Tri získajú tri najlepšie umiestnené tímy na tohtoročnom európskom šampionáte v Slovinsku, Severskom Macedónsku a Čiernej Hore. O držiteľoch zostávajúcich desiatich miesteniek sa rozhodne v II. fáze kvalifikácie, do ktorej sa zapojí desať zostávajúcich účastníkov ME 2022 (z trinástky: Chorvátsko, Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Macedónsko, Čierna Hora, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko, Švajčiarsko ešte ubudnú tri priamo kvalifikované) a navyše Česko na základe aktuálneho postavenia v renkingu národných tímov. K nim treba pridať ešte deväť postupujúcich z I. fázy.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Aktuality

Michalovský talent na kempe EHF

Talentov nikdy nie je dosť. Platí to v každej oblasti života, šport nevynímajúc. O to lepšie pre slovenskú hádzanú je,

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.