Iuventa sa naladila na európsku scénu víťazstvom

Po prvýkrát sa môže stať, že sa hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce prebojujú do štvrťfinále európskeho pohára. Jediný reprezentant košického kraja v európskych pohároch je k tomu veľmi blízko, aby svoju šiesty prienik medzi šestnásť najlepších premenil na postup. Minulú sobotu zvíťazil v prvom osemfinálovom zápase na pôde poľského KPR Gminy Kobierzyce 22:20 a pred domácou odvetou hranou túto sobotu (začiatok o 18.00 hod.) sa tak dostali jeho hráčky do ideálnej pozície. Aktuálne druhý tím poľskej Superklasy ale zbrane isto len tak ľahko nezloží a v sobotu v Chemkostav aréne sa tak čaká tuhý boj až do posledných sekúnd. V Michalovciach veria, že konečne pre nich víťazný…

Michalovské hádzanárky v tejto sezóne prevrátili všetko naopak. Zatiaľ, čo na domácej scéne, kde v posledných rokoch dominujú, prehrali v prvých dvanástich dueloch už päť zápasov a na obhajobu triumfu v MOL lige zrejme môžu zabudnúť, na európskej scéne, kde sa im pre zmenu dlho, dlho nedarilo, môžu dosiahnuť najväčší úspech v histórii klubu. Po skalpe favorizovaného švédskeho Lugi Dam majú na lopate aj ďalšieho favorita, poľský KPR Gminy Kobierzyce.

Michalovčanky sa naladili na európske povinnosti ideálne, keď v stredajšej predohrávke dvanásteho kola MOL ligy zdolali Slaviu Praha 31:23 a „zošívaným“ tak oplatili prehru z prvého kola. „Tohto duelu som sa veľmi obával. Od začiatku týždňa máme v hlavách odvetu proti Kobierzyciam. Vnímal som to tak v kabíne, vnímal som to tak pri rozhovore s každým človekom v klube. Bál som sa trochu, či sa dokážeme nastaviť na Slaviu, ktorá má svoju kvalitu. Mali sme im čo vracať. Pre mňa bolo dôležité, aby sme sa dobre naladili na sobotu a aby som rozložil rovnomerne záťaž na hráčky. To sa mi podarilo tak na päťdesiat percent. Mrzí ma, že sme nedokázali opäť strhnúť zápas na svoju stranu. Viedli sme aj o sedem gólov, deväť minút pred koncom ale bolo iba o tri. V druhom polčase sme nepremenili desať tutoviek v rade, čím sme dostali Slaviu do zápasu. Našťastie sme to zvládli a dokonca vyhrali o osem gólov. V zápasoch proti sinejším súperom, ako sú napríklad aj Kobierzyce, sa nám to ale môže vypomstiť,“ uviedol k stredajšiemu zápasu tréner tímu Peter Kostka.

Jeho zverenky odštartovali duel výborne, no v druhom polčase prišla desaťminútová pasáž, v ktorej nedali gól. „Dosiahli sme síce presvedčivé víťazstvo, no mohlo byť ešte presvedčivejšie. Prišli zase hluché pasáže, na ktoré trpíme aj v iných zápasoch. My sa do šancí aj dostaneme, len ich nepremeníme. V takýchto zápasoch sa nám nemôže stávať, že nedáme desať minút gól,“ nadväzuje na trénerove slová jedna z najskúsenejších hráčok Lívia Klučková.

Aj napriek miernejšiemu trápeniu v druhom polčase sa Michalovčanky na európsku scénu naladili víťazstvom. To je pred sobotou najdôležitejšie konštatovanie. „Víťazstvu v Poľsku nás potešilo, no stále sme len akoby v polčase. Vedieme iba o dva góly, čo sa v hádzanej dá zrušiť aj za minútu, čiže dvojgólový náskok nie je nič,“ varuje Lívia Klučková, ktorá ale verí v michalovský postup. „Samozrejme! Som o tom presvedčená, že sa na zápas dobre pripravíme a že to zvládneme. Nám možno aj vyhovuje pozícia takého outsidera, kedy sa od nášho mladého tímu nečaká víťazstvo. V Poľsku na nás nebol vyvinutý tlak a zvládli sme to. Verím, že to zvládneme aj teraz.“ Podľa tréner Petra Kostku sa družstvu musí vyvarovať hluchých pasáži, aké predviedlo v druhom polčase proti Slavii Praha. „Výkon zo stredy v sobotu rozhodne stačiť nebude! Takisto stačiť nebude ani 22 strelených gólov, teda toľko koľko sme strelili u súpera. Rozhodne musíme hrať na riziko a musíme hrať na víťazstvo,“ uzavrel michalovský tréner.

Zdroj: Regionálne správy (peter brendza)

Ženy

Návrat Vladimíry Bajčiovej

Hlásime ďalšiu staronovú posilu. Do kádra sa pre sezónu 2023/24 vracia po Veronike Habánkovej a Marianne Rebičovej aj stredná spojka Vladimíra

Dorastenky

Štyri body starších dorasteniek

Aj keď v dorasteneckých súťažiach je tento týždeň reprezentačná prestávka, v hre boli naše staršie dorastenky, ktoré dokonca odohrali dva zápasy. Na