Slovenky do Luxemburska po postup do druhej fázy kvalifikácie o MS

Kategórie

Týždeň po mužskej hádzanárskej reprezentácii príde k slovu aj národný tím žien Slovenska, ktorý čaká vstup do bojov o účasť na svetovom šampionáte 2021 v Španielsku. Zverenky hlavného trénera Pavla Streichera sa predstavia na kvalifikačnom turnaji I. fázy proti Ukrajinkám, Izraelčankám a Luxemburčankám, pričom zápasy 1. skupiny sa uskutočnia na luxemburskej pôde. Dejiskom turnaja bude od piatka 19. do nedele 21. marca multišportová aréna „The Coque“ v Luxemburgu.

„Samozrejme, naším cieľom je postup. Dávať si iný ako zisk miestenky do play off by bol alibizmus. Potrebujeme to však potvrdiť výkonmi na ihrisku. Dievčatá musia byť maximálne sústredené a zároveň cieľavedomé. Mali by si byť vedomé vlastných predností a akceptovať kvality súpera. Myslím si, že máme kvalitu, ktorá nás oprávňuje pomýšľať na postup do play-off,“ uviedol pre slovakhandball.sk P. Streicher. Slovenky začali záverečnú prípravu uplynulú sobotu v Bratislave, kde zotrvali až do štvrtkového odchodu na turnaj. „Verím, že sa nám za pár dní podarilo nájsť optimálny rytmus, aby sme fungovali ako tím, do kvalifikácie sme vstúpili dobre pripravení a úspešne ju zvládli,“ poznamenal kouč Sloveniek. Ten má k dispozícii 18-členný káder, z ktorého bude určovať 16-člennú nomináciu na jednotlivé zápasy. Pri neúčasti zranenej Moniky Rajnohovej bude kapitánka Réka Bíziková.

Streicherove zverenky vstúpia do turnaja súbojom s najväščím konkurentom. „Prvý zápas je veľmi dôležitý a môže naznačiť celý priebeh turnaja. Zdolať Ukrajinu bude vyžadovať veľmi dobrý a kompaktný výkon počas celých 60 minút. Zároveň si musíme uvedomiť, že kvalifikácia sa súbojom s Ukrajinkami nekončí,“ upozorňuje kormidelník SR a na margo jednotlivých protivníkov poznamenal: „V súčasnosti je zložité získavať informácie o súperoch, prakticky sa totiž nehrajú žiadne zápasy. O Ukrajine máme informácie z predchádzajúcej kvalifikácie, a to z ich duelov v Rumunsku a doma s Poľskom. Tieto sme analyzovali. O Izraeli veľa nevieme, iba to zo vzájomnej konfrontácie pred necelými troma rokmi v rámci kvalifikácie v Šali. O Luxumbursku nemáme informácie. Väčšina jeho reprezentantiek pôsobí v jednom klube z Dudelange, ktorý v minulosti pôsobil v III. lige v Nemecku, ale už opäť hráva len domácu súťaž. Týchto súperov si však pozrieme v piatok v dejisku turnaja.“

Prvú fázu kvalifikácie o postup na 25. MS žien v Španielsku (1. – 19. 12. 2021) absolvuje 17 tímov rozdelených do piatich – dvoch štvorčlenných a troch trojčlenných – skupín. Prví dvaja z každej z piatich skupín postúpia do II. kvalifikačnej fázy, v ktorej doplnia desiatku z ME 2020 (Česko, Nemecko, Maďarsko, Čierna Hora, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko). Turnaj 3. kvalifikačnej skupiny sa neuskutoční, lebo Fínsko sa odhlásilo, a tak bez boja postúpilo Turecko a Portugalsko. Zápasy play-off sa budú hrať medzi 16. a 21. aprílom 2021. Ich žreb sa uskutoční v pondelok 22. marca. Pre Európu je určených 14 miesteniek na MS 2021, pričom obhajca titulu Holandsko a organizátor Španielsko sa sem nerátajú. Kvarteto najlepších z ME 2020 v Dánsku (Nórsko, Francúzsko, Chorvátsko, Dánsko) si vybojovalo priamo postup na svetový šampionát. O zostávajúcich 10 miestenkach sa rozhodne v dvoch fázach európskej kvalifikácie.

Nominácia hádzanárskej reprezentácie žien Slovenska na turnaj I. fázy kvalifikácie MS 2021 (19. – 21. 3. 2021):

Brankárky: Adriana Medveďová (UHC Eggenburg/Rak.), Viktória Oguntoye (HC DAC Dunajská Streda), Soňa Furgaláková (HK Slovan Duslo Šaľa).

Pivotky: Nikoleta Trúnková (Iuventa Michalovce), Kristína Pastorková (HC DAC Dunajská Streda).

Krídelníčky: Annamária Patrnčiaková (TJ Sokol Lázně Kynžvart/DHC Plzeň/ČR), Martina Popovcová (Iuventa Michalovce), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa), Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda).

Spojky: Erika Rajnohová (CB Mecalia Atlético Guardés/Šp.), Simona Szarková, Barbora Lancz, Anette Emma Hudáková (všetky Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Veronika Habánková (Kisvárdai KC/Maď.), Marianna Rebičová, Vladimíra Bajčiová (obe Iuventa Michalovce), Natália Némethová (HK Slovan Duslo Šaľa), Boglárka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda).

Zloženie skupín I. fázy európskej kvalifikácie MS 2021 v hádzanej žien (do II. fázy postupujú prvé dva tímy z každej skupiny):
1. skupina (Luxemburg/Lux.): Slovensko, Ukrajina, Izrael, Luxembursko
2. skupina (Skopje/Sev. Maced.): Severné Macedónsko, Island, Litva, Grécko
3. skupina: 1. Turecko a Portugalsko po 3 body, 3. Fínsko 0
4. skupina (Maria Enzersdorf/Rak.): Rakúsko, Taliansko, Kosovo
5. skupina (Minsk/Biel.): Bielorusko, Švajčiarsko, Faerské ostrovy

Program turnaja 1. skupiny (Luxemburg/Lux.):
piatok 19. 3.: 17.00 h Slovensko – Ukrajina, 19.30 h Izrael – Luxembursko
sobota 20. 3.: 15.30 h Slovensko – Izrael, 18.00 h Ukrajina – Luxembursko
nedeľa 21. 3.: 15.30 h Ukrajina – Izrael, 18.00 h Luxembursko – Slovensko

Autor: slovakhandball.sk

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Viac na preskúmanie

Ženy

Iuventa opäť na slovenskom výslní

Slovenskej ženskej hádzanej stále tróni michalovská Iuventa. Hráčky MŠK sa totiž stali už po trinástykrát majsterkami Slovenska. Zverenky trénera Jana

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.