Slovenky do Luxemburska po postup do druhej fázy kvalifikácie o MS

Kategórie

Týždeň po mužskej hádzanárskej reprezentácii príde k slovu aj národný tím žien Slovenska, ktorý čaká vstup do bojov o účasť na svetovom šampionáte 2021 v Španielsku. Zverenky hlavného trénera Pavla Streichera sa predstavia na kvalifikačnom turnaji I. fázy proti Ukrajinkám, Izraelčankám a Luxemburčankám, pričom zápasy 1. skupiny sa uskutočnia na luxemburskej pôde. Dejiskom turnaja bude od piatka 19. do nedele 21. marca multišportová aréna „The Coque“ v Luxemburgu.

„Samozrejme, naším cieľom je postup. Dávať si iný ako zisk miestenky do play off by bol alibizmus. Potrebujeme to však potvrdiť výkonmi na ihrisku. Dievčatá musia byť maximálne sústredené a zároveň cieľavedomé. Mali by si byť vedomé vlastných predností a akceptovať kvality súpera. Myslím si, že máme kvalitu, ktorá nás oprávňuje pomýšľať na postup do play-off,“ uviedol pre slovakhandball.sk P. Streicher. Slovenky začali záverečnú prípravu uplynulú sobotu v Bratislave, kde zotrvali až do štvrtkového odchodu na turnaj. „Verím, že sa nám za pár dní podarilo nájsť optimálny rytmus, aby sme fungovali ako tím, do kvalifikácie sme vstúpili dobre pripravení a úspešne ju zvládli,“ poznamenal kouč Sloveniek. Ten má k dispozícii 18-členný káder, z ktorého bude určovať 16-člennú nomináciu na jednotlivé zápasy. Pri neúčasti zranenej Moniky Rajnohovej bude kapitánka Réka Bíziková.

Streicherove zverenky vstúpia do turnaja súbojom s najväščím konkurentom. „Prvý zápas je veľmi dôležitý a môže naznačiť celý priebeh turnaja. Zdolať Ukrajinu bude vyžadovať veľmi dobrý a kompaktný výkon počas celých 60 minút. Zároveň si musíme uvedomiť, že kvalifikácia sa súbojom s Ukrajinkami nekončí,“ upozorňuje kormidelník SR a na margo jednotlivých protivníkov poznamenal: „V súčasnosti je zložité získavať informácie o súperoch, prakticky sa totiž nehrajú žiadne zápasy. O Ukrajine máme informácie z predchádzajúcej kvalifikácie, a to z ich duelov v Rumunsku a doma s Poľskom. Tieto sme analyzovali. O Izraeli veľa nevieme, iba to zo vzájomnej konfrontácie pred necelými troma rokmi v rámci kvalifikácie v Šali. O Luxumbursku nemáme informácie. Väčšina jeho reprezentantiek pôsobí v jednom klube z Dudelange, ktorý v minulosti pôsobil v III. lige v Nemecku, ale už opäť hráva len domácu súťaž. Týchto súperov si však pozrieme v piatok v dejisku turnaja.“

Prvú fázu kvalifikácie o postup na 25. MS žien v Španielsku (1. – 19. 12. 2021) absolvuje 17 tímov rozdelených do piatich – dvoch štvorčlenných a troch trojčlenných – skupín. Prví dvaja z každej z piatich skupín postúpia do II. kvalifikačnej fázy, v ktorej doplnia desiatku z ME 2020 (Česko, Nemecko, Maďarsko, Čierna Hora, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko). Turnaj 3. kvalifikačnej skupiny sa neuskutoční, lebo Fínsko sa odhlásilo, a tak bez boja postúpilo Turecko a Portugalsko. Zápasy play-off sa budú hrať medzi 16. a 21. aprílom 2021. Ich žreb sa uskutoční v pondelok 22. marca. Pre Európu je určených 14 miesteniek na MS 2021, pričom obhajca titulu Holandsko a organizátor Španielsko sa sem nerátajú. Kvarteto najlepších z ME 2020 v Dánsku (Nórsko, Francúzsko, Chorvátsko, Dánsko) si vybojovalo priamo postup na svetový šampionát. O zostávajúcich 10 miestenkach sa rozhodne v dvoch fázach európskej kvalifikácie.

Nominácia hádzanárskej reprezentácie žien Slovenska na turnaj I. fázy kvalifikácie MS 2021 (19. – 21. 3. 2021):

Brankárky: Adriana Medveďová (UHC Eggenburg/Rak.), Viktória Oguntoye (HC DAC Dunajská Streda), Soňa Furgaláková (HK Slovan Duslo Šaľa).

Pivotky: Nikoleta Trúnková (Iuventa Michalovce), Kristína Pastorková (HC DAC Dunajská Streda).

Krídelníčky: Annamária Patrnčiaková (TJ Sokol Lázně Kynžvart/DHC Plzeň/ČR), Martina Popovcová (Iuventa Michalovce), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa), Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda).

Spojky: Erika Rajnohová (CB Mecalia Atlético Guardés/Šp.), Simona Szarková, Barbora Lancz, Anette Emma Hudáková (všetky Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Veronika Habánková (Kisvárdai KC/Maď.), Marianna Rebičová, Vladimíra Bajčiová (obe Iuventa Michalovce), Natália Némethová (HK Slovan Duslo Šaľa), Boglárka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda).

Zloženie skupín I. fázy európskej kvalifikácie MS 2021 v hádzanej žien (do II. fázy postupujú prvé dva tímy z každej skupiny):
1. skupina (Luxemburg/Lux.): Slovensko, Ukrajina, Izrael, Luxembursko
2. skupina (Skopje/Sev. Maced.): Severné Macedónsko, Island, Litva, Grécko
3. skupina: 1. Turecko a Portugalsko po 3 body, 3. Fínsko 0
4. skupina (Maria Enzersdorf/Rak.): Rakúsko, Taliansko, Kosovo
5. skupina (Minsk/Biel.): Bielorusko, Švajčiarsko, Faerské ostrovy

Program turnaja 1. skupiny (Luxemburg/Lux.):
piatok 19. 3.: 17.00 h Slovensko – Ukrajina, 19.30 h Izrael – Luxembursko
sobota 20. 3.: 15.30 h Slovensko – Izrael, 18.00 h Ukrajina – Luxembursko
nedeľa 21. 3.: 15.30 h Ukrajina – Izrael, 18.00 h Luxembursko – Slovensko

Autor: slovakhandball.sk

Viac na preskúmanie

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Získajte čerstvé informácie priamo do svojej e-mailovej schránky

Sledujte nás na Facebooku

Získajte vždy aktuálne informácie a nepremeškajte súťaže o atraktívne ceny.